Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 22:21

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 134 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
Post: sobota, 5 sty 2013, 13:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Nie wiele pamiętam z paru opowiadań dawnych, starszych mieszkańców... A to ogłoszenie, jest dla mnie ciekawostką. Ja mogę tyko opisać, co tam było w mojej młodości. Do 'dziesiątki' należał spory kawałek terenu. Poniżej zaznaczony na czerwono. Pole zaznaczone zielonym 'iksem', - to był ogród, podzielony na małe działki. Na żółto, - to 'szopki'. Tam, mieszkańcy głównie budynku w podwórzu, trzymali np. opał. 'Obiekty' zaznaczone na niebiesko, to działający tam w mojej młodości zakład hydrauliczny, pana Loferskiego. Z jego usług korzystali głównie lokalni mieszkańcy. :D
Obrazek

Być może to tam ( na niebiesko) była ta hurtownia i zakład, z tego dawnego ogłoszenia. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 sty 2013, 05:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
BYDZIAK 1958 pisze:
Nad bramą wejściową kamienicy w której mieszkałem, nr12, była kiedyś tabliczka, która przykuwała moją uwagę. Zresztą było ich kilka w okolicy, na różnych budynkach. Jednak w czasie remontów, były one usuwane. Na centralnej części tej metalowej tabliczki, była siedząca postać osobnika który przypominał jakiegoś dumnego 'zdobywcę' lub 'odkrywcę'... Bo takie nasuwały się skojarzenia, gdy z kolegami na nią patrzyliśmy... Przy boku miał coś co przypominało chyba strzelbę, oparty był o herb... Nad całością tej niezrozumiałej dla nas kompozycji był ułożony w łuk napis 'COLONIA'.
Mam zdjęcie, sprzed chyba ponad roku, na którym widać jej szczątki.

Obrazek

Na ssc odpowiedzieli mi kiedyś, że te tabliczki były informacją dla np straży pożarnej, że dom jest ubezpieczony. W tym przypadku, w towarzystwie Colonia.


^^^ AERO właśnie znalazł taką tabliczkę ubezpieczeniową, chyba dobrze zachowaną... :D

AERO pisze:
Inne metalowe tabliczki z napisami , montowane kiedyś na elewacjach starych budynków ;

ul. A. Cieszkowskiego 7
Obrazek


Dla mnie jest to znów taki mały powrót do przeszłości i przy najbliższej okazji pójdę ją zobaczyć. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 sty 2013, 18:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ No i dziś udało mi się tam dotrzeć. Ciekawość zwyciężyła. Ale nieco się rozczarowałem. Tamtejsza tabliczka, choć jest 'cała', jest słabo czytelna w sensie rozpoznania jej szczegółów. 'Herb', czy 'kotwica', są już mało wyraźne. Ale jest taka sama, jak ta, której szczątki są jeszcze nad wejściem do kamienicy 12, na Garbarach. :D

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 6 lip 2013, 09:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Na ssc,w jednym z wątków wspomina się o lambrekinach, na przykładzie 'mojej' kamienicy. Mieszkańcy tego domu nie używali określenia 'lambrekiny'. Mówiło się po prostu żaluzje. Były w oknach całej kamienicy. Ostatnia osłona żaluzji, została nad oknem od strony ul Naruszewicza.

Obrazek

Za osłoną były złożone żaluzje, które można było spuszczać po specjalnych prowadnicach, którymi były stalowe linki. Zamocowane były na zewnętrznych krawędziach murów okna. Żaluzje można było spuszczać do samego zewnętrznego parapetu. W drugiej połowie lat 60-tych, już chyba nikt ich w domu nie używał. Uważane były za 'przeżytek' były stopniowo usuwane, najczęściej w czasie remontów mieszkań. Bo głównie ograniczały dostęp wpadającego do pokojów światła.
Na jedynym (później 'naszym' )balkonie, była też 'markiza'. Jeśli dobrze pamiętam, to osobiście ją, na prośbę matki, sam usuwałem. Ramy po próbie rozłożenia niemal się połamały. (Przerdzewiałe) Płótno było porozdzierane i spleśniałe. Pewnie pierwsze, od czasu zbudowania domu. Na zdjęciu, które zrobiłem ok 1977 roku, widać jeszcze osłony z żaluzjami na kilku oknach. No i tą markizę.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 15 sie 2013, 20:18 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
bunkier pisze:
Przy ul. Garbary znajdował się niewielki schron typu LS-Bunker. Do schronu wchodziło się poprzez dwie przelotnie. Brak wyjścia ewakuacyjnego. W przedsionkach zainstalowano latryny. Za przedsionkami znajdowały się korytarze schronu wyposażone w ławeczki.

Po prawej widoczna jest zniszczona przelotnia i zasypane schody

Obrazek


Teraz odkryto to:

Obrazek

Obrazek

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 21 sie 2013, 09:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
I gdzie ten schron co miał się ciągnąć aż do rzeki :?: :):)
Ciekawe czy udokumentowali tą odkrywkę, pewnie szybciutko oszalują i zaleją betonem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 22 wrz 2013, 17:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
"Moja" kamienica nr 12 doczekała się, pierwszego od czasu jej zbudowania, zewnętrznego remontu. Jóż jestem ciekawy, jakie będą jej nowe barwy. :D


Załączniki:
Garbary 12.JPG
Garbary 12.JPG [ 78.32 KiB | Przeglądany 6694 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 21 gru 2013, 13:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Planowałem zrobić jutro szaloną rzecz. Wejść na te rusztowania i porobić zdjęcia do połączenia z moimi starymi. (Dla porównania widoków bez linii tramwajowej i z nią.)
I zdziwiłem się. Rusztowań już nie ma! Skończyli tynkować jeszcze przed końcem roku. I tak teraz wygląda 'moja' kamienica. :D

Obrazek

Na razie parter jeszcze nie jest skończony, wiec został zasłonięty przemykającym 'parawanem'. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 24 gru 2013, 07:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Pylon Trasy Uniwersyteckiej, widziany z ul. Garbary. :D


Załączniki:
Garbary pylony.JPG
Garbary pylony.JPG [ 66.91 KiB | Przeglądany 6251 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 6 lut 2014, 06:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Miałem okazje przechodzić obok miejsca moich 'korzonków'. :D
Po ponad stu latach, kamienica w swej całej postaci, ponownie wygląda jak nowa. :D


Załączniki:
12 po remoncie.JPG
12 po remoncie.JPG [ 104.8 KiB | Przeglądany 6157 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 mar 2014, 21:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
A to gdzie było? Reklama z 1925 roku.


Załączniki:
1925.PNG
1925.PNG [ 37.6 KiB | Przeglądany 6087 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 3 mar 2014, 21:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Z tymi przedwojennymi numerami, to sam nie mogę się połapać. :shock:

'Moja' północna strona ma numery parzyste. Wygląda na to,że przed wojną było odwrotnie.
Ten numer '33', obstawił bym jako obecny '22'. Nie wiem jak spytać wujka google o pokazanie przedwojennych numerów.
Podobnie jest z tym budynkiem na zdjęciu (z tematu 'fabryki zakłady), poniżej. Obecnie jest tam numer chyba 17. Numer 10 miały do niedawna budynki od strony Naruszewicza, rozebrane dla zrobienia miejsca linii tramwajowej.


Załączniki:
G10.JPG
G10.JPG [ 62.51 KiB | Przeglądany 6054 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 8 mar 2014, 22:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Książka adresowa z 1933 roku podaje numery stare i nowe. Wtedy była zmiana. Tam można sprawdzać jak się numery pozmieniały.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 9 mar 2014, 18:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Dzięki za pomoc. Niebawem tam zerknę :D
Niedawno natrafiłem na tabelkę o ulicach (z 192...?) Garbary wyglądają tam tak:


Załączniki:
G11.JPG
G11.JPG [ 26.15 KiB | Przeglądany 5991 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 9 mar 2014, 19:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Granitowe płyty chodnikowe przy WSG. Na pewno bardzo stare. Ciekawe skąd ta przerwa przy krawężniku? Były rozkuwane, czy skądś tu je przywieziono? Obok na Grottgera są takie same.


Załączniki:
Granit.jpg
Granit.jpg [ 195.41 KiB | Przeglądany 5982 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 11 mar 2014, 21:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Te płyty były od początku ulicy do budynku 6-8. (Piszę oczywiście o czasach mojej młodości) Szerokość ich była raczej jednakowa na wszystkich ulicach, na których były układane. Były też na 'Królówce', po stronie nieparzystej, od Garbar aż do mostu. W 'przerwie' miedzy nimi a krawężnikiem, był zazwyczaj 'rzadki' bruk. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 16 mar 2014, 23:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Te płyty są jeszcze na wielu chodnikach w mieście. Miały one wymiar 1.25cm X średnio 80cm. W przypadku szerszych chodników, płyty były ułożone na jego środku, a po bokach był wspomniany drobny bruk.


Załączniki:
bruk2.JPG
bruk2.JPG [ 30.38 KiB | Przeglądany 5856 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 24 maja 2014, 13:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Byłem odwiedzić znajomą, która chyba już rok mieszka w jednej z kamienic na Garbarach. Zdziwiła się bardzo widząc, że zaciekawiła mnie 'zwykła kołatka' na drzwiach. Dla mnie to jest detal, warty fotografii. :D


Załączniki:
kołatka.JPG
kołatka.JPG [ 72.73 KiB | Przeglądany 5640 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 6 paź 2014, 17:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Kiedyś miałem okazję zobaczyć jakąś stara mapę, (plan), z której wynikało, że Garbary były dłuższe w stronę wschodnią. Wyglądało to tak, jakby miały połączenie mostowe (już nie mam 100% pewności), ze stykiem ulic Marcinkowskiego i Obrońców Bydgoszczy. Na pokazanej przez Macieja ponad stu letniej mapie, wygląda to podobnie. Mostu chyba tam nie ma. Możliwe, że jednak była tam jakaś przeprawa...


Załączniki:
mostek.JPG
mostek.JPG [ 29.95 KiB | Przeglądany 5260 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 6 paź 2014, 19:08 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Pod koniec lat 60-tych studiowałem na WSI i prawie codziennie idąc z dworca PKP na ul.Olszewskiego, przechodziłem ulicami Garbary i Kącik i mostkiem nad kanałem przy ul.Grottgera.
Pamiętam te słodkie zapachy z Jutrzenki ...
Zimą skracało się drogę przez zamarznięty kanał.
Chodziłem ulicą Jackowskiego i przez most Władysława także, razem z kolegami uczącymi się w "mechaniku".
Mam plan Bydgoszczy z 1965 roku, na nim jest już ul.Marcinkowskiego oraz ul.Trzeciego Września. Ta ostatnia na planie z 1973 jest przemianowana na Obrońców Bydgoszczy.
Poza tym na planie z 1965 jest uliczka Bielany - tak jak na mapach spooney'a.
Niestety, wówczas zdjęć w takich miejscach nie robiłem :(

W latach 1970-1972 też chodziłem na WSI tymi samymi drogami. Ulicą Królowej Jadwigi, potem przez Kącik lub ulicą Jackowskiego. a potem przez kamienny most na Grunwaldzkiej. Przypomnę, że na WSI można było dojeżdżać autobusem nr 61, przystanek był także przy WSI na Olszewskiego, obecnie Kordeckiego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 134 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group