Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 17:51

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
Post: środa, 15 lut 2012, 19:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Nazwa tej ulicy budzi zaciekawienie, gdyż sugeruje, że znajdowały się tu wiatraki.
Nazwa taka występuje także na planach w języku niemieckim, czyli prawdopodobnie rzeczywiście była to droga prowadząca do wiatraków znajdujących się na wzgórzu, gdzie wiatry skutecznie je napędzały.
Ciekawym byłoby zebrać nieco informacji o tej ulicy.
Bunkier napisał, że przy Wiatrakowej znajdował się schron przeciwlotniczy. Czy są jakieś pozostałości?
Kiedyś były tam klub i dyskoteka pod nazwą Los Desperados i Route 66. To było chyba na tej wyburzonej obecnie parceli w połowie ulicy. Czy oba były w tym samym miejscu ?

Wjazd na Wiatrakową ze Zbożowego Rynku.
Obrazek

W dolnej części ulicy po lewej idąc pod górę , zabudowania o przemysłowym charakterze. Co to był za zakład, magazyn ?
Obrazek

Widok od środka ulicy w dół. Po lewej kamienica browaru, plac manewrowy i portiernia. Co było za czerwonym płotem po prawej.
Obrazek

W środkowej części ulicy zostały wyburzone posesje i odsłonięto zbocze wzgórza wykorzystywane jako górka saneczkowa.
W dali widoczny dawny sierociniec.
Obrazek

Górny wylot z Wiatrakowej – skrzyżowanie z Nowodworską, Traugutta i Lenartowicza.
Obrazek

W środkowej części – widok w dół. Po lewej ogrodzenie dawnego Browaru Pomorskiego.
Obrazek

Komin za czerwonym murem po wschodniej stronie ulicy. Mniej więcej do końca lat osiemdziesiątych w którejś kamienicy poniżej – przy Zbożowym Rynku - była piekarnia.
Czy komin należał do tej piekarni?
Obrazek

Widok oś środka ulicy w górę.
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 16 lut 2012, 16:26 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Piękny wiatrak zaznaczono na planie Breitherra z 1834 roku. Znajdował się on w miejscu obecnego bloku mieszkalnego, przy ul. Ugory 27F. Mniej więcej w tym samym miejscu został on ukazany na planie Nadleśnictwa Jachcice i Stronno (bez daty - zapewne połowa XIX w.)
http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?i ... =&lp=1&QI=
Ulica zatem rzeczywiście prowadziła w kierunku wiatraku (wiatraków?)

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 16 lut 2012, 17:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Była jeszcze jedna lokalizacja wiatraków ;) Wszak mamy jeszcze ulicę Ku Wiatrakom. Warto zwrócić uwagę że miejsca ustawienia bydgoskich wiatraków były wręcz wymarzone dla ich prawidłowej i niezakłóconej pracy. Chociaż te z rejonu obecnej ulicy Ku Wiatrakom były poza miastem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 18 lut 2012, 10:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Wiem, że mam gdzieś zdjęcie, chyba z lat 50-tych, na którym trochę widać nieistniejące budynki browaru... Jak znajdę, to wstawię. A o samej Wiatrakowej, nie mam ciekawostek i wspomnień. W mojej młodości, nie była w 'moim zasięgu'... :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 18 lut 2012, 16:39 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Lokalizacja wiatraku na planie Breitherra z 1834 roku. Znajdował się on wówczas na gruntach folwarku Szwederowo. Przebieg ulicy Sierocej został w połowie XIX wieku nieznacznie zmieniony.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 lut 2012, 13:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Patrzę na te różne stare mapy, które tu, w różnych miejscach pokazujecie i trochę zazdroszczę Wam umiejętności w precyzyjnym poruszaniu się po necie. Jest w nim tyle skarbów! Ale dla mnie dostać się do nich jest o wiele trudniej... Brak mi tej 'nowoczesnej wiedzy'. :D Ale każda 'stara rzecz', pokazywana przez Was na forum i tak mnie zawsze bardzo cieszy. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 lut 2012, 14:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
To wszystko pikuś. Gorzej jak się ma stare mapy, a sił brakuje aby to wszystko rozkminić i wkleić :D
Nie mogę się zabrać za to, aby opanować wklejanie map, zdjęć itp. przez zewnętrzne serwery. Może kiedyś......???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 lut 2012, 14:27 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Spokojnie BYDZIAKU. To prawda, w necie jest już całkiem sporo materiałów archiwalnych. Ale nie jest to nawet ułamek tego, co posiadają tacy pasjonaci jak TY. Oprócz suchych archiwaliów, równie ważne, a może i ważniejsze, są wspomnienia. A nie znam nikogo, kto mógłby Ci w tym dorównać :D
W kwestii archiwaliów moje zdanie jest od dawna znane - są one naszym wspólnym dobrem. Należy je udostępniać bez zbędnych ograniczeń i ceregieli. Znałem wielu ,,badaczy", którzy do śmierci chomikowali swoje zbiory w myśl zasady - ,,mam, ale nie udostępnię". Z wypiekami na twarzy trzymali je w swoich biurkach czy piwnicach. Ze względu na ograniczenia czasowe (doba ma dla wszystkich z nas tylko 24 godziny) nigdy nie byli w stanie ich wykorzystać. Po śmierci, rodzina sprzedawała zbiory lub wyrzucała je na śmietnik. Tyle w temacie

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 lut 2012, 00:20 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Tu widać wiatrak ;
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... 0-40_r.jpg



Ul. Gdańska.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 lut 2012, 22:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Nie znam tej ryciny. A licząc od prawej strony 'wieże', to pierwsza jest 'Fary', druga (podwójna) 'Jezuitów', a trzecia? Może być ratuszowa? Ponoć za bardzo nie wiadomo, jak wyglądał ratusz, dawniej zlokalizowany na 'środku' rynku...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 lut 2012, 23:13 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Więcej danych ;
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Carl_ ... 0-40_r.jpg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 22 lut 2012, 12:13 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Ciekawe, czy na znanym sztychu , widoczny na pierwszym planie jar i biegnący środkiem dukt, to... przyszła ul. Wiatrakowa ?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... hberga.jpg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 22 lut 2012, 17:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Całkiem możliwe. A czy zauważyliście, że tam, 'mapa' w prawym rogu, jest 'zorientowana odwrotnie' ( u góry południe, na dole północ)... :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 22 lut 2012, 20:30 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Tak.
Dobrą chwilę trwało, zanim się w tym połapałem ;)
Gdzieś już kiedyś spotkałem inny sztych z podobnie, odwrotnie zorientowanym planem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 15 lip 2013, 16:52 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2013, 16:44
Posty: 1
Cytuj:
Gdzieś już kiedyś spotkałem inny sztych z podobnie, odwrotnie zorientowanym planem.


Wiem, że w Muzeum Wyczółkowskiego w spichrzach w którejś gablocie mają taki plan. Jak była Noc Muzeów przewodniczka opowiadała i mówiła.

Cytuj:
Kiedyś były tam klub i dyskoteka pod nazwą Los Desperados i Route 66. To było chyba na tej wyburzonej obecnie parceli w połowie ulicy. Czy oba były w tym samym miejscu ?


Te kluby niestety nie znajdowały się na wyburzonej parceli, a obok. Tam, gdzie obecnie znajduje się Klub Wiatrakowa, a wcześniej klub LGBT (nie pamiętam nazwy) i Tabubar (jakkolwiek się to pisało).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 mar 2016, 14:23 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 30 sie 2015, 11:47
Posty: 51
Z jakiego miejsca zrobiono te zdjęcia? Obstawiam dach budynku dawnego sierocińca, ale pewności nie mam.


Załączniki:
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg [ 162.97 KiB | Przeglądany 4715 razy ]
Fotopolska_722481.jpg
Fotopolska_722481.jpg [ 194.19 KiB | Przeglądany 4715 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 mar 2016, 18:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2014, 13:58
Posty: 171
Na drugim zdjęciu na pierwszym planie jest chyba Kujawska

_________________
https://www.facebook.com/StaraBydgoszcz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 mar 2016, 18:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
To nadal jest wzgórze. Budynek narożnikowy pod wieżą kościoła na drugiej pocztówce, jest również na pierwszej, choć nieco przesunięty. Spowodowane to jest nieco innym miejscem wykonania zdjęcia, (różnica penie nie większa niż sto metrów.) Mam podobne ujecie na starym zdjęciu. Kiedyś chciałem zrobić zestaw porównawczy. Ale nie za dobrze zapamiętałem wtedy szczegóły, (położenie wież kościołów) i dodatkowo, zrobienie zdjęcia, utrudniały obfite zarośla.


Załączniki:
browar.JPG
browar.JPG [ 93.05 KiB | Przeglądany 4704 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 7 maja 2023, 23:26 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 6 kwie 2014, 19:42
Posty: 20
Hej! Założyłem nowy temat, ale widzę, że tu częściowo jest coś o tym wspomniane, więc przekleję tutaj, a nowy wątek skasuje.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przechodząc ostatnio ul. Wiatrakową zwróciłem uwagę na element który kojarzę od zawsze (w obecnej formie) i z którym mam chyba jakieś odległe wspomnienie z dzieciństwa, ale nie jestem pewien czy dobrze łączę je z tym właśnie miejscem.

Zaraz przed drzewami, trochę nad klubem Wiatrakowa (idąc pod górę, po tej samej stronie ulicy), znajdują się ścinające skarpę mury, jakby reszki po budynku/budynkach. W miejscu rzekomego budynku nie ma drzew, jest za to trawa i całe miejsce wygląda ogólnie jakby kiedyś coś tam stało.

I tu wchodzi wspomnienie sprzed ok. 30 lat - wydaje mi się, że kiedyś był tam jakiś większy budynek, kamienica. Przechodziłem tam, byli tam jacyś ludzie i w ogóle (raczej wyglądało to bardzo ubogo, tak to zapamiętałem). Do dziś jak widzę to miejsce, to zastanawiam się czy słusznie łącze to wspomnienie z Wiatrakową czy może umysł dziecka pomieszał to z jakąś kompletnie inną lokacją.

Kojarzy ktoś jak to było? Co tam się kiedyś znajdowało?

Podsyłam lokalizację (mam nadzieję, że link odpali się od razu z rzutem na ten fragment): https://www.google.com/maps/@53.1186107 ... 312!8i6656


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 8 maja 2023, 03:03 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
turas89 pisze:
Kojarzy ktoś jak to było? Co tam się kiedyś znajdowało?

Jak sięgam pamięcią (do lat 70.), w głębi, przy skarpie stała kamienica. Dwie kondygnacje (parter i piętro), płaski dach. Lokalizacją i bryłą trochę przypominała tą przy ul. Podgórnej: https://www.google.com/maps/@53.1195171 ... 6?hl=pl-PL
Nie pamiętam jej rozbiórki, mogło to się stać w latach 90.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group