Cytuj:
Cztery pory roku w ostromeckim parku
Dzięki unijnym funduszom Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku właśnie zyskuje jedną z najważniejszych rzeczy, jakie zostały do odrestaurowania: nową granitową posadzkę na tarasie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zwiedzający będą mogli się nią cieszyć już od początku maja
Jednak to niejedyna rzecz, która przywraca blask zabytkowym podbydgoskim obiektom. - Właśnie trwa remont Pałacu Starego - przełożenie dachu, naprawa muru oporowego, gdzie archeolodzy odnaleźli fragmenty dawnej zabudowy, a także montaż instalacji monitoringu i elektrycznej na terenie parku i mauzoleum, czyli kapliczki i byłego cmentarzyka pośrodku parku - wylicza Jerzy Piskozub, zarządca ostromeckiego zespołu. - To wszystko dzieje się teraz. Do tego dochodzą ciągłe prace nad parkingiem na sto samochodów i cztery autokary w rejonie szosy. W końcu ludzie dowiedzą się, że jest tu dogodny dojazd i można swobodnie zostawić auto w bezpiecznym miejscu. To istotne, teraz jest z tym problem. Odnawiane jest także ogrodzenie od strony frontowej do Pałacu Nowego. Mamy nadzieję, że do końca kwietnia uda się je pomalować i tym samym zakończyć pracę nad nim - mówi Piskozub.
Tzw. Pałac Stary powstał z inicjatywy rodziny Mostowskich. Wybudowano go w ok.1730 r. w stylu barokowym z elementami rokoko. Stoi na wiślanej skarpie, w otoczeniu ogrodu włoskiego. Tzw. Pałac Nowy powstał w latach 1832-1848 wg projektu pracowni Schinkela na zamówienie ówczesnego właściciela majątku Schönborna. Pod koniec XIX w. kolejny właściciel - Alvensleben rozbudował tę klasycystyczną rezydencję o neobarokowe skrzydło, a na początku ubiegłego wieku dobudowano do niego salę balową oraz zespół tarasów.
Rewaloryzacja Zespołu Pałacowo-Parkowego rozpoczęła się już w latach 90. XX w. od prac w Pałacu Starym i parku. W 2003 r. rozpoczęto gruntowny remont Pałacu Nowego. Od 2007 r. prace prowadzone są w ramach projektu „ Ostromecko - cztery pory roku”. W latach 2007-2009 dokończono pierwszy jego etap. Obejmował on m.in.: remont konserwatorski elewacji, pomieszczeń podziemnych Pałacu Nowego, remont odtworzeniowy tarasów wraz z oranżerią i pergolą, a także wykonano drogi dojazdowe od strony pałacu wraz z podjazdem i miejscami postojowymi dla samochodów osobowych. Drugi etap przedsięwzięcia, który właśnie trwa, zaplanowano na lata 2009-2011.
Przewidziano w nim także m.in.: wymianę kotłowni olejowej, wykonanie schodów na skarpie.
Kompleksem w Ostromecku zarządza Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy. Organizuje tam m.in. koncerty i recitale muzyki poważnej i rozrywkowej, warsztaty plastyczne oraz plenerowe spotkania z poezją, wystawy, imprezy okolicznościowe.
Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego w Ostromecku jest procesem długotrwałym i kosztownym. Odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.
Całkowita wartość projektu: 13 788 995,46 zł,
w tym: dofinansowanie ze środków EFRR: 4 726 000,00 zł; dofinansowanie województwa kujawsko-pomorskiego: 1 500 000,00 zł; środki miasta Bydgoszczy: 7 562 995,46 zł.
Źródło:
http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1, ... parku.html