Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 17:30

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
Post: sobota, 19 lis 2016, 20:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
GrapHite pisze:
Ja jednak wolę małże jako "sygnalizator" zanieczyszczonej wody - tak je wykorzystywać to ja rozumiem (ujęcia wody w Warszawie).


Czyli jeśli one tam 'padną' - to ma znaczyć że woda jest gorszej jakości?
W takim razie u nas, w zasypanym odcinku Starego Kanału, na mniej więcej wysokości obecnego Multikina, żyły 'małże twardziele'. Przez ostatnie jego kilka lat, gdy był już 'ściekiem', gdy tylko docierała 'do nas' wieść, że z kanału jest spuszczana woda, biegliśmy to zobaczyć. Ściany i dno, to była błotna pustynia bez jakichkolwiek roślin. Ale były za to wielkie małże! I dziwiliśmy się, jak one mogą w tym 'bagnie' żyć... Jednak po ostatnich spuszczaniach wody, gdy rozpoczynały się przygotowania do etapów zasypywania kanału, były już po nich tylko muszle. Wielkie muszle.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 16 paź 2018, 22:20 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 12 gru 2013, 22:44
Posty: 9
Trochę odświeżę temat. Sporo razy przepływałem obok "siatkowej" konstrukcji lecz dopiero teraz uświadomiłem sobie,że podobny siatkowy basen funkcjonował również na koronowskich Tuszynach na wysokości dawniejszego ośrodka Makrumu. W tej okolicy ze względu na wysoki i spadzisty brzeg istniał i istnieje nadal ogromny deficyt miejsc do bezpiecznej kąpieli.Basen z siatkowym dnem i ściankami był świetnym rozwiązaniem,niestety,podobnie jak sąsiednie stomilowskie pomosty zaginął kilkanaście a może i więcej lat temu w niejasnych okolicznościach.
Może ktoś zna losy tych obiektów lub dysponuje ich zdjęciami?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 17 paź 2018, 16:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Był podobny ale na innych pływakach w CPN Wielonek, potem Orlen ( https://mapio.net/pic/p-5255027/ ). Ale po prywatyzacji ośrodka nie utrzymali go i przerobili pływaki na pomosty pływające. Tak samo było w Fotonie w Sokole Kuźnicy. Któryś kolejny dzierżawca nie dał rady go czyścić i naprawiać przy małej obsadzie wczasowiczów i skasował.
Nie znałem tego z Tuszyn.
Z tych dwóch po Celulozie opisanych przeze mnie został jeden. Mniejszy złomowano w ubiegłym roku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 6 lut 2021, 22:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Pływając czasem szlakiem wodnym do Kadzionki i dalej widziałem kamień wystający z wody. Jak się okazuje jest to kamień nagrobny niemieckiego żołnierza poległego 2 września 1939 roku. Historia opisana tu: https://expressbydgoski.pl/chlopiec-z-k ... r/11648312.
Obecnie dzięki nowemu mostowi w Krówce każdy może tam popłynąć. Kiedyś pod tym mostem tylko niską łodzią lub kajakiem kładąc się na pokładzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 9 lut 2021, 11:49 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 14:54
Posty: 28
Lokalizacja: Bydgoszcz
Bardzo ciekawa informacja.
Czy mógłbyś napisać jak tam dopłynąć i czy da się dopłynąć łódką o zanużeniu około 26 cm, a dokładnie jachtem Orion?.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 10 lut 2021, 01:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Da się.
Silnik, albo pagaje, złożony maszt (korony drzew) i ostry slalom pomiędzy leżącymi w wodzie drzewami. Szlak, podobno, umyślnie nie oczyszczany, w celu ograniczenia ruchu na j. Stoczek i Piaseczno.


Załączniki:
DSCF1397.jpg
DSCF1397.jpg [ 168.21 KiB | Przeglądany 3073 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 14 lut 2021, 08:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Orionem najlepiej bez masztu lub ostatecznie ze złożonym da się dopłynąć tam gdzie ja dopłynąłem(czerwona plama na mapce). Dalej to chyba jedynie kajak, chociaż nie próbowałem, bo nie znalazłem w trzcinach miejsca gdzie wpływa rzeczka Krówka. Ale wytrawni kajakarze spływają tą trasą z prądem co najmniej od mostu w Buszkowie jak nie wyżej.
Jak się wysiądzie w zaznaczonym miejscu to można iść na wycieczkę lasem w stronę leśniczówki Kadzionka i Buszkowa przekraczając Krówkę przez pobliski mostek i zwiedzić znany kolejowy most ceglany i okolice.
W Krówce nowy most jest obecnie komfortowy dla wszystkich jednostek chociaż przed nim dużo przeszkód w wodzie. Trzeba po prostu powoli i uważnie płynąć na ostatnich 100 - 150 metrach. Natomiast ten drewniany most w Kadzionce jest niski i rzeczka tam jest wąska. Ale Orion nie powinien mieć problemu. Jak wspomniałem na taką wyprawę najlepiej nie mieć masztu.


Załączniki:
Mapa kadz.JPG
Mapa kadz.JPG [ 153.15 KiB | Przeglądany 3042 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 14 lut 2021, 09:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Na zdjęciach mosty w Krówce i Kadzionce. Ten drugi ma jakieś 1-1,2 m prześwitu zależnie od stanu wody, który po tegorocznych pracach przy tamie przywrócono do normy


Załączniki:
Krówka most pod.jpg
Krówka most pod.jpg [ 170.59 KiB | Przeglądany 3041 razy ]
kadz most.JPG
kadz most.JPG [ 101.38 KiB | Przeglądany 3041 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 14 lut 2021, 15:58 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 14:54
Posty: 28
Lokalizacja: Bydgoszcz
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Most w Krówce jest mi znany. Nic nie wiedziałem tylko o tym w Kadzionce.
Prześwit 1-1.2 m; może dam radę. Spróbuję latem. :-).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 14 lut 2021, 17:04 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 14:54
Posty: 28
Lokalizacja: Bydgoszcz
Czy mógłbyś jeszcze o ile to nie za duży kłopot zaznaczyć na tej mapce miejsce, w którym mniej więcej znajduje się ten opisany wyżej kamień nagrobny?.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 14 lut 2021, 20:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
To jest już za mostem w Krówce płynąc w stronę Kadzionki na jednym z widocznych dwóch przewężeń między jeziorem Stoczek a jeziorem Piaseczno.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 19 lip 2021, 16:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Marcin B pisze:
Czy mógłbyś jeszcze o ile to nie za duży kłopot zaznaczyć na tej mapce miejsce, w którym mniej więcej znajduje się ten opisany wyżej kamień nagrobny?.

Popłynąłem tam w ostatnią niedzielę, ale nie udało mi się znaleźć tego miejsca. Dorodne trzciny i sitowie zarastają płycizny i brzegi i nic nie widać. Do tego jest teraz wyjątkowo wysoki stan wody. Trzeba popłynąć tam w przyszłoroczny weekend majowy, gdy roślinność jeszcze nie wyrasta ponad wodę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 26 lip 2021, 13:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 26 maja 2013, 20:20
Posty: 101
Marcin B. W sierpniu będę w tamtych okolicach. Odezwij się na priv to chętnie Cię tam zaprowadzę. PzDr.

_________________
saper.lucim@wp.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 27 lip 2021, 13:18 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 14:54
Posty: 28
Lokalizacja: Bydgoszcz
OK. Dziękuję bardzo za propozycję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 31 gru 2022, 22:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Taka ciekawostka z terenu ośrodka MSW. Na mapie z 1905 roku jest osada o nazwie wskazującej na kuźnię, czy nawet jeszcze dawniej wytarzanie stali. Obecnie z brzegu nic nie widać, ale może wykrywaczem coś by się znalazło. Z kolei w lewo na cyplu omijanym w drodze do żelaznego mostu jest opuszczone siedlisko Nowy Świat.


Załączniki:
Hutta.JPG
Hutta.JPG [ 190.62 KiB | Przeglądany 1287 razy ]
Hutta new.JPG
Hutta new.JPG [ 79.74 KiB | Przeglądany 1287 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 12 lut 2023, 13:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
W 2022 roku w głowach urzędników Powiatu Bydgoskiego powstał absurdalny pomysł likwidacji promu na Zalewie Koronowskim.
Sprawy poszły w dobrą stronę. Powiat Tucholski dołożył 40 tys. i urzędnicy Powiatu Bydgoskiego zrewidowali przyjęty na początku abstrakcyjny szacunek kosztów konserwacji. Rozpoczęły się wstępne prace remontowe. Prom będzie pływał !!! Oby w nieco dłuższym wymiarze czasowym. No i po remoncie nie powinno już być ograniczenia ilości pojazdów poniżej normatywnej ładowności. Dziękujemy wszystkim, którzy swoimi działaniami i nagłaśnianiem zagrożenia dla istnienia przeprawy przyczynili się do tej decyzji.
Artykuł w Gazecie Pomorskiej omawia nieco szczegółów działań dla sfinansowania konserwacji promu:
https://pomorska.pl/prom-na-zalewie-kor ... 1-17277449


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group