Ponoć już na początku XIX w. pojawił się browar oraz wytwórnia słodu znana później jako "Brauerei Wilhelm Russak" przy Kornmarktstrasse 3 lub po prostu „Browar Russak”
Wilhelm Russak prowadził ten biznes od około 1870 roku, po nim przejął go Michał Russak. Wiadomo, że przed tym rokiem właścicielem był Henryk Trauschke, a co wcześniej ? Może to Trauschke założył browar , który potem sprzedał Wilhelmowi Russakowi? Spotkałem się też z nazwiskiem Giese pod tym adresem. Giese zbudował browar przy Ustroniu, może wcześniej coś kombinował przy Zb. Rynku. Jeden z Giese wymienionych w książkach adresowych był destylatorem, inny browarnikiem, więc coś w tym jest. Ale co było od roku 1800, to będzie trudno ustalić.
Wilhelm Russak był żydowskim kupcem, który przybył do Bydgoszczy prawdopodobnie ze środkowej lub wschodniej Polski.
Zakładając tu firmę dał następujące ogłoszenie w gazecie w 1857 roku:
Niżej podpisany, ma honor zawiadomić WW. Panów
Kupców i Ajentów, oraz PP. Szyprów i Furmanów, iż założyłem w mieście tutejszem w Bydgoszczy (Bromberg)
pod firmą WILHELM RUSSAK, Kantor Hominissowy (czy chodzi o komisowy?)i Expedycyjny, zapewniając wszelką akuratność
i rychłą usługę, przy wynagrodzeniu umiarkowanym.
Długoletnie doświadczenie w interesach handlowych, oraz
posiadaniu potrzebnych środków i zdolności, stawiają mnie
w możności, każdego obdarującego mnie swem zaufaniem,
zadowolić.
w Bydgoszczy dnia l-go Listopada 1857 r.
Wilhelm Russak. Wilhelm Russak mocno angażował się w działania gminy żydowskiej. Gdy starą synagogę sprzedano na rozbiórkę i położono kamień węgielny pod nową, treść listu erekcyjnego brzmiała następująco:
"Gmina żydowska dziś w dniu 6 miesiąca Elul roku 5642 i 21 dnia miesiąca października 1882 roku, w 22 roku panowania Jego Cesarskiej mości Wilhelma I króla Prus i 12 roku panowania jako Cesarza Niemiec i przy obecności bankiera Ludwika Aronsohna, rentiera dr Dawida Latza, właściciela browaru Wilhelma Russaka, kupców Moritza Zipperta, Samuela Pulwermachera, rentiera Leopolda Kierskiego, reprezentanta kupców Gustawa Lewy, Natana Cohna, Juliusza Cohna, Arnolda Aronsohna, Moritza Schelesingera, rentiera Henryka Buszkowera i innych - dokument ten kładziemy jako kamień węgielny - Bydgoszcz dnia 21.10.1882 roku Zarząd synagogi: Ludwik Aronsohn, dr Dawid Latz, Wilhelm Russak, Moritz Zipper, Samuel Pulwermacher". I dalej to, co wiem o Browarze Russak:
Firma produkowała piwo wysokiej fermentacji przez 70 - 80 lat od powstania, ale po wejściu w modę pilznerów (Browar w Pilźnie , w którym pracował bawarski mistrz piwowarski Josef Grolle, uwarzył w 1842 r. piwo dolnej fermentacji porządnie chmielone – najbardziej znane nam dzisiaj) przebudowano i unowocześniono zakład, by skutecznie konkurować na rynku.
W czasach gdy właścicielami była rodzina Russak browar nazywał się kolejno:
Wilhelm Russack, Brauerei und Mälzerei Kornmarktstr. 3 (1865?)1870 -1892
Brauerei Wilhelm Russack, Inh. Michael Russack 1892 -1920
Browar Russak Zbożowy Rynek 3 do 1920 -1922
W 1922 roku kończy się historia browaru. Może Russakowie wyemigrowali?
Znalazłem jednego urodzonego w Bydgoszczy w 1895 r. dentystę, który wyemigrował do Francji i przepadł w czasie wojny.
Co do lokalizacji browaru, to mam pewne problemy z jednoznacznym ustaleniem z powodu występowania pojęcia Kornmarktstrase i Kornmarkt, które stanowiły razem polski Zbożowy Rynek, a teraz Kornmarktstrase to kawałek Długiej. Jeśli to było na rogu Zb. Rynku i Bernardyńskiej, zapewne nie zajmował on całej kamienicy narożnej, bo nie wyglądała ona na obiekt przemysłowy. Browar musiałby być w budynkach na tyłach i przybudowanych z boków. Ponieważ produkował też słód, był to spory zakład ze względu na powierzchnie potrzebne na klepiska słodowni.
To, co z kamienicy frontowej na tym narożniku zostało po pożarze w 1945 roku i odbudowie, wygląda żałośnie w porównaniu z tamtym budynkiem.
Wyczytałem też, że pierwotna kamienica na narożniku Bernardyńskiej i Zbożowego Rynku powstała po 1900 roku, po zburzeniu poprzedniej zabudowy.
Wcześniej był tu wybudowany ok. 1780 roku pałacyk hrabiego Mikołaja Czapskiego. Ale mogło to być nieco z boku.
Natomiast w drugim wariancie – czyli przy obecnej Długiej, wszystko było możliwe – mógł być to browar i od frontu. Tam chyba stoi blok mieszkalny lub jest to trochę dalej w stronę pubu piwnego.
Ponieważ był to browar wytwarzający wyśmienite pilznery, musiał mieć i piwnice fermentacyjne i zimne leżakownie. Na pewno coś z tego zostało. Trzeba by wejść na posesje od tyłu i obejrzeć dokładnie, spróbować zajrzeć w różne zakamarki i do piwnic.
Wariant lokalizacji przy Zb. Rynku – róg Bernardyńskiej

Wariant lokalizacji przy obecnej Długiej – dawnej na tym odcinku Kornmarktstrasse

Obie wersje na mapce satelitarnej:

Może tamtędy – wejściem po schodach – wchodziło się do browaru ?

By
woziwoda at 2012-02-17