Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 26 kwie 2024, 18:03

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: sobota, 19 lut 2011, 20:56 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 5 lut 2011, 19:21
Posty: 154
przeczytałam cały wątek, szacunek dla wszystkich udzielających w wątku za wiedzę o mieście i jego historii za upór w dążeniu do prawdy, mieszkam tu ponad 40 lat i okazuje się że nic nie wiem a jeśli coś to jest jest to wiedza sztubaka, zapytam tutj - jeśli to nie miejsce to proszę o odesłanie do właściwego wątku, kilka postów wcześniej wspomniano o elektrowni Jachcice czy znacie losy w latach wojny i zaraz po, słyszałam o zatopieniu urządzeń w Brdzie i ich wyłowieniu po wojnie - czy to prawda?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 20 lut 2011, 00:30 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: niedziela, 11 sty 2009, 00:00
Posty: 125
Prawda.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 20 lut 2011, 10:46 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 5 lut 2011, 19:21
Posty: 154
007 pisze:
Prawda.


mało proszę o więcej info


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 20 lut 2011, 20:40 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: niedziela, 11 sty 2009, 00:00
Posty: 125
Relacje zamieszczone w magazynie Pomorze dotyczące elektrowni.
Dodam, że Jerzy Brett zmarł w 1964 roku.


Załączniki:
Pomorze 1.jpg
Pomorze 1.jpg [ 165.59 KiB | Przeglądany 9824 razy ]
Pomorze 2.jpg
Pomorze 2.jpg [ 113.51 KiB | Przeglądany 9821 razy ]
Pomorze.jpg
Pomorze.jpg [ 37.61 KiB | Przeglądany 9824 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 22 lut 2011, 18:54 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 5 lut 2011, 19:21
Posty: 154
007 pisze:
Relacje zamieszczone w magazynie Pomorze dotyczące elektrowni.
Dodam, że Jerzy Brett zmarł w 1964 roku.



bardzo dziękuję za info
czy ktoś jeszcze coś wie na temat losów elektrowni


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 22 lut 2011, 19:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Elektrownia nadal stoi, a rewelacje na temat zatopienia w Brdzie ważnych dla jej działalności urządzeń, są jak widać, przesadzone. Warto założyć osobny wątek na temat tej wspaniałej akcji odzyskiwania maszyn prądotwórczych, przez lokalnych bohaterów. Dostatecznie już zdyskredytowali temat " Krwawej Niedzieli " ludzie, którzy wcześniej pilnowali prawomyślności w bydgoskim ORMO w czasach PRL-u.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 22 lut 2011, 20:28 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 5 lut 2011, 19:21
Posty: 154
seth pisze:
Elektrownia nadal stoi, a rewelacje na temat zatopienia w Brdzie ważnych dla jej działalności urządzeń, są jak widać, przesadzone. Warto założyć osobny wątek na temat tej wspaniałej akcji odzyskiwania maszyn prądotwórczych, przez lokalnych bohaterów. Dostatecznie już zdyskredytowali temat " Krwawej Niedzieli " ludzie, którzy wcześniej pilnowali prawomyślności w bydgoskim ORMO w czasach PRL-u.


sory nie do końca zrozumiałam przesłania ostatniego postu, ale ja kobieta jestem to wybacz, wcześniej prosiłam o odesłanie do innego wątku jeżeli takowy już istnieje i dotyczy tematu przezmnie poruszonego, wiem że elektrownia a raczej obecnie elektrociepłownia nadal stoi - jej temat jest mi bliski z powodów zawodowych, niemniej już nie mieszam w wątku krwawej niedzieli - temat jest ważny chyba dla nas wszystkich a ja nie śmiałabym go dyskredytować


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 22 lut 2011, 20:43 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Wena, bardzo Cie proszę nie przepraszaj że jesteś kobietą. Kobieta synonim pomyłki? Bez przesady.. jeśli nawet tematy się pokrzyżowały to zawsze można to odkręcić i nie popełniłaś żadnego świętokradztwa. Niektórzy w tym temacie zrobili więcej szkód i nie maja sobie nic do zarzucenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 lut 2011, 17:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Wychodzi na to, że jestem pieniacz, jednak kontynuowanie wątku o innej tematyce nie ułatwia życia tym co szukają informacji na dany temat. Forum 'Bunkier" jest pod tym względem trochę nie ogarnięte i często trudno znaleźć wątek, który jest podpięty pod inny temat. Tak jest i w tym przypadku. Cóż z tego, że do dyskusji dokłada swoją cegiełkę Lidka, zamiast przenieść to co jest nie na temat w tym temacie do ....tematu pod odpowiednim tytułem. A do tego dochodzi jeszcze wątek poniżanej kobiety. Lidka idziesz po całości..........gratuluję wyczucia sytuacji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 lut 2011, 18:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5305
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jest nowy wątek i znowu zaczyna się syf.

seth pisze:
Wychodzi na to, że jestem pieniacz, jednak kontynuowanie wątku o innej tematyce nie ułatwia życia tym co szukają informacji na dany temat. Forum 'Bunkier" jest pod tym względem trochę nie ogarnięte i często trudno znaleźć wątek, który jest podpięty pod inny temat.

Wystarczy odrobina chęci i można znaleźć wszystko, tylko trzeba umieć szukać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 lut 2011, 19:43 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
seth pisze:
Wychodzi na to, że jestem pieniacz, jednak kontynuowanie wątku o innej tematyce nie ułatwia życia tym co szukają informacji na dany temat. Forum 'Bunkier" jest pod tym względem trochę nie ogarnięte i często trudno znaleźć wątek, który jest podpięty pod inny temat. Tak jest i w tym przypadku. Cóż z tego, że do dyskusji dokłada swoją cegiełkę Lidka, zamiast przenieść to co jest nie na temat w tym temacie do ....tematu pod odpowiednim tytułem. A do tego dochodzi jeszcze wątek poniżanej kobiety. Lidka idziesz po całości..........gratuluję wyczucia sytuacji.


Panie Seth, Pan mi mówi o wyczuciu sytuacji??? Pan? O mieszani wątków Pan mówi? Szkoda mi klawiatury i szkoda mi Forumowiczów...a wiec milczę ale nie godzę się na ten styl wypowiedzi. Jest "pralnia" I proszę wysoka Administrację, żeby tego typu wypowiedzi również moje trafiały właśnie tam ... Trudno wątki będą okrojone ale przynajmniej czyste bez błota...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 24 lut 2011, 17:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Dziękuję administracji forum za wydzielenie osobnego wątku dla tego interesującego tematu. Co do wypowiedzi Lidki, mój komentarz jest jeden, nie od dziś jesteś uprzedzona do mojej osoby. Twoje prawo. Nie idę na kompromisy, z nikim. Nie mam zamiaru milczeć, kiedy trzeba walić pięścią. I tyle w temacie.
Temat przeszkodzenia w zniszczeniu urządzeń prądotwórczych w elektrowni Jachcice, jest trochę zapomnianym mitem, żyjącym równolegle z rzekomym "zdobyciem" lotniska.
To co zrobili pracownicy elektrowni, wymagało sporej odwagi. Jednak, gdyby Niemcy chcieli wysadzić ten obiekt, lub zniszczyć maszyny, to zrobiliby to bez trudu. Skoro zaminowali mosty kolejowe, będące w sąsiedztwie elektrowni, to mogli zrobić i więcej. Jak wiadomo bałagan w mieście, tuż przed wkroczeniem Sowietów i LWP, był wystarczająco duży, aby nie dopilnować odgórnych dyrektyw. Nie starczyło czasu i zabrakło środków.


Załączniki:
Komentarz: Zdjęcie pochodzi z " Polska Bydgoszcz 1920-30" Na dolnej fotce interesujący nas obiekt, czyli turbiny. To łożyska od tych urządzeń zatopiono w Brdzie.
IMG.jpg
IMG.jpg [ 81.9 KiB | Przeglądany 9592 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 24 lut 2011, 17:43 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: niedziela, 11 sty 2009, 00:00
Posty: 125
Kolejne trzy zdjęcia z elektrowni Jachcice.


Załączniki:
ec 1...jpg
ec 1...jpg [ 63.86 KiB | Przeglądany 9564 razy ]
Komentarz: Zdjęcia z niewiadomego okresu.
Prawdopodobnie remont lub instalacja turbiny.

ec 1..jpg
ec 1..jpg [ 66.4 KiB | Przeglądany 9560 razy ]
Komentarz: Zdjęcie pochodzi 100% z okresu okupacji.
ec 1.jpg
ec 1.jpg [ 53.82 KiB | Przeglądany 9559 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 24 lut 2011, 17:54 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5921
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Zgodnie z tym artykułem http://www.strefabiznesu.pomorska.pl/ar ... 31045.html do budowy wykorzystano kamienie z rozebranego pomnika Bismarcka, a w tym z kolei piszą, że to Niemcy zatopili część urządzeń http://bydgoszcz.naszemiasto.pl/artykul ... ,id,t.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 24 lut 2011, 19:16 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 5 lut 2011, 19:21
Posty: 154
dzięki za wydzielenie i nowy wątek, dla jednych bez znaczenia dla innych ważny, ja do tych drugich należę i dodam że tą z linków powyżej historię dobrze znam (a właściwie ich terść dokładnie taką jaka jest podana) dla mnie to mało i dlatego drążę np. jaka część budynków została zbudowana z elementów z pomnika Bismarcka, a i dodam że po płytkach w maszynowni na fotce chadzałam nieomal codziennie jeszcze całkiem niedawno :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 24 lut 2011, 19:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Na forum "Bunkier" nie ma wątków nieważnych :!: Jeżeli chodzi o elementy z wieży Bismarcka, bo pomnika tego pana w Bydgoszczy nie było ( nie licząc rzeczonej wieży) to ilość budulca nie mogła być czynnikiem zauważalnym dla całości tej inwestycji ;) Sam jestem ciekaw, gdzie umieszczono elementy wysadzonej wieży Bismarcka :?: Może w fundamentach :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 11 kwie 2011, 12:52 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 5 lut 2011, 19:21
Posty: 154
Witam ponownie w wątku EC
dzisiaj pytanie i prośba dotycząca tym razem EC II (przy ul. Energetycznej 1). Jako że została opisana (obsmarowana) w gazecie za pylenie z miejsc magazynowania odpadów (nie składowisk jak napisano), proszę o jakieś fotki jeśli ktoś posiada oczywiście z czasów świetności rejonów w okolicy ul. Hutniczej z przed istnienia EC gdzie żekomo były stawy rekreacyjne. Ja jedynie co pamiętam z dzieciństwa to poletka irygacyjne na które wylewane były ścieki sanitarne, nie wiem czy dokładnie w tych miejscach (ale rydzle były niedaleko tak mi się wydaje), dalej niestety nie sięgam pamięcią, może ktoś z mieszkańców tej okolicy coś podpowie.
pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 11 kwie 2011, 16:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5305
Lokalizacja: Bydgoszcz
Z tymi stawami rekreacyjnymi to komuś nieźle się pomieszało :D Rydzle (pola irygacyjne) były tam przed wojną. Jedyny staw w okolicy EC II to Demple(tak to nazywaliśmy) widać go z ul. Nowotoruńskiej jadąc w stronę obwodnicy po lewej stronie przed torami tramwajowymi. Niedaleko EC II wśród pól irygacyjnych był niewielki staw, trudnodostępny ze względu na gęstą roślinność przy brzegu. Ulica Chemiczna była północną obwodnicą D.A.G i została wybrukowana w czasie wojny, ul. Hutnicza, odcinek od ul. Nowotoruńskiej do bramy Zachemu wyłożono trelinką w latach 50-tych. Do tego czasu była tam polna droga. Na zdjęciu lotniczym wykonanym w sierpniu 1944 roku nie widać w okolicy dzisiejszej lokalizacji EC II żadnych stawów. Zakład D.A.G w miejscu gdzie dzisiaj jest składowisko węgla dla EC II również miał duże składowisko, wyposażone w suwnicę do rozładunku i załadunku. Ale to już inna bajka :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 11 kwie 2011, 17:36 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 5 lut 2011, 19:21
Posty: 154
jest taki jeden gość który się ciągle czepia o pylenie (nieraz jest to uzasadnione) i podał do gazety (ekspres) o tych stawach rekreacyjnych - dlatego pytam bo coś mi nie gra
dzięki za info (staw o którym piszesz to chyba znam kiedyś się tam kąpałam - my to nazywaliśmy glinianką)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 11 kwie 2011, 22:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5305
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pewnie gość w pobliżu ma przytulną działeczkę i pomidorki mu sie kurzą :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group