Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 23 kwie 2024, 16:47

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
Post: sobota, 18 lut 2012, 23:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Tematyka bydgoskich fabryk jest bardzo ciekawa, szczególnie, że można znaleźć niekiedy ich wyroby, działające maszyny i budynki, które zajmowały. A jeśli jest tam już coś innego, to też ciekawe wiedzieć , co było wczesniej.
Może zbierze się tego na dział.
Zauważyłem, że przewinęło się przez Forum np. kilka tartaków. Też temat wart zebrania i uporządkowania, jest lista dawnych tartaków bydgoskich. Gdzie były, co jest w ich miejscu.
MWS np. świetnie kiedyś opracował wątek: Maschinen und Dampfkesselfabrik - Leopold Zobel viewtopic.php?f=9&t=3639&hilit=zobel.

A tu rycina zakładu, który jest przedmiotem wątku. Co to za kościół widać w oddali i po jakiej ulicy jedzie tramwaj?

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 lut 2012, 02:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 4 sie 2011, 19:08
Posty: 470
http://zapodaj.net/c24d00cea8ef.jpg.html

to są te same budynki ale z innej perspektywy..

Bym powiedziała, że w oddali to Kościół Farny.. Ale kąty mi nie pasują...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 lut 2012, 02:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Tramwaj jedzie Bahnhofstrasse - Dworcową.
Löhnert zaczynał od małego zakładu na Gammstrasse 19 – Warmińskiego - (1869/70). Widoczna z tyłu.
Z czasem wykupywał sąsiednie parcele i rozbudowywał zakład. Tak się rozpędził że w 1884 „dojechał” do Dworcowej (Bahnhofstrasse 6) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 lut 2012, 23:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Na tym zdjęciu, za teatrem, widać komin - to chyba komin tej fabryki.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 25 lut 2012, 13:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
A na czym to Hermann Löhnert zbił kapitał ?? Otóż w jego fabryce produkowano młyny do przemiału cementu, nawozów sztucznych oraz rud żelaza. Dostarczał swoje wyroby na terenie całej II Rzeszy oraz do niektórych państw europejskich. W związku z wysoką jakością tych urządzeń, ze zbytem nie miał większego problemu.
Od 1899 u Löhnerta rozpoczęto produkcję pieców obrotowych dla coraz liczniejszych cementowni. Po roku 1900, a szczególnie w roku 1903, fabrykę dotknął krótkotrwały kryzys związany z sytuacją gospodarczą w Europie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 25 lut 2012, 15:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Przy Warmińskiego są dwa stare budynki mogące pamiętać czasy pierwszej fabryki – zrobiłem zdjęcia.
Natomiast dalsze fotki – czarno białe – przedstawiają fabrykę w nowej lokalizacji znanej z obecnych planów inwestycyjnych dotyczących tego terenu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 26 lut 2012, 12:36 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1102
Löhnert mial kilka patentow na rozne wynalazki...miedzy innymi mlyn kulowy...ktory byl rowniez stosowany w fabryce cementu wapiennego Jenischa na Pradach/Lisim Ogonie.

http://books.google.de/books?id=Q89OAAA ... CDUQ6AEwAg

http://img687.imageshack.us/img687/4715/cementkalk.jpg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 28 lut 2012, 07:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
Hrab pisze:
Na tym zdjęciu, za teatrem, widać komin - to chyba komin tej fabryki.

Obrazek


Ja raczej obstawiał bym, że to jest dymiący komin elektrowni węglowej na Warmińskiego.
Przed wojną, przez ul Warmińskiego przebiegało torowisko tramwajowe, -od Focha, do elektrowni. Tamtędy jeździły tramwajowe składy 'towarowe' z węglem do elektrowni. Gdy w młodości przechodziłem ta ulicą, to był tam jeszcze kawałek torów i zawsze mnie 'zadziwiał'. :D Ostatni fragment torowiska na Warmińskiego został zlikwidowany ok 1970-go roku.

Na zdjęciu 'zakręt', torów do elektrowni na Warmińskiego. Osoba na rowerze, to ktoś 'ważny' dla elektrowni, ale nie pamiętam kto. Oryginalne zdjęcie wisi w muzeum na Wyspie Młyńskiej.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 10 mar 2012, 22:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Czyli na miejscu fabryki, po jej przeniesieniu w nowe miejsce, powstała elektrownia?
Poniżej jeszcze dwa zdjęcia z budowy nowej fabryki Löhnerta po opuszczeniu miejsca w centrum miasta.

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 21 mar 2012, 22:58 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:38
Posty: 444
paschendaele pisze:
http://zapodaj.net/c24d00cea8ef.jpg.html

to są te same budynki ale z innej perspektywy..

Bym powiedziała, że w oddali to Kościół Farny.. Ale kąty mi nie pasują...

Ta fotka to Fiebrandt w książce adresowej z początku lat 20


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 kwie 2012, 13:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Ogłoszenia rekrutacyjne fabryki z 1927 roku:

Obrazek

Obrazek



Zestawiłem te dwie ryciny przedstawiające starą fabrykę przy Warmińskiego z dwóch perspektyw.
Nie za bardzo kojarzę z jakiego kierunku jest widok na pierwszej z nich. Krzyżówka Focha i Warmińskiego? Tylko która Focha, a która Warmińskiego? Co to za duży budynek na prawo od komina?

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 lip 2012, 20:28 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:38
Posty: 444
Pierwsza fotka to Fiebrandt, zabudowania są bardzo charakterystyczne. A skrzyżowanie ul. Berlińskiej i Granicznej.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 3 sty 2014, 17:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Czyli paschendaele wstawiła dla zmyłki fabrykę z podobną ilością kominów jako inny widok tej samej.
Dzisiaj kilka zdjęć fabryki w nowej lokalizacji, gdzie miała ona dogodne warunki rozwoju ze względu na duży teren i dostęp do kolei. Niestety zakład jest obecnie głównie dostawcą gruzu pochodzącego z jego rozbiórki. Takie przynajmniej robi wrażenie. W większej części zabudowania zniknęły już z powierzchni ziemi . Za zabytkowymi maszynami widać ładowarkę ładującą gruzem samochody.
Na tablicy informacyjnej budowy w okolicy bramy głównej nazwa budowy: „rozbiórka budynków”, inwestor Makrum.


Załączniki:
1.JPG
1.JPG [ 192.92 KiB | Przeglądany 6857 razy ]
2.JPG
2.JPG [ 192.03 KiB | Przeglądany 6857 razy ]
3.JPG
3.JPG [ 198.98 KiB | Przeglądany 6857 razy ]
4.JPG
4.JPG [ 199.83 KiB | Przeglądany 6857 razy ]
5.JPG
5.JPG [ 197.89 KiB | Przeglądany 6857 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 11 sty 2014, 20:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Jeszcze kilka zdjęć najstarszej części fabryki w tej lokalizacji przy nienazwanej wewnątrzzakładowej ślepej uliczce bocznej od Leśnej – na tym odcinku dawnej ulicy Gen. Bema. Do tego rozporządzenie wykonawcze o upaństwowieniu zakładu w 1946 roku.
W tym momencie zabrnąłem w ślepą uliczkę nie tylko dosłownie. Na wcześniejszych zdjęciach za stertą gruzu są już obiekty Makrum na nowych terenach dołączonych po ostatniej wojnie. Mam też więcej zdjęć tej nowej części fabryki.
I tu jest problem, bo tematem wątku jest fabryka, której założycielem był Hermann Löhnert (przez „ö” i podwójne n w imieniu), a ta stara fabryka i wątek nazywają się straszliwie groźnie dla naszej tożsamości narodowej: Hermann Löhnert Actiengesellschaft Maschinenfabrik Bromberg. Pisanie dalej o fabryce w kontekście ostatnich wydarzeń tle pewnej zburzonej wieży na wzgórzu jest ryzykowne. Nawet w ogóle już nie wiem, czy wypada pisać o takich nazwiskach jak: Peterson, Franke, Strelow, Eberhardt, Brauer, Blumwe, Kolwitz, Zobel…
Mogę zostać posądzony o germanofilię i powiązania z określonymi środowiskami niemieckimi (np. rewizjonistami, a może wśród nich są jeszcze tacy, którzy chcą rewizji granic do postaci aż z czasów zaborów). Do tego narażę się pani Marii Świderskiej. Osobiście to jest mi sprawą obojętną, ale może wywołam krytykę Forum.
Tymczasem moje poglądy na tematy polsko niemieckie w kontekście rozliczenia wojny są skrajnie przeciwne. O fabryce założonej w czasach zaborów piszę wyłącznie z zamiłowania do historii miasta.
Zarazem nie mogę wydłużyć tytułu wątku, bo skończył się limit znaków. Powinienem w tytule wymienić wszystkie nazwy przedmiotowej firmy kończąc na obecnej nazwie zakładu należącego do konsorcjum Makrum.
Druga opcja to zakładanie nowych wątków na kolejne okresy działania fabryki. Sytuacja patowa. Trzeba to przedyskutować w Hyde Parku. :shock:


Załączniki:
1.JPG
1.JPG [ 193.97 KiB | Przeglądany 6787 razy ]
2.JPG
2.JPG [ 194.56 KiB | Przeglądany 6787 razy ]
3.JPG
3.JPG [ 199.64 KiB | Przeglądany 6787 razy ]
4.JPG
4.JPG [ 192.68 KiB | Przeglądany 6787 razy ]
5.JPG
5.JPG [ 194.25 KiB | Przeglądany 6787 razy ]
6.JPG
6.JPG [ 197.71 KiB | Przeglądany 6787 razy ]
7.JPG
7.JPG [ 199.16 KiB | Przeglądany 6787 razy ]
Upanstwowienie 1946.jpg
Upanstwowienie 1946.jpg [ 197.52 KiB | Przeglądany 6787 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 14 sty 2014, 13:21 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Właśnie Makrum wycofało sie z budowy centrum handlowego. Szukają teraz innego pomysłu na zagospodarowanie tego terenu. Pewnie nie jeden z nas ma ich kilka :twisted:

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 14 sty 2014, 13:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 6 mar 2013, 21:29
Posty: 396
Lokalizacja: Bydgoszcz, Szwederowo
Będzie kościół !!!
w tym mieście jak nie galeria to kościoły.

_________________
"Wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy" - Kubuś Puchatek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 14 sty 2014, 18:03 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Muzeum Wojsk Lądowych ma malutko miejsca...

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 15 sty 2014, 09:08 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 sie 2012, 16:14
Posty: 188
Lokalizacja: Bydgoszcz Leśne
Ale Makrum chce na tym terenie zarobić a nie dokładać


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 16 sty 2014, 12:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2013, 11:56
Posty: 531
Lokalizacja: Wtelno / Czyżkówko / Bartodzieje
GrapHite pisze:
Muzeum Wojsk Lądowych ma malutko miejsca...


Muzeum Wojsk Lądowych ponoć ma 5 ha na Osowej Górze :)

_________________
pozdrawiam znad kaszty

http://zecernia.com/html
...bo gdzie tylko dwóch się bije, tam zawsze Polak trzeci chętnie łba nadstawi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group