Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 25 kwie 2024, 20:17

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 16 wrz 2012, 13:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
W 1912 roku przedsiębiorca z Gościeradza Ernst Berndt zakupił wolny teren przy dzisiejszej ulicy Jackowskiego 26/28. Obiekt mleczarni połączonej z piekarnią został wybudowany przez bydgoską firmę J.H.Fricke na podstawie projektów firmy H. Lanza z Monachium.
Firma od uruchomienia używała nazwy Schweizerhof - Molkerei und Dampf Bäckerei. Jako piekarnia i mleczarnia parowa dysponowała kotłem i maszyną parową uzyskując dzięki tym urządzeniom napęd do wszelkich mieszadeł i podgrzewanie kotłów.
Nazwa Schweizerhof funkcjonowała do 1920 roku i w czasach ostaniej wojny. Natomiast w okresie 1920 – 1939 używano polskiej nazwy Dwór Szwajcarski.
Firma prosperowała dobrze i w 1931 roku zakład budowlany J.H.Fricke wykonał prace związane z rozbudową i modernizacją zakładu.
Wprowadzenie na rynek popularnych produktów, w tym firmowych keksów, umożliwiło kolejną rozbudowę zakładu wg projektu architekta Herberta Samulowitza sporządzonego w 1937 roku
Asortyment i punkty dystrybucyjne, które prowadziły sprzedaż i zaopatrywały sklepy w Bydgoszczy można znaleźć na zamieszonym niżej zdjęciu ogłoszenia reklamowego.
Po II wojnie obiekt był prawdopodobnie przez jakiś czas użytkowany jako siedziba i mleczarnia Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej – do kiedy? Czy do czasu wybudowania zakładu na Osowej Górze? Potem zakład zasiedliła firma Mlecz- Masz będąca producentem wyposażenia mleczarni i innych zakładów przemysłu spożywczego.
Informacje o tym obiekcie można znaleźć na stronie Rady Osiedla Okole (stąd zaczerpnąłem większość przytoczonych tu danych):http://okole.bydgoszcz.pl/gfx/ksiazka.pdf
Jednak autorzy zostawili tam niedomówienia z których można wywnioskować, że w budynku nie ma już piekarni, ale dalej działa mleczarnia.
Przydałoby się wyjaśnić jak długo naprawdę brzęczały tam jeszcze butelki z mlekiem.
Z budynkiem związane są też historie poruszane w wątku Krwawej Niedzieli.

Zdjęcie z wiosny 2012:
Obrazek

Ogłoszenie reklamowe z Gazety Bydgoskiej z 1929 roku:
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 16 wrz 2012, 18:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
Hrab pisze:
(...)
Po II wojnie obiekt był prawdopodobnie przez jakiś czas użytkowany jako siedziba i mleczarnia Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej – do kiedy? Czy do czasu wybudowania zakładu na Osowej Górze? Potem zakład zasiedliła firma Mlecz- Masz będąca producentem wyposażenia mleczarni i innych zakładów przemysłu spożywczego.
(...)

Ta firma nazywała się kiedyś "Zakłady remontowo-montażowe przemysłu mleczarskiego" i miała siedzibę na Podolskiej. Pracował w niej mój ojciec. I pewnie tak było jak piszesz, że po zbudowaniu mleczarni na Osowej, ta na Jackowskiego została zamknięta... Choć nie dosłownie, bo właśnie tam, na Jackowskiego, przeniesiono zakład remontowy z Podolskiej. 'Przenoszenie' tego zakładu było stopniowe. Szczegółów nie pamiętam.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 21 wrz 2012, 19:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
W katalogu Wystawy Przemysłu Rzemiosła i Handlu z 1946 roku zakład przy Jackowskiego wystepuje jako Okręgowa Mleczarnia Spółdzielcza w Bydgoszczy. Profil nadal mleczarsko - piekarniczy.

Obrazek

W Informatorze Branżowym z 1948 nadal ta sama firma.

Obrazek



Rysunek z widokiem zakładu w 1913 roku:

Obrazek



Reklama z 1913 roku:

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 30 mar 2013, 20:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Informacje uzupełniające do pewnego powojennego okresu historii obiektu znalazłem przypadkiem na stronie Zespołu Szkół Spożywczych. W latach 1946 - 1956 w Dworze Szwajcarskim była szkoła piekarsko - cukiernicza. Potwierdza to, że była tam kontynuowana nie tylko działalność mleczarni, ale także i piekarni.
Cytuj:
Historia szkoły zaczęła się w 1946r., kiedy to w budynku przy ul. Jackowskiego 26/30 utworzono Spółdzielcze Gimnazjum Piekarsko–Cukiernicze z podległą mu Spółdzielnią Pracy "Katarzynka". W 1948r. placówka została upaństwowiona i zyskała nazwę Państwowego Gimnazjum Piekarsko-Cukierniczego. Szkoła dysponowała wówczas jedną salą lekcyjną, jedną sypialnią internacką oraz jednym pomieszczeniem pełniącym rolę kuchni, stołówki i świetlicy.
Likwidacja w 1950r. Spółdzielni "Katarzynka" spowodowała to, że szkoła zyskała wyposażenie dla własnych warsztatów szkolnych. Rok 1950 jest zatem datą przełomową w historii rozwoju szkoły.
W roku 1952 zlikwidowano gimnazjum i utworzono 2-letnią Zasadniczą Szkołę Piekarską i 4-letnie Technikum Przemysłu Piekarskiego. W roku 1956 bydgoska szkoła była już jedną z najstarszych i najlepiej wyposażonych placówek wśród 11 szkół tego typu w kraju. Sytuacja dydaktyczna ulega dalszej poprawie w roku 1958, kiedy to szkoła zyskała własne pomieszczenia w budynku przy ulicy H. Sawickiej 28


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 29 lis 2013, 22:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Temat Dworu Szwajcarskiego "drogą dedukcji" pojawił się też w tym wątku: viewtopic.php?f=34&t=6229
Może zakład z Podolskiej o którym pisze Bydziak, był właśnie w tych budynkach na zapleczu równolegle z mleczarnią - piekarnią? Bydziak, kiedy ten zakład przeniósł się na Jackowskiego? Bo słyszałem, że mleczarnia przeniosła się na Osową Górę w połowie lat siedemdziesiątych. Podobno odchodzący niedawno na emeryturę z mleczarni Osowa jeszcze pracowali w starej fabryce.



MWS pisze:
Obrazek


Jak widać, mleczarnia zajmowała sporą przestrzeń wewnątrz tego kwartału ulic.
(mapka współczesna).

Zrujnowana zabudowa na Twoich zdjęciach wydaje się być dosyć wiekowa.
Prawdopodobnym jest, że powojenna mleczarnia zaanektowała pomieszczenia jakiś
warsztatów/zakładów położonych na sąsiadujących posesjach.
A może wykupił je, jeszcze przed wojną, „Dwór szwajcarski”?

Żeby coś ustalić trzeba by sięgnąć do dawniejszych czasów (przedwojennych/pruskich)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 30 lis 2013, 16:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
^^^ Poszperam w moich 'strych papierach' i sprawdzę. Mój ojciec brał udział w rozruchu nowej mleczarni. Wiem, że wtedy kiedyś wyciął z gazery, jakiś tekst o tym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 30 lis 2013, 23:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Reklama z 1915 roku.


Załączniki:
1915.PNG
1915.PNG [ 192.93 KiB | Przeglądany 6122 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 1 gru 2013, 00:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Jeśli chodzi o okres w jakim Dwór Szwajcarski zaprzestał działalności jako mleczarnia, to musiało to być w 1976 roku. Świadczy o tym zapis w Kalendarzu Bydgoskim z 1975 roku mówiący o budowie nowego zakładu na Osowej Górze. Było to robione w ramach planu usunięcia uciążliwych zakładów z centralnych dzielnic miasta. W Kalendarzu z 1979 roku jest podsumowanie, w którym mowa o tym, że te plany nie bardzo się udały w stosunku do innych zakładów poza mleczarnią.


Załączniki:
1975 Kalendarz Bydgoski.png
1975 Kalendarz Bydgoski.png [ 138.41 KiB | Przeglądany 6117 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 1 gru 2013, 08:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6945
BYDZIAK 1958 pisze:
^^^ Poszperam w moich 'strych papierach' i sprawdzę. Mój ojciec brał udział w rozruchu nowej mleczarni. Wiem, że wtedy kiedyś wyciął z gazery, jakiś tekst o tym.


^^^ Taki mam bałagan, ze wstyd się przyznać. Za jakiś czas, 'na spokojnie' tego poszukam.
Przy okazji natrafiłem na inne stare zdjęcia, które wstawię do działów 'foto'.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 16 mar 2014, 21:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Hrab pisze:
W 1912 roku przedsiębiorca z Gościeradza Ernst Berndt zakupił wolny teren przy dzisiejszej ulicy Jackowskiego 26/28. ....



Obrazek

Sorry...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 17 mar 2014, 07:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Rzeczywiście coś tu nie gra, fabryka jest starsza. Sprawdzę gdzie to wyczytałem. Myślę że albo w tej ilustrowanej książeczce o Okolu lub jakiejś niemieckiej o bydgoskim przemyśle. Może w jakiejś reklamie mleczarni? Nie pamiętam. Trzeba tę historię powstania zakładu skorygować. Wniosek - warto cytować źródła.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 17 mar 2014, 20:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
No tak – już doszedłem. Datę zakupienia terenu i budowy mleczarni (1912) wziąłem z książeczki „Bydgoszcz w stronę Okola” wydanej przez Radę Osiedla Okole.
Reklama w książce adresowej z 1911 roku wspomina o roku 1910 jako roku wybudowania i uruchomienia nowoczesnego zakładu spełniającego bardzo wysokie standardy higieny. Od tego momentu istniał Schweizerhof, czyli dwa lata wcześniej niż napisałem na początku wątku.
Natomiast jeszcze wcześniej prawdopodobnie istniała tu mała mleczarnia, może zakład filialny lub punkt sprzedaży Gościeradza. Trzeba jeszcze poszperać. Może znajdzie się jakiś dokładniejszy opis dziejów przed budową nowego zakładu.


Załączniki:
1911.jpg
1911.jpg [ 198.29 KiB | Przeglądany 5670 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group