Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 18 kwie 2024, 10:59

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: sobota, 8 lut 2014, 18:40 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:38
Posty: 444
"Gdy tylko wojska Dowbor-Muśnickiego zatknęły sztandar amarantowo-bialy nad Bydgoszczą, Juljan Król natychmiast zjeżdża do ukochanego miasta (urodził się tu niedaleko pod Szubinem), zakupuje tu od Niemca Rusaka
obszerny browar przy zbożowym Rynku i przerabia go na pierwszorzędną fabrykę tytuniu i tabaki. Powodzenie nie dało mu i tu długo na siebie czekać. Gdy 1920 fabryka miała ogółem 120.000 mkp. obrotu, to rok
następny 1921 wykazał ich już przeszło 91.000.000 mk., a ostatni 1922 zamknięto imponującą cyfrą, dochodzącą miljarda. Gdy Polska wprowadziła u siebie Monopol Tytoniowy, Juljan Król, z właściwą sobie rzutkością umiał się i w jego ramach doskonale pomieścić ze swą niespożytą energją. Nie ustając bowiem ani na chwilę w rozszerzaniu swych agend fabryki, dąży on wciąż mimo to do powiększania rynku jej zbytu i tak już dziś zadziwiająco obszernego. Takie też marki fabryki J. Króla jak »Legjonka", „ Paska", „Amator" i „Shag" są już
nic do zwalczenia przez konkurencję. Równym popytem cieszą się one i w Gdańsku, gdzie p. Król jako fabrykant jest postacią bardzo popularną i gdzie równocześnie jest posiadaczem bardzo efektownej willi w pierwszorzędnym punkcie miasta, bo przy ul. Taubenweg nr. 4.................."

"Tygodnik Ilustrowany" marzec 1923 rok.


Załączniki:
img672.jpg
img672.jpg [ 25.85 KiB | Przeglądany 2653 razy ]
img671.jpg
img671.jpg [ 104.14 KiB | Przeglądany 2653 razy ]
img673.jpg
img673.jpg [ 102.35 KiB | Przeglądany 2653 razy ]
img674.jpg
img674.jpg [ 95.59 KiB | Przeglądany 2653 razy ]
P2082086-zmniejszajka_pl.JPG
P2082086-zmniejszajka_pl.JPG [ 81.67 KiB | Przeglądany 2653 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 8 lut 2014, 19:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Temat powiązany - czerwony budynek to była słodownia Russaka przy browarze: viewtopic.php?f=93&t=3953


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 21 kwie 2014, 22:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 6 lis 2012, 20:33
Posty: 170
monter1951 pisze:
przerabia go na pierwszorzędną fabrykę tytuniu i tabaki


gwoli ścisłości - nie chodzi o tabakę do zażywania tylko tytoń fajkowy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 22 kwie 2014, 05:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
To czym był tytuń, skoro wymienia się go razem z tabaką?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 22 kwie 2014, 12:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 6 lis 2012, 20:33
Posty: 170
Tabaką drzewiej zwano każdy tytoń, a w szczególności fajkowy - do dziś w niektórych trafikach, gdy zapytamy o tabakę ekspedient przedstawi nam asortyment tytoniu fajkowego. Gdyby chodziło o tabakę do nosa byłoby napisane "tabaka do zażywania" - tak to wtedy rozróżniano. Oczywiście nie można wykluczyć, że Juljan Król w istocie miał w na stanie tabakę w proszku, bo jej produkcja mogła być "przy okazji" i nie stwarzała wielkiego problemu. Już raz byłem zaskoczony, gdy odkryłem w jednej z fabryk produkcję kilku gatunków tabaki, ale na to mam dowody podparte papierzyskami - a co do fabryki Juljana Króla nie mam na razie żadnych dowodów że w istocie produkował on tabakę, więc to jedynie domysł który powinien pozostać domysłem.

Niemniej jednak, w tej wzmiance zdecydowanie chodziło o tabakę fajkową. Oczywiście dopuszczam fakt, że mogę się mylić, ale więcej przemawia za tym, że jest odwrotnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 24 kwie 2014, 15:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 6 lis 2012, 20:33
Posty: 170
Chciałbym jeszcze dodać, że Juljan Król w istocie planował rozpocząć produkcję tabaki do zażywania (a także żucia), jednak nie wiem czy mu się to w końcu udało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group