Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 29 mar 2024, 09:43

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
Post: sobota, 2 paź 2010, 22:21 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Zaczęło się od wyłączenia budzika w telefonie... nie było lekko tymbardziej, że to sobota przecież, no ale czego się nie robi dla stowarzyszenia ;-) Wstałem ale na jedzienie już mi zabrakło czasu :-/ Zbiórka była pod Tesco, więc na zakupy dobre miejsce. Ubrałem się i poszedłem na przystanek T. Bez przygód jakiś trafiłem pod Tescio gdzie kupiłem mały zestaw - bułki, parówki, banany i jogurt. Część zjadłem pokryjomu ;-) Zebraliśmy się i ruszyliśmy w składzie 23 osób.
Na miejscu przyszedł miły Pan i rozpoczął opowiadanie o Centrum Radiowo Nadawczym. Opowiadał same ciekawe rzeczy, a jak coś zadawaliśmy pytania. Otrzymaliśmy troszkę uwag co możemy, a co nie. ogólnie co będę dużo pisał to trzeba samemu posłuchać, poczuć na własnej skórze i oczywiście samemu zobaczyć. W zobaczeniu pomogą nasze zdjęcia, które możecie poniżej zobaczyć. Po zwiedzeniu centrum przeszliśmy na były poligon. Na wstępie Jarek nam troszkę opowiedział o jego losach i planach, a także pokazał "tajną" mapę, która aktualnie jest tylko w jego pogo posiadaniu, więc zakazał nam robienia notatek i strzelania fotek. Co niektórzy pewnie mają pamięć fotograficzną, więc kto wie, może jakieś kopie się pojawią... Po poligonie było troszkę spacerowania, troszkę wiecej ;-). Odnaleźliśmy centrum wioski, która została przesiedlona, miejsce gdzie znajdowało się gospodarstwo ale miejsce gdzie znajduje się cmentarz nie zostało przez nas zlokalizowane - zostawiliśmy to na następny wyjazd.
Świetna atmosfera towarzyszyła wszystkim od początku do końca. Na wycieczkę wybrali się najmłodsi jak i najstarsi. Do domu wszyscy wrócili zadowoleni (głowy nie dam ale rękę tak). Ja już czekam na druga edycję, która będzie bogatsza o zobaczenie starego cmentarza. Tymczasem zapraszam do obejrzenia zdjęć z tego wyjazdu!
Oto one:


1. Tak zaczęliśmy...
Obrazek

2.
Obrazek

3. Jest nowy szeryf w mieście?
Obrazek

4. Sygnał odbierany jest z warszawy drogą satelitarną
Obrazek

5. Później anteny nadają na falach długich o częstotliwości 225 kHz, a samo centrum ma za zadanie nadawanie Programu Pierwszego Polskiego Radia.
Obrazek

6. Kraniki pewnie do podlewania okoliczyn trawników.
Obrazek

7. Będziemy na zdjęciu/filmiku (niepotrzebne skreślić)
Obrazek

8. Czujecie tą moc? 15.000 Volt :o
Obrazek

9. Oj wysoko wysoko...
Obrazek

10.
Obrazek

11. Te latarnie powinny świecić bez zasilania, takie tu promieniowanie...
Obrazek

12.
Obrazek

13.
Obrazek

14.
Obrazek

15.
Obrazek

16.
Obrazek

17.
Obrazek

18.
Obrazek

19.
Obrazek

20.
Obrazek

21.
Obrazek

22.
Obrazek

-- niedziela, 3 paź 2010, 00:00 --

Po zwiedzeniu centrum udaliśmy się na "Kabat".
Tak wyglądała dalsza nasza wędrówka:

23. No to w drogę na Kabat!
Obrazek

24.
Obrazek

25.
Obrazek

26. Niemiecka wieża obserwacyjna z czasów IIWW. Znacznie uszkodzona w czasach kiedy znajdował się tu lotniczy poligon wojskowy w czasach po wojennych. Później jeszce detonowano tu niewypały znalezione podczas budowy centrum radiowego. Obiekt bardzo oberwał ale mimo to jeszcze stoii.
Obrazek

27. Będę miał fote? będę miał ?
Obrazek

28.
Obrazek

29.
Obrazek

30. Stary kulochwyt
Obrazek

31. Bardzo dobrze widoczne leje po wybuchach
Obrazek

32.
Obrazek

33.
Obrazek

34.
Obrazek

35.
Obrazek

36. Okolica przypomina jakieś pustkowia... może być tu ciekawie latem - normalnie plaża jak malowana.
Obrazek

37.
Obrazek

38. Znaleźliśmy betonową ćwiczebną bombę lotniczą zrzucaną na okoliczne cele (sylwetki samolotów wyryte w ziemi)
Obrazek

39. Trzebo było być twardym i nie dać się okolicznej przyrodzie!
Obrazek

40. Miejsce gdzie najdowało się gospodarstwo w wiosce Kabat
Obrazek

41.
Obrazek

42.
Obrazek

43. Powrót z poszukiwań cmentarza
Obrazek

44.
Obrazek

45.
Obrazek

46.
Obrazek

47. Opuszcony budynek straży pożarnej
Obrazek

48.
Obrazek

49. Tył remizy
Obrazek

50.
Obrazek

51. Do czego mógł służyć taki rów zaraz za budynkiem... ?
Obrazek

52. Zagadkowe pomiesczenia przypominające szczeliny przeciwlotnicze...
Obrazek

53.
Obrazek

54. Zagadka do wyjaśnienia: Co tu jest napisane ?
Obrazek

55. To już koniec wyprawy :-(
Obrazek

-- niedziela, 3 paź 2010, 00:07 --

Nie pozostaje mi nic innego jak podziekować wszsytkim za miłe towarzystwo i zaprosić do pokazania swoich zdjęć właśnie tutaj w tym wątku. Może nawet ja na którymś się pojawię? :D

-- niedziela, 3 paź 2010, 11:42 --

lokalizacja niektórych obiektów:
http://www.panoramio.com/user/311049/tags/Kabat

-- niedziela, 3 paź 2010, 12:56 --

parę sztuk zdjęć z aparatu Macieja:

1. Rodzinna fotka :D
Obrazek

2. Nadchodzą :!:
Obrazek

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 paź 2010, 19:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Krótki filmik co można było zobaczyć:

http://www.youtube.com/watch?v=kQag9zBh6EQ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 paź 2010, 22:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 31 sie 2009, 17:56
Posty: 372
Lokalizacja: Bydgoszcz
:D A tak mogli wyglądać niemieccy obserwatorzy oceniający wyniki eksplozji wystrzeliwanych na poligon pocisków rakietowych Nebelwerfer :D


Załączniki:
IMG_4645a.JPG
IMG_4645a.JPG [ 245.27 KiB | Przeglądany 10783 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 4 paź 2010, 11:33 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Teraz kilka zdań i moich fotografii :)

We wsi Kabat pod nr 10, na byłym poligonie niemieckim, w 1999 roku uruchomiono centrum nadawcze. To stąd, każdego dnia po Hejnale Mariackim, tuż po godzinie 12.00, spiker Polskiego Radia informuje: "Program Pierwszy Polskiego Radia nadawany jest z Radiowego Centrum Nadawczego Polskiego Radia w Solcu Kujawskim na falach długich o częstotliwości 225 kHz".

Dwa maszty
Dzięki masztom o wysokości 330 i 289 metrów Program Pierwszy Polskiego Radia słyszalny jest w całej Polsce. Przy dobrej pogodzie sygnał jest odbierany przy wschodniej granicy w Hiszpanii.
System antenowy, o maksymalnym promieniowaniu w kierunku południowo-wschodnim, tworzą dwa ćwierćfalowe maszty nadawcze oraz uziemienie, będące przeciwwagą elektromagnetyczną. Stacja nadawcza ma moc 1000 kW.

Obrazek


Obrazek



Dwa kolosy o wadze 304 ton
Maszty radiowe oparte są o ziemię na powierzchni kilkudziesięciu (!) centymetrów kwadratowych. Utrzymywane są w pionie przez pięć poziomów odciągów, wykonanych z lin stalowych o średnicy 40mm. System naciągów zbudowany jest w taki sposób, aby zerwanie jednej liny nie zagrodziło całej konstrukcji. Maksymalne odchylenie masztów przy silnym wietrze wynosi około 1,5 metra. Na szczyt masztów prowadzą drabiny, z których korzysta się do celów konserwacyjnych i wymiany przepalonego oświetlenia. Wejście na sam szczyt zajmuje wysportowanej osobie 1 godzinę.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Jak nadaje stacja?
Sercem stacji jest jest półprzewodnikowy nadajnik o gwarantowanej sprawności 88%, składający się trzech bloków i sumatora energii, dzięki czemu możliwa jest praca na dwóch blokach, gdy trzeci jest w konserwacji. Energia wysokiej częstotliwości przekazywana jest drutową linią współosiową, zawieszoną nad powierzchnią ziemi na wysokości 2,5 metra, a następnie za pośrednictwem przedostatniego poziomu odciągów do masztów. Najwyższy, nieizolowany poziom odciągów, galwanicznie połączony z ziemią stanowi skuteczną ochronę przed wyładowaniami atmosferycznymi. Uderzenie pioruna w masz w praktyce skutkuje wstrzymaniem nadawania sygnału na mniej niż 1 sekundę.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek




Więcej na temat poligonu przeczytasz tutaj:
http://www.mmbydgoszcz.pl/6305/2010/5/1 ... ory=photos


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 5 paź 2010, 16:41 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 12 kwie 2009, 23:00
Posty: 290
Lokalizacja: Bydgoszcz (Fordon)
Po zdjęciach Pawła i Macieja nie mam już co pokazywać :( , a więc tylko jedna fotka, ze wzlędu na pewną ciekawostkę. Widoczne są na niej poziome, różowe pasy. Zauważyłem je tylko na zdjęciach zrobionych w pobliżu masztu i przy czasie ok. 1/1000s (przypadek, bo zapomniałem zmniejszyć ISO po wyjściu z pomieszczeń). Czyżby wpływ promieniowania?


Załączniki:
1220.jpg
1220.jpg [ 45.17 KiB | Przeglądany 10648 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 5 paź 2010, 16:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
U mnie na taśmie MiniDV gdy zbliżyłem się nagrywając do lini transmisyjnej, pojawiły się błędy w zapisie widoczne jako "śnieżenie". Zobaczyłem to dopiero przy odtwarzaniu. Ciekawe jaki wpływ miało by promieniowanie na karty bankomatowe(te magnetyczne) jak byśmy tam dłużej przebywali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 5 paź 2010, 19:37 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 70
A może ktoś opisać co się dzieje z człowiekiem pod zbyt długim wpływem fal? Zakładając, że np. rozbijam sobie namiot przy maszcie i mieszkam tam 2 tygodnie...

_________________
Pozdry,
::- mercur -::
http://www.baza44.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 5 paź 2010, 22:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
mercur pisze:
A może ktoś opisać co się dzieje z człowiekiem pod zbyt długim wpływem fal? Zakładając, że np. rozbijam sobie namiot przy maszcie i mieszkam tam 2 tygodnie...

Masz do wyboru:
rozdrażnienie, bóle głowy, wzmożona pobudliwość nerwowa, osłabienie, niekorzystne zmiany morfologiczne krwinek,
zwiększenie zawartości histaminy we krwi, podwyższenie tętna, zaburzenia hormonalne, zaburzenia krzepliwości krwi,
zaburzenia przemian węglowodanowych, zaburzenia czynności bioelektrycznych mózgu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 6 paź 2010, 08:08 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 21 sie 2009, 12:32
Posty: 140
Lokalizacja: Bydgoszcz OSG
Można potraktować otoczenie masztu jak olbrzymią kuchenkę mikrofalową :o tylko pracującą na trochę innej częstotliwości niż nasza domowa. Czyli oprócz opisanych już efektów dochodzi jeszcze podwyższenie temperatury ciała. Jeśli dobrze pamiętam to około 42 st. C zaczyna się ścinanie białka :shock: .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 6 paź 2010, 09:33 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 31 sie 2009, 17:56
Posty: 372
Lokalizacja: Bydgoszcz
:D Moja córka, z którą byłem na tej imprezie, odczuwała po bardzo krótkim czasie niekorzystne objawy w postaci bolesności kończyn dolnych - co objawiało się stwierdzeniem "Tato, długo jeszcze bo bolą mnie już nogi" :P a także rozdrażnieniem, co w drodze z RCN do betonowej wieży wyrażała w słowach " Tato, daleko jeszcze!! :evil: " Zaobserwowałem u mojej nastoletniej pociechy, podczas szukania cmentarza w lesie, objawy wzmożonej pobudliwości nerwowej, co wyrażała słowami "Juz nigdy nie pojadę z Tobą na żadne Twoje wyjazdy!" :cry: . Tak więc nawet krótkotrwałe przebywanie w silnym polu fal elektromagnetycznych moze powodować niekorzystne zmiany w organiźmie - zwłaszcza nastolatka. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 7 paź 2010, 12:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Dorzucę jeszcze zdjęcie betonowego pocisku ćwiczebnego, który leżał tuż przy betonowej wieży na poligonie i już ... leży w moim ogródku obok rabatów :)
Niestety zachowała się tylko jego połowa z resztkami stalowych lotek.
Jestem przekonany, że szukając wiosną, można taką perełkę jeszcze znaleźć.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 7 paź 2010, 14:41 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Żeby Ci tylko przez pomyłkę jakiś sąsiad saperów nie przysłał :D :D :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 paź 2010, 23:24 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 2 wrz 2009, 20:54
Posty: 89
Lokalizacja: Bydgoszcz
Nie miałem pomysłu na "relację", a w zasadzie jest już napisana wyżej więc ja dorzucę swoje "3 grosze" w postaci zdjęć ;)
P.S. Wrzucę również więcej zdjęć z możliwością pobrania (około 80 zdjęć)
P.S.2 Dobra robota-świetne zdjęcia i relacje, a najbardziej podoba mi się to: http://img196.imageshack.us/img196/528/kabat17.jpg -czyli atak zombiaków z poligonu ;)
1.
Obrazek
2.
Obrazek
3.
Obrazek
4.
Obrazek
5.
Obrazek
6.
Obrazek
7.
Obrazek
8.
Obrazek
9.
Obrazek
10.
Obrazek
11.
Obrazek
12.
Obrazek
13.
Obrazek
14.
Obrazek
15.
Obrazek
16.
Obrazek
17.
Obrazek
18.
Obrazek
19.
Obrazek
20.
Obrazek

pzdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 19 paź 2010, 15:48 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
no w końcu ;)
zdjęcia gitas! nawet się załapałem na kilku :)

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group