Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 10:12

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 604 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 31  Następna
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 12 paź 2010, 08:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Chcę pokazać Wam - w mojej ocenie - bardzo interesujące zdjęcia.
W wrześniu 2008 roku w Muzeum Fotografii przy WSG w Bydgoszczy, Wojciech Woźniak fotograf Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego prezentował diapozytywy które są częścią projektu Szklarnia organizowanego przez Galerię Miejską BWA.

Można było zobaczyć dotąd nieprezentowane nigdzie (!)zdjęcia Bydgoszczy z lat 1910-1920. Niestety nie byłem na owej wystawie. Otrzymałem dwa zdjęcia - bardzo interesujące.

Oto fragment wypowiedzi Wojciecha Woźniaka
(...)
Podejmując pracę fotografa w Muzeum w roku 1996 zacząłem obcować z wszech
ogarniającą mnie historią fotografii. Dziesiątki tysięcy negatywów, które mnie codziennie
otaczały epatowały tajemnicą, począwszy od początku powstania Muzeum, aż do chwili
obecnej. Ta aura obecności przeżytego czasu przypomina pytania jakie stawiał Jean
Guitton w swojej książce „Sens czasu ludzkiego” „czym jest czas, a zwłaszcza czym jest
teraźniejszość, owa chwila, która zawsze nam uchodzi, a która jest jedyną chwilą, kiedy
jest nam rzeczywiście dane nasze ja, i jak przedstawiają się relacje teraźniejszości z
przeszłością, która już nie istnieje? Fotografia dzięki wynalazkowi Monde Daguerre w
1839 daje nam pozorną odpowiedz na te pytania.

(...)

W latach pięćdziesiątych XIX w. powstawały pierwsze, najpierw dagerotypowe a
później fotograficzne zakłady fotograficzne w Bydgoszczy, których do roku 1939 czynnie
działało prawie sześćdziesiąt. To dzięki nim zbiory muzeum liczą obecnie imponującą
liczbę 12855 fotografii. Wśród nich było kilku „artystów”, którym typowa praca zakładu
fotograficznego nie dawała pełnej satysfakcji. Dzięki takim fotografom jak Theodor Joop,
Paul Nawrotzki, Emil Wehram, Rudolf Bradengeier, Lorentz Basilius, Witalis Wojucki czy
dr. Tadeusz Dobrowolski, który obejmując w 1925 roku stanowisko Dyrektora Muzeum
zapoczątkował pracownię fotografii muzeum samodzielnie wykonując zdjęcia obiektów
muzealnych na szklanych kliszach w formacie 13x18.fotografii , zbiory muzeum są
bogate w ich spojrzenie na miasto i chęć rejestracji czy też dokumentacji czasu i
ówczesnego życia naszego miasta. Trzeba pamiętać, że fotografia była bardzo
kosztowną nowością a ludzie zajmujący się nią ograniczali się do bardziej
reprezentacyjnych miejsc, obiektów czy dzielnic. Tematyka dotykała raczej śródmieścia,
gdzie głównie koncentrowało się „życie” towarzyskie.


Treść zdjęć była zdominowana poziomem techniki fotograficznej, materiały miały
wówczas niska czułość, wymagały więc długich czasów naświetlania, obiektywy kamer
były dosyć „ciemne” jak na dzisiejsze warunki. Obok migawki szczelinowej zaczęto
stosować migawki centralne , a począwszy od roku 1912 powszechnie stosowana była
rewolucyjna migawka Compur, która jest niezastąpiona do dnia dzisiejszego.
Fotografowie ograniczali się raczej do zdjęć architektury, pracując rankiem lub późnym
popołudniem, kiedy światło jest „miękkie” i doskonale oddaje walory fotografowanego
obiektu. Słynny wówczas papier bromograwiura Piotra Lebiedzińskiego dawał obrazowi
szlachetny wygląd i piękne, głębokie zaczernienie. Fabryka Lebiedzińskiego przyjęła
nazwę „Foton” .Bydgoszcz od bardzo dawna związana jest z fotografią. W 1925 roku
pan Marian Dziadkiewicz założył przy ul. Garbary 3 Fabrykę Płyt Fotograficznych. Firma
przez lata rozwijała się i zmieniała nazwę: najpierw ALFA, OPTA aż do Bydgoskie Zakłady
Fotochemiczne „FOTON”.

W mojej pracy skupiłem się na fotografii wykonanej latach 1910- 1920. Zbiór ten to 506
sztuk diapozytywów szklanych wykonanych głównie przez anonimowych autorów co
dodaje im pewnej pikanterii. Niesamowite jest również to , że wśród tych fotografii
znajdują się zdjęcia lotnicze rejestrujące obszar ulic Zamojskiego, Gdańską, Kołłątaja,
Stare Miasto-Wyspa Młyńska, rejon dworca kolejowego itp. To materiały bardzo rzadko
publikowane , ale ciekawe pod względem historycznym i fotograficznym.
Wybrałem ok. 100 szklanych negatywów, dotyczących miasta i jego mieszkańców.
Przedstawiają m.in. pojawienie się słonia na ulicach miasta, flisaków , powódź ,
nieistniejące już miejsca jak ogrody miedzy ulicami Nakielska i Dolina, ulice Jatki czy
spichrze wojskowe od ulicy Mennica.

Wojciech Woźniak

Niestety jak wspominałem nie byłem na wystawie i nie widziałem tych unikalnych zdjęć. Poniżej dwa zdjęcia prezentowane na wystawie:

Obrazek
Bydgoszcz z wysokości w latach 1910-1920.W lewym rogu Plac Weyssenhoffa. Zdjęcie lotnicze jest wyjątkowo interesujące. Doskonale widać jak powstawały zabudowania tamtej okolicy.


Obrazek
Słoń na ulicach Bydgoszczy. Niestety nie potrafię zlokalizować gdzie zostało wykonane to zdjęcie.


Pokażę jeszcze jedno zdjęcie, nie pochodzące z wystawy. Jest to zdjęcie lotnicze wykonane w 1943 rok. W oddali widać II śluzę i port na Brdzie.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 12 paź 2010, 17:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Drugie zdjęcie to krzyżówka Gdańskiej z Pomorską i Dworcową. Zrobione od strony Hotelu pod Orłem. Obecnie budynek narożnikowy ( ten na wprost) ma wybite tzw. arkady......
Trzecie zdjęcie, już prezentowałem na tym forum ;) Jest kilka podobnych, też z lotu ptaka......i podobnego okresu.

......natomiast pierwsza fotka, jest zaje.....fajna :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 12 paź 2010, 20:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Dziękuję Seth za określenie lokalizacji słonia :)
Wiedziałem, że zdjęcie lotnicze (prawdopodobnie wykonane z balonu) spodoba się. Jest unikatowe. Mam je oba w doskonałej jakości. Chętnie podzielę się nimi z pasjonatami. Przyślij kontakt na wew. skrzynkę. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 13 paź 2010, 16:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Adres wysłałem na priva, bowiem jestem łasy na takie perełki.......

Omawiana fotka na pewno pochodzi sprzed 1928 roku, przy pl. Weyssenhoffa brakuje domu wzniesionego przez miasto w 1928/29


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 13 paź 2010, 19:43 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Fotki pooooszły :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 14 paź 2010, 21:14 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Miałem tą przyjemność oglądać te zdjęcia :!: Byłem i nadal jestem pod wrażeniem ile jeszcze jest zdjęć Bydgoszczy nam nie znanych :-O nie zostały one nigdzie opublikowane i raczej nie będą. Zdjęć jest sporo i bardzo, bardzo ciekawe :twisted:

Z Panem Wojciechem Woźniakiem nawiązałem bliższy kontakt ;)
W związku z powyższym w planach Stowarzyszenia jest zorganizowanie specjalnego pokazu zdjęć wraz z omówieniem ich przez Pana Wojciecha Woźniaka, więc będzie bardzo ciekawie!

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 16 paź 2010, 12:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 15 gru 2008, 00:00
Posty: 292
Zdjęcie ze słoniem na bank było gdzieś już publikowane, być może w "Kalendarzu Bydgoskim". Na innym forum była nawet informacja (zapewne z podpisu), że to rok 1916. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 16 paź 2010, 12:14 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 16 paź 2010, 12:02
Posty: 27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jestem nowy na forum więc wszystkich serdecznie witam.Co do fotek to zdjęcie pierwsze jest super akurat mieszkam w tej okolicy.Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 16 paź 2010, 17:47 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
moja perełka :twisted:

Obrazek

widać abrdzo wiele rozpoznawanych miejsc i budynków!

co wy na to? :)

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 paź 2010, 01:53 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
No super ciekawe zdjęcie. Prawdziwa perełka.
To że przedstawia głównie centrum , można było łatwo się domyśleć. Trudniej było ustalić jaki dokładnie fragment miasta obejmuje ten kadr i "zorientować kierunki".
Po zlokalizowaniu widocznego mostu, reszta idzie dość gładko. Dużą przyjemność sprawia rozpoznawanie dzielnic, ulic i obiektów. Szczególnie ciekawa dla mnie jest górna ( trójkątna polana w lesie)i górna prawa część zdjęcia.
Sądząc po krzyżach na samolocie, uważam, że zdjęcie wykonano przed 1919 rokiem z wys. ok 6oo\800 m.
Samolot trudny do określenia. Podejrzewam kilka typów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 paź 2010, 11:06 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Orientacje łatwo wyznaczyć po Młynie Rothera, jak dla mnie to najlepsza wskazówka jeśli chodzi o zdjęcia lotnicze.
Górna część miasta to wyraźnie widać garnizony na dzisiejszym osiedlu leśnym przy ulicy Powstańców Warszawy, a ta pozioma linia/droga to moim zdaniem dzisiejsza ulica Kamienna.

Areo: musiałbyś zapędzić się na taką samą wysokość i zrobić aktualne zdjęcie i by się zrobiło fotografię porównawczą :twisted:

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 paź 2010, 11:44 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Również tak uważam. Ta linia , to tory kolejowe, które Kiedyś przebiegały obecną ul. Kamienną w kier. Bydgoszcz Wschód.
Ta polana w lesie, to chyba teren stacja wodociągów Las Gdański . Poniżej tego miejsca to na 99 % wojskowy plac ćwiczeń. Znajdował się on w okolicy obecnej ul. Leśnej, Dwernickiego i Modrzewiowej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 paź 2010, 15:33 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 11 lis 2009, 22:37
Posty: 406
Też tak myślę że to linia kolejowa...
Poniżej fragment planu Bydgoszczy z 1908 roku. Ale potwierdzam. Perełka. Przy nieco większej rozdzielczości może się uda zidentyfikować typ samolotu?


Załączniki:
Bromberg1908.jpg
Bromberg1908.jpg [ 240.25 KiB | Przeglądany 27681 razy ]

_________________
"Cudze wiedzieć rzeczy ciekawość jest, a swoje potrzeba"
Andrzej Maksymilian Fredro
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 paź 2010, 18:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
AERO pisze:
Samolot trudny do określenia. Podejrzewam kilka typów.

Podejrzewam że jest to samolot Fokker D.VII.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 paź 2010, 23:34 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Fokker D VII miał na górnym płacie wystające lotki, poza obrys końcówek skrzydła.
Brałem pod uwagę Halberstadta (np. CI.II) czy Hansa Brandenburg. Myślałem również o którymś z Albatrosów, ale nie ma pewności czy ten aeroplan jest jedno czy dwumiejscowy.

andant . Mapa również super !

GrapHite. Trudno by było wdrapać się na taką wysokość bez motorka, a ja jeszcze takowego nie posiadam. Latam głównie na zboczach i klifach, na tzw, "żagielku i termice". Mam trochę filmów i zdjęć Bydgoszczy, wykonanych jeszcze w czasie mojej przynależności do A.B.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 paź 2010, 08:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
GrapHite pisze:
Miałem tą przyjemność oglądać te zdjęcia :!: Byłem i nadal jestem pod wrażeniem ile jeszcze jest zdjęć Bydgoszczy nam nie znanych :-O nie zostały one nigdzie opublikowane i raczej nie będą. Zdjęć jest sporo i bardzo, bardzo ciekawe :twisted:

Z Panem Wojciechem Woźniakiem nawiązałem bliższy kontakt ;)
W związku z powyższym w planach Stowarzyszenia jest zorganizowanie specjalnego pokazu zdjęć wraz z omówieniem ich przez Pana Wojciecha Woźniaka, więc będzie bardzo ciekawie!



GrapHite daj mi tylko znać abym nie przeoczył. Świetny pomysł! Już się zapisuję na spotkanie. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 paź 2010, 09:25 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
GrapHite.
A może byś uzyskał zgodę od Pana Wojciechowskiego na wyk. kopii i "emisję" tych fotek na forum ?
W domowym zaciszu, spokojniej się "analizuje" takie rarytasy.

andant.
Gdzie można szukać tej mapy ? Myślę o internecie.
Jeśli jest ona w tylko Twoim posiadaniu, to prosiłbym o fotkę "bardziej wschodniej" części tej mapy, o ile jest to możliwe. Myślę o Bielawkach i Bydg. Wsch.

-- 18 paź 2010 --

Przepraszam. Przekręciłem nazwisko. Chodzi mi oczywiście o Pana Wojciecha Wożniaka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 paź 2010, 19:43 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
AERO pisze:
Fokker D VII miał na górnym płacie wystające lotki, poza obrys końcówek skrzydła.
Brałem pod uwagę Halberstadta (np. CI.II) czy Hansa Brandenburg. Myślałem również o którymś z Albatrosów, ale nie ma pewności czy ten aeroplan jest jedno czy dwumiejscowy



Na Albatrosa jest za duży. Być może Hansa, a może Halberstadt, maszyna wygląda na dwumiejscową.

Czy my już nie mamy na forum tematu ze starymi fotkami ??? A co tam, wstawię swoją ulubioną...


Załączniki:
Synagoga od tyłu.jpg
Synagoga od tyłu.jpg [ 48.11 KiB | Przeglądany 27544 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 paź 2010, 21:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 11 lis 2009, 22:37
Posty: 406
planik to wycinek mapy z kpbc.umk.pl
co do zdjątek to mnie niezmiennie urzeka to:


Załączniki:
f5d41276a51b4ff2.jpg
f5d41276a51b4ff2.jpg [ 72.28 KiB | Przeglądany 27528 razy ]

_________________
"Cudze wiedzieć rzeczy ciekawość jest, a swoje potrzeba"
Andrzej Maksymilian Fredro
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 paź 2010, 23:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
To i ja dorzucę zdjęcia które mają klimat.

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 604 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 31  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group