Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 16:41

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: środa, 11 lut 2009, 18:03 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
W 1895 roku bezpowrotnie wyburzono ostatnie relikty Zamku Bydgoskiego. W czasach swojej świetności należał on do największych twierdz Królestwa Polskiego, a w jego murach gościli królowie, książęta, dostojnicy oraz najwybitniejsi rycerze. Strategiczne położenie czyniło zeń ważny element systemu obronnego północnej granicy Polski, toteż niejednokrotnie na przestrzeni wieków toczono o niego zażarte boje.
Od momentu rozbiórki pamięć o wspaniałej bydgoskiej warowni stopniowo zacierała się w pamięci mieszkańców miasta. Po przeszło 100 latach już tylko garstka Bydgoszczan zdaje sobie sprawę z istnienia tu niegdyś zamku, nie mówiąc już o wskazaniu jego lokalizacji czy architektury.
W 2006 roku zrodziła się idea wskrzeszenia chwalebnych wydarzeń sprzed 600 lat, poprzez zorganizowanie widowiska historycznego, odtwarzającego szturm wojsk Władysława Jagiełły z 1409 roku. Pomysłodawcą i organizatorem inscenizacji była koło naukowe Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy ,,Kompania Janusza Brzozogłowego”, wspierana przez ,,Bractwo Rycerskie Kasztelanii Bydgoskiej”, archeologa Roberta Grochowskiego oraz najznamienitszą brać rycerską Królestwa Polskiego.
20 września Roku Pańskiego 2008 na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku odbyła się chwalebna bitwa wojsk królewskich z siłami Zakonu Krzyżackiego. Po zaciętych bojach, tak jak to onegdaj było, zwyciężyli polscy rycerze, a pokonani bracia zakonni, dzięki łasce króla Władysława, odeszli w granice swojego państwa. A jak to wyglądało, raczcie sami obaczyć ...


Obrazek

Oblężenie Zamku Bydgoskiego 1409

Obrazek

Pierwsze prace przy budowie makiety fragmentu Zamku Bydgoskiego

Obrazek

Prace przy kolejnym słupie

Obrazek

Zostały jeszcze dwa dni od inscenizacji

Obrazek

Zamek dopiero w budowie, ale plakat już na swoim miejscu

Obrazek

Na dzień przed inscenizacją

Obrazek

Zdążyliśmy na czas. W sobotę w południe makieta była ukończona

Obrazek

Nadciągają Krzyżacy

Obrazek

Forpoczta wojsk króla Władysława Jagiełły

Obrazek

Pierwsze stracie na przedpolach zamku

Obrazek

Przyboczni króla Władysława

Obrazek

Rozpoczął się ostrzał artyleryjski

Obrazek

Do decydującego szturmu rusza elita polskiego rycerstwa

Obrazek

Krzyżacy stawiają rozpaczliwy opór

Obrazek

Walka w wyrwie muru obronnego. Ku bramie nadciąga już taran

Obrazek

Po zwycięskim szturmie. Za chwilę rycerze odśpiewają Bogurodzicę

Obrazek

Hmmm. Może za rok wygramy?

Obrazek

Michal Pawlak z KJB – jeden z pomysłodawców, a zarazem główna siła napędowa Oblężenia Zamku Bydgoskiego 1409

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 16 mar 2009, 16:45 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Fajna sprawa. czy impreza będzie powtarzana co roku, czy to raczej jednorazowy zryw?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 16 mar 2009, 17:24 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
W tym roku obchodzimy 600 - lecie zdobycia zamku przez Władysława Jagiełły. Rocznica zobowiązuje, więc impreza będzie tym razem dwudniowa: 29 i 30 sierpnia. Pierwszego dnia odbędzie się nocny szturm na zamek, odparty przez krzyżacką załogę. Drugiego dnia zamek zostanie zdobyty po ciężkim oblężeniu. W tym roku będzie więcej rycerzy, dział i sprzętu oblężniczego. Od kwietnia ruszamy z budową samobieżnego taranu, które weźmie udział w oblężeniu. Myślimy też o trebuszu. Planowany jest nieco większy zamek oraz usypanie stanowisk ogniowych dla dział. Pracy jest bardzo dużo, zapraszam zatem wszystkich chętnych do pomocy. Kompletuję również załogę taranu – kto chętny do średniowiecznego czołgu?

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 16 mar 2009, 18:39 
Offline
Admin
Admin

Rejestracja: niedziela, 16 lis 2008, 00:00
Posty: 136
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ja jestem chętny, do załogi taranu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 16 mar 2009, 18:41 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
A jakie są wymogi co do stroju?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 16 mar 2009, 19:08 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
A owiniecie gwóźdź wokół palca albo traficie trzy razy w dziesiątkę? Co do stroju: będziemy w środku ,,pojazdu”, a w razie potrzeby skombinuje się coś z epoki.

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 16 mar 2009, 19:10 
Offline
Admin
Admin

Rejestracja: niedziela, 16 lis 2008, 00:00
Posty: 136
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ja wbije gwóźdź taranem w drzewo, oczywiście nie uszkadzając drzewa :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 16 mar 2009, 19:38 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
это хорошо. Jesteś zatem przyjęty jako kierowca – mechanik. Nie macie przy okazji jakiegoś psa do taranu?

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 6 kwie 2009, 13:18 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 23:00
Posty: 627
A ile "koni mechanicznych" potrzeba do napędu ;) ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 6 kwie 2009, 14:44 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Taran ma mieć ,,silnik” o mocy 8 ,,koni mechanicznych”. Potrzebuję jeszcze 4 ludzi do załogi. Zapraszam

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 6 kwie 2009, 15:45 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 23:00
Posty: 627
Przyznam się, że Twoje zaproszenie to zaszczyt.
Sprawdzę "możliwości techniczne" i potwierdzę :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 29 paź 2020, 10:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Szukałem we "Fotorelacjach" pewnych zdjęć. Niestety, już ich w tamtym temacie nie ma. Ale zauważyłem, że inne, ponad 10-cio letnie fotki, w paru innych tematach, jeszcze się zachowały.
I tak dotarłem do tej relacji, 'z oblężenia'...
Też tam wtedy byłem i tak to widziałem :)


Załączniki:
bitwa1.jpg
bitwa1.jpg [ 104.74 KiB | Przeglądany 3679 razy ]
bitwa2.jpg
bitwa2.jpg [ 166.64 KiB | Przeglądany 3679 razy ]
bitwa3.jpg
bitwa3.jpg [ 175.85 KiB | Przeglądany 3679 razy ]
bitwa6.jpg
bitwa6.jpg [ 143.96 KiB | Przeglądany 3679 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group