Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 18:39

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 5 sie 2012, 07:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Wiele ulic, miało w swoim czasie, czasami sporo nazw. W tym momencie mam wrażenie, że do rekordzistek można zaliczyć uliczkę Stary Port. To czwarta nazwa. Wcześniej nazywała się Marchlewskiego, Wyzwolenia i Frankego. W sumie, niema chyba aż takiej wielkiej ilości, takich ulic, żeby zasługiwały na osobny dział. Dlatego tutaj pozwoliłem sobie napisać na ten temat. Oprócz tych najbardziej znanych są i inne wcześniejsze nazwy, często zapomniane. Trafiłem właśnie na taka ciekawostkę, z która się chyba wcześniej nie spotkałem.
Chodzi mi o ul Artyleryjską. Wydawało mi sie, że jest 'od zawsze'. Na przedwojennej mapie nazywa się ona 'Na groby'. Więc i logicznie nazywała się ulica, po północnej stronie cmentarzy, dzisiejsza Powstańców Warszawy. Przed wojną nazywała się 'Za cmentarzami'. Ale po wojnie, jeszcze przez jakiś czas miała nazwę 'Północna'.
Obrazek
Zachęcam do podzielenia się tutaj podobnymi spostrzeżeniami i ciekawostkami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 sie 2012, 07:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Temat ciekawy i warty uwagi. Tylko czy rekordzistą jest ulica która miała cztery zmiany nazwy, czy uwzględniając nazwy niemieckie, za Kajzera i okupacji, wyjdzie że zmian było np. 5 lub 6 ;)

Przykład pierwszy z brzegu . Ulica Focha - Wojewódzka- Stalina- Czerwonej Armii, mamy zatem cztery przekładki, a jak dodamy niemieckie to wyjdzie jeszcze inaczej ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 sie 2012, 08:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Focha, 'urodziła się' chyba jako "Kanałowa".

BYDZIAK 1958 pisze:
(...)
Obrazek

Pewnie dopiero po przebudowie mostów (wymuszonej przebudową śluzy miejskiej na samym początku XXw.), Focha 'wchłonęła' sporą część starej 'Kanałowej', aż do zbudowanej trochę wcześniej ul Kordeckiego.Poniżej widać, że kanałowa jest już krótka.Od Kordeckiego do mostu W. IV.
(...)



Faktycznie, trzeba również wspomnieć nazwy z czasów 'nie polskich'. W końcu ulice są na ogół zawsze w tym samym miejscu, bez względu na to, jakie nacje po nich stąpają... :D
A może rzeczywiście temat warty jest osobnego działu...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 sie 2012, 11:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
BYDZIAK 1958 pisze:
…… W tym momencie mam wrażenie, że do rekordzistek można zaliczyć uliczkę Stary Port. To czwarta nazwa. Wcześniej nazywała się Marchlewskiego, Wyzwolenia i Frankego. ...


Chyba jednak będzie to piąta nazwa. Jeszcze wcześniej ta ulica zwała się Koszarowa (Kasernenstr.)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 26 sie 2012, 06:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Przeglądając fragment starego planu, znów zauważyłem coś, o czym wcześniej nie wiedziałem.
Była sobie kiedyś uliczka Wesoła. :D Równoległa do Chopina. Obecnie nazywa się L. Wyczółkowskiego. Ale ulicę Wesołą też mamy. W okolicy Toruńskiej i Perłowej. :D
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 26 sie 2012, 12:19 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
A kto wie gdzie była Malborska? :)

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 27 sie 2012, 15:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Obecna, jak i przedwojenna ulica Lansjerów nosiła w latach okupacji 39/45 nazwę Malborskiej (Marienburgerstr.)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 27 sie 2012, 18:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Przed wojną, czyli do 1939 Malborska była częścią ulicy Dolina, od krzyżówki Nakielska/Ułańska do ulicy Miedza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 30 sie 2012, 07:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Czytając o konstruktorze Władysławie Paciorkiewiczu, dowiadujemy się, że w swoim domu przy ul. Malborskiej 24 (obecnie Dolina 24) skonstruował pierwszą w Polsce maszynę do pisania.
Tu założył pierwszą polską wytwórnię maszyn do pisania. Skonstruował maszyny Pacior, Idea i Polonia.
I prawie te wszystkie informacje kończą słowami o pamiatkowej tablicy na tej kamienicy...
Tej kamienicy już od dłuższego czasu nie ma! Krajan zdążył kiedyś zrobić zdjęcie tego domu, tuż przed rozbiórką. Był jeszcze ślad po tej tablicy pamiątkowej...

Obrazek

A miejsce po jej rozbiórce ( na lewym zdjęciu biały domek tuz za ul Miedza) zarasta chwastami...

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 30 sie 2012, 13:41 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 30 paź 2010, 18:55
Posty: 43
BYDZIAK 1958 pisze:
Przeglądając fragment starego planu, znów zauważyłem coś, o czym wcześniej nie wiedziałem.
Była sobie kiedyś uliczka Wesoła. :D Równoległa do Chopina. Obecnie nazywa się L. Wyczółkowskiego. Ale ulicę Wesołą też mamy. W okolicy Toruńskiej i Perłowej. :D
Obrazek



a kto jest w stanie napisać co to za tory na tej mapce, skąd, dokąd, nie wiedziałem że tam były jakieś tory....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 30 sie 2012, 15:13 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 sie 2012, 16:14
Posty: 188
Lokalizacja: Bydgoszcz Leśne
Na pewno to jest odnoga torów które kiedyś biegły na obecnej ulicy Kamiennej i widać prowadzi do rzeźni. Przecież kiedyś to wszędzie dowoziły towary pociągi. O ile się nie mylę to jeszcze jakiś fragment tej odnogi był kiedyś za ogródkami na Sułkowskiego pomiędzy Chodkiewicza a Kamienną.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 30 sie 2012, 19:33 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Pamiętam jak tory kończyły się przy magazynach przy Chodkiewicza

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 31 sie 2012, 09:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 14 lis 2011, 00:33
Posty: 75
No i ten najdłuższy tor z zawijasem nad Brdą był do Gazowni Miejskiej, na krzyżówce z torami tramwajowymi doszło do pamiętnego wypadku.
Lokomotywa parowa ciągnąca wagony do gazowni uderzyła w przejeżdżający tramwaj linii „3” jadący w kierunku ul. Fordońskiej, przewracając przyczepę. Rannych w wypadku zostało 8 osób. Było to 12-03-1964r.

_________________
Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 31 sie 2012, 20:30 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Bardzo ciekawy temat. Jestem za leniwa żeby sama szukać w necie starych planów Bydgoszczy ale to co tu widzę i czytam zaczyna mnie wciągać. Obok starych zdjęć Bydgoszczy plany naszego miasta są biletami które pomagają przenieść sie w przeszłość i wyobrazić jak to wcześniej mogło wyglądać.
Ciekawa jest historia nazw ulic a przy okazji można dowiedzieć się sporo o modernizacji naszego miasta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 1 wrz 2012, 12:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
spooney pisze:
No i ten najdłuższy tor z zawijasem nad Brdą był do Gazowni Miejskiej, na krzyżówce z torami tramwajowymi doszło do pamiętnego wypadku.
Lokomotywa parowa ciągnąca wagony do gazowni uderzyła w przejeżdżający tramwaj linii „3” jadący w kierunku ul. Fordońskiej, przewracając przyczepę. Rannych w wypadku zostało 8 osób. Było to 12-03-1964r.


Ta znana fotka wciaż nie daje mi spokoju, co do miejsca, z którego została zrobiona.
Obrazek

Opis zdjęcia informuje o tym, ze zostało zrobione ze zakładów mięsnych. Ale z jakiego budynku? W liniach zielonych strzałek, bo może zdjęcie było zrobione z przeciwnej strony,(wskazuje na to kąt zdjęcia) nie ma takiego budynku. A tory krzyżowały się z ulicą, zaraz za murami rzeźni...
W drugiej połowie lat 60-tych bywałem tam sporadycznie, np jadąc na łyżwy na Torbyd i nie wydawało mi się tam tak ciasno...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 wrz 2012, 10:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Budynek z którego zrobiono to zdjęcie nie istnieje (obrys czerwony). Został zburzony przy przebudowie ul Jagiellońskiej ok. 1973/74.
Obecnie narożną kamienicą jest następny po nim (obrys zielony). Strzałka - kierunek wykonania fotki.
Fotka słabej jakości, ale to spore powiększenie.


Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 wrz 2012, 11:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
I to jest to brakujące ogniwo tej zagadki. MWS, z którego roku jest to zdjecie?
I niezły tele miał ten aparat. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 wrz 2012, 12:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
To jest powiększony fragment widokówki:

http://allegro.pl/bydgoszcz-19065-i2598679578.html

Daty nie podano. Przypuszczam że to lata 1950/60


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 3 wrz 2012, 17:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
W podwórku dawnych zabudowań, które teraz 'umieścił bym' gdzieś na tyłach tego budynku mieszkała matka ciotki, do której czasami chodziłem z mamą.

Obrazek

Jagiellońska była tam 'dziwnie' wąska, z pojedynczym torem tramwajowym. Pamiętam, że wielkie przemiany w tamtym fyrtlu i potem na całej 'tamtej' Jagiellońskiej, rozpoczęły się w końcówce lat 60-tych. Ta pocztówka, śmiało może być ze środka lat 60-tych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 7 wrz 2012, 18:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Przy okazji tematu o naszej kolejce wąskotorowej, wstawiłem tam taką mapkę.

Obrazek

I teraz, zerkając na nią jeszcze raz zauważyłem, że 'Czarną drogę' mieliśmy wtedy tylko do ul. Grunwaldzkiej. Dalej, w stronę kanału, nazywała się 'Ścieżka'. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group