Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 19:55

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ondyna
Post: sobota, 31 maja 2014, 00:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Ondyna kultowy statek.

Przez ponad 30 lat Ondyna pływała po Brdzie do czasu gdy Żegluga Bydgoska sprzedała ją prywatnemu właścicielowi. Powodem były wysokie koszty eksploatacji. Z perspektywy czasu decyzja była błędem. Teraz zamiast mieszkańcy swobodnie podziwiać krajobrazy z dwóch słonecznych pokładów na drodze wodnej np. Bydgoszcz - Toruń, podziwiają widoki zza szyby ekologicznych "Słoneczników".

Jestem przekonany że wątek będzie się rozwijał. Większość z nas Ondyną płynęła. :)

Na początek przygotowałem kalendarium Ondyny w większości na podstawie wiadomości znalezionych w sieci. Historyczne zdjęcia również pochodzą z sieci i z mojego archiwum. Kilka z nich była już publikowana na Forum.


Kalendarium:

1953-1959 opracowano program rozwoju nowego taboru śródlądowego przeznaczonego dla obsługi pasażerskiej miast położonych wzdłuż Wisły o Odry. Miała to być średnia jednostka o płytkim zanurzeniu do 0,75 cm przeznaczona do przewozów wycieczkowych na krótkich dystansach dla maksymalnie 200 pasażerów. Wysokość konstrukcji nierozbieralnej do 4,00m, tak aby jednostki mogły swobodnie przepływać pod niskimi mostami i śluzami. Statek miał mieć pokład słoneczny częściowo zadaszony i pokład główny z niewielkim barem.

1958 Gdańska Stocznia Rzeczna w Gdańsku-Stogach woduje pierwszy statek typu SP 150. Łącznie stocznia w latach 1958-1963 zwodowała 20 jednostek tego typu.

1961: ONDYNA - Przedsiębiorstwo Państwowe Bydgoska Żegluga na Wiśle, Bydgoszcz – nr budowy B1/12. To 12 statek SP 150.

Podstawowe dane techniczne:
długość całkowita - 30,50 m
długość konstrukcyjna - 29,00 m
szerokość całkowita - 6,00 m
szerokość konstrukcyjna - 5,40 m
wysokość boczna - 1,40 m
wysokość nierozbieralna - 3,96 m
zanurzenie - 0,75 m
silnik o mocy 150 KM

1964: ONDYNA - Przedsiębiorstwo Państwowe Żegluga Bydgoska, Bydgoszcz.

1961-1992: ONDYNA pływa po bydgoskich akwenach jako statek wycieczkowy. W poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki i niedziele "Ondyna" odbywa kursy do Torunia lub Chełmna. Pływa również do Nakła. Wycieczki rezerwują zakłady pracy i szkoły. W środy i soboty odbywają się rejsy dancingowe do Brdyujścia w godz. 18-22, poprzedzone indywidualnymi rejsami do Solca Kujawskiego. Ciekawostka. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych po Brdzie pływały aż trzy statki typu SP 150.

1992 rok Żegluga Bydgoska sprzedaje Ondynę. Powodem są wysokie koszty eksploatacji.

1992.IV: JOANNA (na cześć córki właściciela) – Ondynę kupuje Jan Kowaleski, prywatny armator z Janczewa. Statek eksploatowany w Gorzowie Wielkopolskim. Nowy port docelowy Gorzów Wielkopolski. Rejsy nie przynoszą zysków.

1996-1998: JOANNA pływa w Poznaniu po Warcie. Tam podobnie rejsy wycieczkowe nie cieszą się popularnością.

1996: JOANNA odwiedziła Bydgoszcz na zaproszenie nowo otwartego Banku BRE – ostatni raz w Bydgoszczy

2000: jednostkę kupuje Jerzy Dec ze szczecińskiej firmy żeglugowej Sea Horse. Na burcie jest nadal napis Joanna

1994-2004: JOANNA pływa jako sklep wolnocłowy po Zalewie Szczecińskim. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej rejsy się kończą.


2004: JOANNA kapitalny remont. Wymienione jest całe poszycie statku. Wnętrza otrzymują nowoczesną aranżację. Pokład dolny jest klimatyzowany, zimą ogrzewany. Zamontowano szyby termiczne. W dwóch salonach pod pokładem mieści 56 osób. Jest bar, pentra oraz 2 toalety. Zamontowano monitory do prowadzenia np. prezentacji w czasie spotkań czy szkoleń. Wymieniono silnik na nowy o większej mocy 300KM marki Scania

Obecnie Joanna cumuje w Szczecinie przy Bulwarze Piastowskim, vis-a-vis Zamku Książąt Pomorskich. Statek odbywa nieregularne kursy po Zalewie Szczecińskim. Jest okazjonalnie wynajmowany dla rejsów czarterowych, konferencyjnych czy komercyjnych przedsięwzięć muzycznych. Okazjonalnie odbywają się na statku rzeczne imprezy z muzyką techno dla młodzieży. Od nowego sezonu statek ma pełnić funkcję kawiarni, baru przy nabrzeżu.

Warto zajrzeć i zobaczyć inne jednostki SP 150. Najbliższa jednostka tego typu to statek wycieczkowy cumujący w Toruniu.
http://www.zegluga.wroclaw.pl/forum/vie ... ead_id=148


Pozostałe strony
http://www.msjoanna.pl/
http://www.zachod.pl/radio-zachod/serwi ... -bulwarze/
http://www.ships.pl/new/index.php/pl/pokaz/14/458/
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /422539113
http://zyciebydgoszczy.pl/201312181301/ ... y-jej-losy


Obrazek
Prawdopodobnie 1964 rok


Obrazek
Lata 60. Napis Ondyna na burcie. Obok motorówka MO


Obrazek


Obrazek
Prawdopodobnie 1981 rok


Obrazek
Prawdopodobnie 1987 rok


Obrazek


Obrazek
Ondyna na pocztówce


Obrazek


Obrazek
Zdjęcia Foto Polska



Obrazek
Połowa lat 80.



Byliśmy w Szczecinie. Spotkaliśmy się na Ondynie-Joannie z synem właściciela - Konradem Decem. Dzięki jego uprzejmości obejrzeliśmy „naszą” Ondynę z każdej strony. Zdjęcia już wkrótce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ondyna
Post: sobota, 31 maja 2014, 05:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Płynąc Ondyną pierwszy raz, jako chłopiec, byłem ciekawy jak wygląda jej 'wielki silnik'. Kręciłem się po dolnym pokładzie i w pewnym momencie poszedłem za marynarzem. A on, jakby odgadł moje myśli, zapytał - Czy chcesz zobaczyć silnik?
Potwierdziłem. Weszliśmy do 'przedziału silnika'. Rozczarowałem się. Wydawało mi się że powinien być tak duży jak choćby Syrenka... A on by się chyba zmieścił na moim łóżku. :D Tak mi się to wtedy wydawało. "Fajny" - odpowiedziałem, chyba z grzeczności marynarzowi. Zdziwił mnie jeszcze hałas pracy silnika, że tam jest, a na pokładzie go prawie nie słychać.
Jako tako przypominam sobie, że Ondyną płynąłem ze trzy razy.


Załączniki:
pokazy.JPG
pokazy.JPG [ 45.58 KiB | Przeglądany 7088 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ondyna
Post: sobota, 31 maja 2014, 13:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Bydziak w którym roku zrobiłeś to zdjęcie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ondyna
Post: sobota, 31 maja 2014, 14:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Obrazek
Dolny pokład Joanny rufa.


Obrazek
Dolny pokład Joanny.


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Bar na dolnym pokładzie.


Obrazek
Zejście na dolny pokład.


Obrazek
Górny słoneczny pokład na rufie


Obrazek
Słoneczny pokład na dziobie.


Obrazek
Sterówka


Obrazek
Platforma na rufie dla DJ


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ondyna
Post: niedziela, 1 cze 2014, 04:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Maciej Kulesza pisze:
Bydziak w którym roku zrobiłeś to zdjęcie?


^^^ Na pewno pierwsza połowa lat osiemdziesiątych XXw. Teraz trudno mi jest sprecyzować konkretny rok. Zaglądałem na stronę naszej straży pożarnej, do zakładki 'historia'. Myślałem, że coś tam znajdę na temat uroczystego przekazania Wodnika. To był mały stateczek pożarniczy, który był 'celem' zdjęcia. Nic o tym w 'historii' nie wspominają...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ondyna
Post: poniedziałek, 2 cze 2014, 18:33 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Przypuszczam że raczej nikt z Was nie był na 'Wiankach 86' na Brdyujściu. Królowała oczywiście Ondyna. :D
Chyba główną atrakcją imprezy, którą pewnie każdy zapamiętał, była część 'lotnicza'. (Slajd drugi, ze samolotem.)
Z motorówki, stojącej na torze regatowym, (z lewej strony kadru), wypuszczano baloniki...
Od strony Wisły, nadlatywały samoloty, które miały za zadanie, zniszczyć (wlatując w nie), baloniki. Emocji dodawał fakt, że niektóre nadlatujące samoloty, były poniżej wzroku oglądających na trybunie ludzi. Zbliżająca się w ten sposób, szybko, coraz głośniejsza maszyna, czasami wywoływała odruch chęci ucieczki, mimo że 'w ostatniej chwili' pilot podrywał ją w górę, przelatując 'tuż' nad widownią ... :):) Ale większość balonów wznosiła się dosyć szybko i były 'niszczone' na nieco większej wysokości.


Załączniki:
Ondyna 2 B.JPG
Ondyna 2 B.JPG [ 72.86 KiB | Przeglądany 6990 razy ]
Ondyna 3 B.JPG
Ondyna 3 B.JPG [ 51.66 KiB | Przeglądany 6990 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ondyna
Post: poniedziałek, 2 cze 2014, 18:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
BYDZIAK 1958 pisze:
Przypuszczam że raczej nikt z Was nie był na 'Wiankach 86' na Brdyujściu.



Prócz mnie, pewnie nikt z tego forum ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ondyna
Post: poniedziałek, 2 cze 2014, 19:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Mam jedno takie ujęcie z 'publicznością'. Może, mimo że nie wiele osób widać, niechcący się rozpoznasz?


Załączniki:
Ondyna 4 B.JPG
Ondyna 4 B.JPG [ 63.57 KiB | Przeglądany 6983 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ondyna
Post: poniedziałek, 2 cze 2014, 19:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Niestety żadnego kolesia z długimi piórami nie widzę. Stałem tuż przy Ondynie. Jednak impreza była przednia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ondyna
Post: piątek, 6 cze 2014, 20:33 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Na YT pojawił się filmik VHS z niedzielnego, czerwcowego wieczoru, w 1990r. Jeszcze przed upływem drugiej minuty będzie widać Ondynę, która potem też się jeszcze pokaże.
https://www.youtube.com/watch?v=SOBirikxXx0
Kadr z filmu.


Załączniki:
Ondyna 18 06 1990.JPG
Ondyna 18 06 1990.JPG [ 37.46 KiB | Przeglądany 6924 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ondyna
Post: piątek, 20 cze 2014, 21:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Kilka dat związanych z funkcjonowaniem Ondyny na wodach Warty w Poznaniu podałem powyżej błędnie.
Zostały one zweryfikowane i uzupełnione o nowe informacje w materiale:

Kultowy statek Ondyna. Ciągle pływa, ale już nie w Bydgoszczy.

Przez ponad 30 lat pływała w naszym mieście wożąc mieszkańców Brdą, Wisłą i Kanałem Bydgoskim. Gdyby Żegluga Bydgoska jej nie sprzedała, byłaby ozdobą "Steru na Bydgoszcz". Teraz cumuje w Szczecinie.
http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/56 ... nie_w.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ondyna
Post: czwartek, 26 cze 2014, 19:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Czy Ondyna będzie atrakcją Steru na Bydgoszcz 2015?


Materiał z Gazety Wyborczej dostęp 26.06.2014.

(...)
Na Joannie spotykam się z synem właściciela, Konradem Decem, który jest menedżerem statku. Na miejsce trafiłem bez problemu. Dawna Ondyna cumuje przy odnowionym nabrzeżu Bulwaru Piastowskiego, vis-a-vis Zamku Książąt Pomorskich. Na dziobie zielony napis "Joanna". Charakterystyczną sylwetkę widać z daleka.
Schodzimy schodami na dolny pokład. Szukam w pamięci miejsc ze szkolnej wycieczki. Wnętrza zmieniły się nie do poznania.

- M/S Joanna to nasza jednostka flagowa. Statek ma dwa pokłady - górny (słoneczny) i dolny. Ten jest klimatyzowany, a zimą ogrzewany. W oknach zamontowaliśmy atermiczne szyby - opowiada Dec. - Dolny pokład posiada dwa salony z miejscami siedzącymi dla 56 osób, bar, pentrę oraz dwie toalety. Pokład górny składa się z części zadaszonej na 70 osób oraz części odkrytej na 30 osób - dodaje.

Joanna w 2004 r. przeszła kapitalny remont. Wymienione jest całe poszycie statku. Zużyty mało wydajny silnik zastąpiono nowym o większej mocy 300 KM. Wnętrza otrzymały nowoczesną aranżację. Na rufie na podwyższeniu jest miejsce dla didżeja.

- Statek odbywa nieregularne kursy po Zalewie Szczecińskim. Jest wynajmowany do rejsów czarterowych, konferencyjnych. Organizujemy również imprezy muzyczne, koncerty i wydarzenia artystyczne. W nadchodzącym sezonie działamy również jako kawiarnia przy nabrzeżu. W tym roku koncentrujemy się także na współpracy z biurami podróży oraz czarterach pod imprezy okolicznościowe - informuje Dec.

- Czy jest szansa, by nasza Ondyna, a pana Joanna przypłynęła w 2015 r. na "Ster na Bydgoszcz"? - pytam w rozmowie telefonicznej właściciela Jerzego Deca.

- Słyszałem o waszej imprezie dla wodniaków. Wiem, że Bydgoszcz mocno inwestuje w infrastrukturę rzeczną. Rejs tego typu statkiem ze Szczecina do Bydgoszczy to złożone przedsięwzięcie pod względem logistycznym. Nikt do mnie z tym pomysłem się nie zwrócił. Jeśli będzie takie zainteresowanie, niczego nie wykluczam, mamy sporo czasu - odpowiedział.

Czy Joanna/Ondyna przypłynie do Bydgoszczy w przyszłym roku? Czy stanie się atrakcją kolejnego "Steru na Bydgoszcz", pływając po Brdzie? Wszystko w rękach organizatorów, czyli ratusza.

Cały tekst: http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1, ... #LokBydTxt#ixzz35ljk9hTg


Tak więc wszystko w rękach miasta...

Na Joannie/Ondynie byliśmy wspólnie z Misią, Andrzejem i Jarkiem :)

Ktoś próbował porwać statek :)

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ondyna
Post: niedziela, 22 lut 2015, 22:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Dodaję do kolekcji dwa zdjęcia.
Zdjęcia pochodzą z domowego archiwum Anny R i zostały umieszczone na FotoForum gazety.pl

Zdjęcia wykonano 1965 roku. Prawdopodobnie to śluza Prądy. Rozpoznaję drzewa po prawej stronie od dolnej wody.
Szkolna wycieczka

Obrazek


Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ondyna
Post: poniedziałek, 23 lut 2015, 11:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 2 kwie 2012, 15:09
Posty: 243
A tu coś o Ondynie XXI
www.mmbydgoszcz.pl/artykul/wieczorny-re ... id,tm.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ondyna
Post: wtorek, 26 maja 2015, 22:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Klika zdjęć wcześniej niepublikowanych Ondyny autorstwa Czesława Zycha znajduje się viewtopic.php?f=101&t=6152&start=120


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group