Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 14:03

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 8 gru 2014, 23:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Duże powiększenie fragmentu mapy z 1903 roku, niestety wyszła pikseloza. Ale wprawne oko dojrzy kształt wyspy.


Załączniki:
1903.jpg
1903.jpg [ 34.41 KiB | Przeglądany 15191 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 9 gru 2014, 07:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Mam nadzieję, że widzę to podobnie jak i Wy. 8-)

Maciej Kulesza pisze:
(...)
Z uwagami Ewiga się zgadzam.

Na wyspie są umieszczone drzewa dość wysokie. Ja bym z nich zrezygnował.
(...)
Dlatego proponuję Bydziaku abyś zrezygnował z drzew na wyspie.

Zrezygnowałbym również z owego cypla (Ewig również pisze) na południu wyspy. To ten cypel który "wchodzi" w kierunki jazu. Jeśli założyć, że wyspa powstała przez dokonanie przekopu (czyli niejako odcięto wewnętrzne zakole brzegu rzeki) to wyspa powinna być w formie zakola.
(...)
Tak wydaję się, że będzie idealnie.


To co pokazałem, wygląda mniej więcej tak, jak na obrazku poniżej (na zielono)
Jeśli dobrze zrozumiałem Wasze cenne uwagi, to powinno wyglądać to bardziej tak, jak zaznaczyłem przerywana linią. Czy wtedy jaz, ma zajmować całą pokazaną szerokość?

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 9 gru 2014, 08:24 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Chodziło mi o coś takiego.
Wyraźny kształt wyspy masz na mapie, którą zamieściłeś, a ja dałem powiększenie. Nie wydaje mi się aby to było wyłącznie schematyczne uproszczenie.


Załączniki:
wyspa.jpg
wyspa.jpg [ 21.14 KiB | Przeglądany 15178 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 9 gru 2014, 08:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
A co z szerokością jazu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 9 gru 2014, 08:37 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Po lewej stronie zostaje bez zmian (czyli cypel jest tak jak zrobiłeś), a po prawej jaz dochodzi do samej wyspy (czyli tej żółtej kreski, którą narysowałem).
Istotna w tym wszystkim jest szerokość samej wyspy, której nie jesteśmy w stanie dokładnie określić, jednak według mnie było to mniej więcej 2xszerokość śluzy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 10 gru 2014, 06:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
'Krzywą' linię brzegu wyspy, w rysunku wyżej, którą zaznaczyłeś na żółto, zrobiłem sugerując się wskazówką Macieja, który napisał że: "Więc wyspa musi mieć kształt półksiężyca z prostym bokiem ściętym, o który jest oparta południowa ścina śluzy."
Teraz, gdy przyglądam się Twojej mapce, wszystko wydaje się proste i czytelne. Można założyć, że ona pokazuje wszystko prawidłowo i proporcjonalnie. Ale nie musi tak być i poczekam jeszcze, co proponował by Maciej i jak on by to poprawił, na podanym wyżej przykładzie. Wybierzemy jakiś kompromis. :za


Załączniki:
długa wyspa.JPG
długa wyspa.JPG [ 29.02 KiB | Przeglądany 15147 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 11 gru 2014, 00:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Czym więcej analizuję nasze wątpliwości, mam ich jeszcze więcej zamiast mniej.


1. Wyspa musiała mieć od południa kształt półksiężyca. Ponieważ to było wewnętrzne zakole Brdy. Jednak nie upieram się i tak jak to pokazuje Bydziak (zielona linia przerywana) i mapa mnie przekonuje. Czyli ów półksiężyc (od południa) może być nieco spłaszczony.

Proszę spójrzcie jeszcze raz na zdjęcie. Czerwona kreska dochodzi prawie idealnie do miejsca w którym jest umieszczony południowy przyczółek jazu na południowym brzegu Brdy

Maciej Kulesza pisze:
A tak wygląda nieistniejąca śluza nr 2 Kapuściska z lotu ptaka.
Doskonale widoczne pierwotne koryto Brdy płynącej zakolami, a której bieg został wyprostowany.

Obrazek




2. Upieram się że był jeden jaz. Pozostałość po nim w formie południowego przyczółka jest nadal zachowana w pierwotnym miejscu. Upierając się dalej :roll: mapa z cyplem jest niedoskonała. Cypel musiał być przynajmniej o połowę krótszy na mapie.
Tak widać w terenie. Tak widać z lotu ptaka. Południowy przyczółek jazu jest na cyplu, ale na niewielkim cyplu. Cyplu przynajmniej o połowę krótszym jaki jest na mapie.

Uważam, że na rekonstrukcji Bydziaka cypel należny zmniejszyć/skrócić o połowę. Sam jaz iglicowy powinien być szerszy i zajmować 2/3 szerokości rzeki, najmniej połowę jej szerokości.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 11 gru 2014, 06:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Próbuję widzieć to twoimi oczami. Może tak to widzisz?
Tak sobie myślę, że w po wprowadzeniu tych poprawek, ta różnica w całości, nie będzie za bardzo widoczna.
Postaram się jak najszybciej to zrobić.


Załączniki:
Macieja.JPG
Macieja.JPG [ 40.95 KiB | Przeglądany 15121 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 11 gru 2014, 22:20 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Ja natomiast uważam, że mapa nie kłamie :)
Cypel został sztucznie usypany aby wyprostować koryto rzeki w tym miejscu, które wchodziło dużo bardziej na południe (widać to na załączonym fragmencie innej mapy. Widać również jak wyprostowane zostało później koryto dalej w stronę ujścia. Wyspa moim zdaniem została przekopana z dwóch stron i nie ma opcji, żeby miała półokrągły kształt, ponieważ rzeka płynęła pierwotnie trochę dalej.


Załączniki:
m.jpg
m.jpg [ 80.28 KiB | Przeglądany 15106 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 12 gru 2014, 06:24 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Powstał nowy wygląd. Starałem się pamiętać aby:

Ewing pisze:
Po lewej stronie zostaje bez zmian (czyli cypel jest tak jak zrobiłeś), a po prawej jaz dochodzi do samej wyspy.
Istotna w tym wszystkim jest szerokość samej wyspy, której nie jesteśmy w stanie dokładnie określić, jednak według mnie było to mniej więcej 2xszerokość śluzy.


Maciej Kulesza pisze:

Wydaje się, że śluzowy dbał o wygląd wyspy. Musiał dbać, bo był odpowiedzialny za porządek i funkcjonowanie śluzy. Przypuszczam, że była tam trawa, lub ewentualnie niewielkie krzewy ozdobne.

Dlatego proponuję Bydziaku abyś zrezygnował z drzew na wyspie.

Tak wydaję się, że będzie idealnie.


Wygląda to teraz tak: (Oczywiście liczę się z tym, że znów nie wszystko dobrze zrobiłem, więc czekam na uwagi. Jak by co, to ponownie się poprawi. :oops: )


Załączniki:
stary widok ŚK poprawiony 1.JPG
stary widok ŚK poprawiony 1.JPG [ 75.58 KiB | Przeglądany 15099 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 12 gru 2014, 19:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Teraz rekonstrukcja Bydziaka przekonuje mnie w 100%. :1
Reszta to są nasze przypuszczenia, nad którymi możemy się spierać oglądając stare mapy.

Podam jeszcze jeden argument przemawiający za dłuższym jazem iglicowym - czyli takim jaki pokazał powyżej Bydziak.

Rzeka w latach 80. XIX w i wcześniejszych, charakteryzowała się dużymi wahaniami poziomów wody. Od wiosennych powodzi, poprzez letnie susze i ponownie jesienne wyższe stany wody - Brda była rzeką dziką. Żeglowanie po niej w jej dolnym biegu (skanalizowanym) było niemożliwie.
Nie było zapory w Koronowie i kolejnych stopni wodnych powyżej i poniżej Koronowa. Jaz nie mógł więc być wąski, bo woda by się przelewała w czasie wysokich stanów przez jaz i przez śluzę. Wąski jaz by nie spełniał swojej funkcji. Pływanie po, rzece w takim przypadku było niemożliwe. Rzeka musiała być uregulowana w miarę możliwości technicznych.

Pamiętajmy, że dolny odcinek Brdy został ostatecznie skanalizowany po oddaniu do użytku jazu walcowego w Czersku Polskim w pierwszej dekadzie XX w. Ten stan trwa do dnia dzisiejszego.

Budowniczowie musieli brać to pod uwagę. Uważam nawet, że jaz powinien być trochę dłuższy. Jednak to już nie ma tak wielkiego znaczenia i nie można tego udowodnić przy obecnym stanie wiedzy.

Rekonstrukcja jest doskonała!
Bydziak ponownie gratuluję. Jesteś wielki :!: :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 13 gru 2014, 04:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Cieszę się, że się podoba. :oops:
Myślę, że również Ewing i inni, też będzie zadowolony. Choć równocześnie, tak jak pisałem, liczę się z tym, że nie wszystko dobrze zrobiłem, więc uwagi mogą być cenne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 13 gru 2014, 11:40 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Dla mnie git :)
Nic chyba lepszego nie wymyślimy - bez fotek z epoki to jak wróżenie z fusów. Liczy się ogólna koncepcja :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 23 gru 2014, 20:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^Dzięki za dobre słowa. :oops:

Obrazek ten, dałem też na ssc. Zamaszysty, który jest również i u nas zarejestrowany, pokręcił trochę nosem,na niewłaściwą różnicę poziomów wody. Wyjaśniłem, że ta różnica ma znaczenie bardziej symboliczne. Że widok 'mniej więcej' pokazuje dawny wygląd miejsca. Mimo wszystko ciekawi mnie, czy was, ta różnica poziomów, też 'kłuje w oczy'...? :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 23 gru 2014, 21:15 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Czepia się :)
Może źle interpretuje ten cień przy śluzie i przez to wydaje mu się zbyt duża różnica poziomów?
Poza tym poziom był różny w zależności od tego co działo się w górnym nurcie rzeki lub od poziomu Wisły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 23 gru 2014, 22:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 20 maja 2011, 07:38
Posty: 287
Lokalizacja: Bydgoszcz
Fragment zdjęcia topograficznego z 1908r.

Obrazek

Nic nowego nie wnoszę do tematu ale jest troszkę wyraźniej :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 24 gru 2014, 00:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Znalazłem plan Brdy z 1888 roku. Plan został wykonany 9 lat po oddaniu do użytku śluzy Kapuściska (1879 r). Mapa w oryginale i w całości jest bardzo dokładna. Poniżej jej fragmenty.

Obrazek
Pełen rozmiar
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/xc/w ... ikRSeX.jpg

Powiększenie

Obrazek
Pełen rozmiar
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/xc/w ... ePMURX.jpg

Kolejne powiększenie

Obrazek
Pełen rozmiar
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/xc/w ... TSEVaX.jpg

Na mapie widać (jeśli została wykonana dokładnie) że śluza została wybudowana w wewnętrznym zakolu Brdy. To potwierdza tezę postawioną wyżej, że dokonano przekopu - przecięcia wewnętrznego brzegu zakola rzeki. Powstała w ten sposób wyspa, stanowiła północny przyczółek jazu iglicowego (widoczny na mapie) i jednocześnie była naturalnym oparciem dla południowego mury śluzy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 24 gru 2014, 07:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Pewnie było tak jak piszesz.

Spotkałem Gwiazdora, zajrzałem mu do wora i pewien obrazek wybrałem...
Tu, poniżej go dałem. :mrgreen:


Załączniki:
fotka Macieja.JPG
fotka Macieja.JPG [ 94.37 KiB | Przeglądany 15000 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 24 gru 2014, 13:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Piękny prezent Gwiazdorze na 24.12.2014. :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 25 gru 2014, 15:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Gwiazdor też się cieszy, że sprawił trochę radości. :D

Przestałem czekać na lepszą pogodę i wybrałem się po raz pierwszy do śluzy. Łatwo tam trafić. Przy 'Kablu', droga jest trochę zamaskowana terenami fabryki. Między nimi, prowadzi ona do brzegu Brdy. Tam skręcamy w lewo i napotykamy na niespodziankę. Teren dawnej śluzy jest ogrodzony. Zadziwia tekst na czerwonej tablicy. Rodzi on pytanie, gdzie są te 'urządzenia hydrotechniczne', skoro ze śluzy pozostała tylko jedna ściana. :shock:
Po drugiej stronie rzeki, widać zarys 'betonu' po jazie.
W stronę muru śluzy, jest płot i zamknięta furtka. Zza niej, wrogo szczekają czworonożni strażnicy. Na zdjęciu można ująć tylko schodki muru śluzy.
Widok w stronę zachodnią przypomina, że starorzecze jest po prawej stronie. Strona lewa to przekop, stosunkowo 'młody'.

Udałem się również na ul.Toruńską, by zobaczyć z bliska drugi brzeg. Niestety, po wędrówka ulicą, w tym rejonie, w obie strony, nie znalazłem swobodnego dojścia do rzeki. :n :!:


Załączniki:
droga do sK1.JPG
droga do sK1.JPG [ 94.54 KiB | Przeglądany 14970 razy ]
droga do sK2.JPG
droga do sK2.JPG [ 98.42 KiB | Przeglądany 14970 razy ]
droga do sK3.JPG
droga do sK3.JPG [ 95.14 KiB | Przeglądany 14970 razy ]
Komentarz: Po drugiej stronie rzeki, widać zarys 'betonu' po jazie
droga do sK4.JPG
droga do sK4.JPG [ 86.61 KiB | Przeglądany 14970 razy ]
droga do sK5.JPG
droga do sK5.JPG [ 103.58 KiB | Przeglądany 14970 razy ]
Komentarz: Na zdjęciu można ująć tylko schodki muru śluzy.
droga do sK6.JPG
droga do sK6.JPG [ 79.68 KiB | Przeglądany 14970 razy ]
droga do sK7.JPG
droga do sK7.JPG [ 85.09 KiB | Przeglądany 14970 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group