Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 03:29

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 30 gru 2014, 18:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Takie właśnie znajdując się tam, można odnieść pierwsze wrażenie. Bo ulica, to najczęściej osobna jezdnia i chodniki. Kącik, to gruntowy przesmyk, prowadzący z Garbar, kiedyś wprost nad dawny kanał. Służył jak jako taki skrót drogi do mostu, przy drugiej śluzie i dalej do Focha. Omijało się nim 'dłuższą drogę' w tym kierunku, prowadzącą przez Grotgerra. Po zasypaniu tego odcinka starego kanału, ta część dawnych pieszych szlaków wyludniła się. Piesi przenieśli się na nowy odcinek ul. Kr.Jadwigi.

Lat temu kilka, albo i więcej, była tam, na narożniku Garbar, granatowa tabliczka z nazwą Kącik.
Kilka dni temu, przeszedłem się tymi swoimi dawnymi ścieżkami. Jedynym śladem nazwy miejsca, jest tylko tablica z numerem jedynego tamtejszego domu mieszkalnego. :shock:

Obecnie Kącik, ściśnięty między dawnymi obiektami Fotonu, ( w międzyczasie było kilka nazw), a Jutrzenki, jest właściwie miejscem parkowania samochodów.


Załączniki:
K1.JPG
K1.JPG [ 52.46 KiB | Przeglądany 3847 razy ]
K2.JPG
K2.JPG [ 64.83 KiB | Przeglądany 3847 razy ]
K3.JPG
K3.JPG [ 80.11 KiB | Przeglądany 3847 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 31 gru 2014, 19:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Jedyny tamtejszy dom mieszkalny i jedyna tablica, (tylko na nim), z nazwą Kącik.


Załączniki:
czwórka.JPG
czwórka.JPG [ 69.83 KiB | Przeglądany 3814 razy ]
czwórka K.JPG
czwórka K.JPG [ 102.15 KiB | Przeglądany 3814 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 4 sty 2015, 07:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Foton, Alfa, Opta, - tak mawiali starsi mieszkańcy o tych budynkach. Zewnętrzne ceglane ściany zostały stosunkowo nie dawno otynkowane. Czasami zastanawiałem się, dlaczego górna część budynku pozostawiono 'surową'. Może to była taka czyjaś, 'wizja artystyczna'.


Załączniki:
K4.JPG
K4.JPG [ 69.26 KiB | Przeglądany 3719 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 5 sty 2015, 08:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Z wczesnej młodości, pamiętam częściowo wtedy zasypaną przez piach i ziemię, jaką nosiła woda z obfitych opadów, 'kamienną rynnę'. Być może miało to jakąś swą właściwą nazwę. (Rynsztok?) Przebiegała środkiem Kącika. W czasie normalnych opadów, spływała nią deszczówka do Garbar.
Na tym zdjęciu z ok 1980 roku, widać w oddali zarys, jej ostatniej widocznej wtedy jeszcze części.

Obrazek

Miała chyba do 1m szerokości. W późniejszych latach, w czasie różnych prac ziemnych, została zniszczona. Obecnie trudno dostrzec jakiś po niej ślad. Poniżej jej dawny zarys i 'przekrój'.


Załączniki:
K rynna.JPG
K rynna.JPG [ 66.91 KiB | Przeglądany 3646 razy ]
K stara rynna.JPG
K stara rynna.JPG [ 42.18 KiB | Przeglądany 3646 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 12 sty 2015, 15:04 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 12 kwie 2009, 23:00
Posty: 290
Lokalizacja: Bydgoszcz (Fordon)
Gdy studiowałem na WSI często tamtędy przechodziłem - właśnie po to, aby skrócić sobie drogę.
Zimą niektórzy przechodzili na wprost przez zamarznięty kanał.
Tę uliczkę pamiętam tak, jak wyglądała na zdjęciu z 1980r., a do dzisiaj kojarzy mi się z zapachami dochodzącymi z Jutrzenki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 12 sty 2015, 21:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^ Uliczka miała swój klimat. Ja, 10 lat wcześniej, w drodze do i ze szkoły (47), również zaciągałem się tymi zapachami. Bywało, że panie z Jutrzenki wychodziły zrobić sobie przerwę na świeżym powietrzu, (bo były zapewne przesycone tymi zapachami) i wtedy częstowały nas cukierkami wyciąganymi z kieszeni. W tamtym czasie, płot był jeszcze ze siatki.

Inne spojrzenie na jedyny tam dom mieszkalny.


Załączniki:
K domek.JPG
K domek.JPG [ 90.46 KiB | Przeglądany 3553 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 21 sty 2015, 07:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Górka w Kąciku służyła okolicznym dzieciakom do zjazdów na sankach. Nie była za wysoka, ale jak się dobrze rozpędziło, to można było dojechać do samej piaskownicy przed kanałem. :D
Górki już dawno nie ma.
Chyba jeszcze w końcu lat 70-tych, Jutrzenka zafundowała sobie nowy wjazd na teren zakładu. Rozbito spory fragment narożnika muru, przy którym znajdowała się krawędź startowa naszej zimowej zjeżdżalni. Wcześniej, od Garbar do tego miejsca, szło się niemal wciąż lekko pod górkę. W czasie budowy tej bramy, od mniej więcej połowy Kącika zebrano ziemię, by nowy, szeroki wjazd do zakładu, był w miarę łagodny. Wcześniej, w miejscu bramy, szczyt naszej górki, był co najmniej metr wyżej, porównując do stanu obecnego. Było to bezpieczne miejsce zimowych zabaw, dzieciaków tego rejonu.
Poniżej dwa zdjęcia, na których nawet trudno sobie wyobrazić dawną górkę.
Na mapce, schematyczna próba odtworzenia poziomu przebiegu dawnego Kącika z górką, zaznaczona na czerwono.


Załączniki:
K 5.JPG
K 5.JPG [ 96.73 KiB | Przeglądany 3453 razy ]
K 6.JPG
K 6.JPG [ 94.26 KiB | Przeglądany 3453 razy ]
przekrój.JPG
przekrój.JPG [ 36.66 KiB | Przeglądany 3453 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 maja 2021, 06:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Przechodziłem wczoraj Kącikiem. Trwa budowa domów na terenie zlikwidowanej Jutrzenki. Kącik pomału zmienia swój wygląd. Przy okazji widać, że od strony budowy obcięto kilka konarów wiekowych kasztanowców. A w luce między starym domem mieszkalnym, a budynkami 'alfy', pojawiła się 'godzilla'... ;)


Załączniki:
K 21 a.jpg
K 21 a.jpg [ 159.63 KiB | Przeglądany 1779 razy ]
K 21 b.jpg
K 21 b.jpg [ 168.84 KiB | Przeglądany 1779 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 31 paź 2022, 07:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Wczoraj kroczyłem po części swojego dawnego fyrtla. Szkoda mi Jutrzenki. Na ale czasy się zmieniają i 'stare' musi ustępować miejsca nowemu...
Kącik, w widoku z Garbar, prezentuje się teraz chyba nawet lepiej. 8-)


Załączniki:
Kącik nowe oblicze.jpg
Kącik nowe oblicze.jpg [ 132.85 KiB | Przeglądany 753 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 31 paź 2022, 11:49 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Szkoda tylko tych kasztanowców. Ciekawe, czy mieli zgodę na takie cięcie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 31 paź 2022, 17:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Idąc, nie zwróciłem uwagi na to, ile ich tam ubyło. :oops:
A 'zezwolenie' pewnie mieli... Robert Górski, (K M N), w jednym ze swoich skeczy, 'z urzędnikiem', pokazał, jak się 'załatwia zezwolenie'...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 2 gru 2022, 09:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Ewing pisze:
Szkoda tylko tych kasztanowców. Ciekawe, czy mieli zgodę na takie cięcie.


^^^ Zrobiło się tam 'luźniej'. Są już posadzone dwa nowe drzewka, czyli pewnie dwa duże poległy. Co najmniej jeden kasztanowiec został pozbawiony konarów po stronie zachodniej. (To widać w niedawnym zestawie porównawczym) I tak oto wygląda teraz Kącik, od tej strony.


Załączniki:
kasztanowce 4 i 2.jpg
kasztanowce 4 i 2.jpg [ 193.21 KiB | Przeglądany 611 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group