Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 21:37

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 596 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 30  Następna
Autor Wiadomość
Post: sobota, 19 wrz 2015, 22:11 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: niedziela, 11 sty 2009, 00:00
Posty: 125
No cóż Panie Seth przysłowie mówi ,,prawda w oczy koloe,,. Kiedy coś nie idzie po Pana myśli wycofujemy się rakiem. Może jeszcze kilka relacji Panu przedstawić , które do Pana teorii nie pasują . Życzę więcej pokory i mniej buty. Z dużej litery pisze się wyrazy dla podkreślenia ich ważności oraz wyrażenia szacunku np. Bóg Honor Ojczyzna.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 20 wrz 2015, 11:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Napisałem kolego seth; "jeden z celów dywersji" a nie "cel dywersji". Sam dobrze cytujesz, ale walisz z pięści dla zasady. Jak zwykle.
Bo tu nie chodzi o wymianę poglądów lecz o ich zaszczepianie. Jak w reklamie. Im więcej powtórzeń tym skuteczniejsza.
Przecież dywersji nie było. Był turkot kół wozu na bruku i mordy na Niemcach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 21 wrz 2015, 19:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
007 pisze:
No cóż Panie Seth przysłowie mówi ,,prawda w oczy koloe,,. Kiedy coś nie idzie po Pana myśli wycofujemy się rakiem. Może jeszcze kilka relacji Panu przedstawić , które do Pana teorii nie pasują . Życzę więcej pokory i mniej buty. Z dużej litery pisze się wyrazy dla podkreślenia ich ważności oraz wyrażenia szacunku np. Bóg Honor Ojczyzna.
Pozdrawiam


Prawda ? Jaka prawda. Spójrz na sztandary polskich pułków broniących polskiej ziemi; Honor i Ojczyzna. Ucz się historii, to raz. Żadnej teorii nie lansuję, to dwa. Życzę pokory, a mniej buty. To trzy. Chociaż na to drugie raczej nie liczę.
Napisałem to co widać, i można się do tego rzeczowo odnieść. Jak wiedzy nie starcza, to wybaczę, jak zrozumienia tekstu na poziomie podstawowym, to już nie mój problem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 21 wrz 2015, 19:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Hrab pisze:
Napisałem kolego seth; "jeden z celów dywersji" a nie "cel dywersji". Sam dobrze cytujesz, ale walisz z pięści dla zasady. Jak zwykle.
Bo tu nie chodzi o wymianę poglądów lecz o ich zaszczepianie. Jak w reklamie. Im więcej powtórzeń tym skuteczniejsza.
Przecież dywersji nie było. Był turkot kół wozu na bruku i mordy na Niemcach.



Hrab, sam w to nie wierzysz co napisałeś. Zacytuj gdzie, w którym miejscu napisałem, że WYKLUCZAM akty dywersji na terenie miasta??
Rozumiem, że postawa bezrozumnej negacji w stylu Uważam Rze i innych szmatławców wszystkiego, co jest niewygodne do obrazu męczeństwa narodu polskiego, w aspekcie II WŚ, jest celem samym w sobie. Być może ci co fałszują obraz polskiej historii, jak hrab, 007 i inne "michniki" mają poczucie dziejowej misji. Ja podobnego poczucia nie mam. Do 5 września 1939 Bydgoszcz była integralną częścią II RP. Jeżeli w tym czasie Policja Państwowa i Wojsko Polskie, nie było w stanie zapanować nad aktami pospolitego maruderstwa, karanego w czasie wojny śmiercią, to winniśmy o tym pisać. I robię to od lat. Piszę też o krwawej zemście jakiej niemieccy okupanci dokonali na narodzie polskim i żydowskim. Piszę o goebbelsowskiej propagandzie i PRL-owskich kłamstwach, jakie trwale zniekształciły obraz tamtych zdarzeń. Piszę o cenzurze. Podkreślam po raz kolejny, że nie będę unikał tematów trudnych. Nie poruszyłem jeszcze pierwszego tematu jaki obciążył nasze miasto w dobie okupacji, czyli kontekstu "Nocy św. Bartłomieja". A tem wydaje się równie istotny jak rzeczywista, czy domniemana dywersja. Wątków jest bardzo dużo. Tym bardziej, że czas tych wydarzeń jest ograniczony ledwo do dwóch dni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 21 wrz 2015, 20:08 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: niedziela, 11 sty 2009, 00:00
Posty: 125
Panie Seth ja przedstawiłem fakty. W którym miejscu fałszuję historię .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 21 wrz 2015, 21:29 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: niedziela, 11 sty 2009, 00:00
Posty: 125
Gdzie Rzym a gdzie Krym .Czy ja coś pisałem o wrześniowych pułkach, sztandarach ? Dałem przykład pisowni z dużej litery celem podkreślenia szacunku , ważności wyrazu. Jeśli chodzi o sztandary wrześniowe to odrębny temat. Polecam książkę Pana Kazimierza Satory ,,Opowieści wrześniowych sztandarów,, oraz ,,Na tropach wrześniowych sztandarów,,. Polecam również zapoznać się ze współczesnymi sztandarami WP. Widzę ,że pisze Pan o wszystkim tylko nie na temat. Czy podważa Pan relacje polskich oficerów. Czy to oni wraz ze mną fałszują historię . O jaką negację Panu chodzi . Dla Pana wiadomości nie czytam przytoczonych gazet .I proszę nie utożsamiać mnie z Panem Michnikiem . Równie dobrze można mówić o teoriach Związku Wypędzonych w Niemczech z Panią Ericą Schteinbach na czele. Tylko co to zmieni. Temat był o Krwawej Niedzieli a dzięki Panu wylądował na sztandarach ,Michniku, Uważam Rze , gramatyki. Niegrzecznych wpisach typu ,, Więc przestań prawić mi KAZANIA,,. Jeszcze raz pytam w którym miejscu fałszuję historię . Proszę o konkretną odpowiedz.


Załączniki:
S 1.jpg
S 1.jpg [ 58.55 KiB | Przeglądany 3754 razy ]
S2.jpg
S2.jpg [ 55.63 KiB | Przeglądany 3754 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 22 wrz 2015, 16:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Ale co to jest :?: Wg Ciebie to regulaminowy sztandar polskiego pułku z roku 1939 :?: Którego.

Tu masz wiki, bo jak widzę chcesz udowodnić coś, co NIGDY, nie istniało. Patrz II RP;

https://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_s ... y_wojskowe

007; a ja cytowałem relacje naocznych świadków. I co?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 22 wrz 2015, 19:50 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: niedziela, 11 sty 2009, 00:00
Posty: 125
Panie Seth gdzie ja pisałem o jakichkolwiek sztandarach . Cyt ,, Z dużej litery pisze się wyrazy dla podkreślenia ich ważności oraz wyrażenia szacunku np. Bóg Honor Ojczyzna ,,.

Pana odpowiedz,, Spójrz na sztandary polskich pułków broniących polskiej ziemi; Honor i Ojczyzna. Ucz się historii, to raz ,,.

Co Panu się ubzdurało,że mam na myśli sztandary i to jeszcze pułków z okresu międzywojennego.Trzeba czytać , czytać a potem coś napisać.

Napisał Pan ,, Ale co to jest Wg Ciebie to regulaminowy sztandar polskiego pułku z roku 1939 Którego .


Żadnego . Widzę , że nie czyta Pan tekstu ze zrozumieniem. Mój wpis był taki : Czy ja coś pisałem o wrześniowych pułkach, sztandarach ? Dałem przykład pisowni z dużej litery celem podkreślenia szacunku , ważności wyrazu. Jeśli chodzi o sztandary wrześniowe to odrębny temat. Polecam książkę Pana Kazimierza Satory ,,Opowieści wrześniowych sztandarów,, oraz ,,Na tropach wrześniowych sztandarów,,. Polecam również zapoznać się ze współczesnymi sztandarami WP.

Więc piszę jeszcze raz dla Pana wiadomości . Zdjęcia przedstawiają współczesne regulaminowe sztandary WP . Pierwszy to Sztandar Pułku Ochrony im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy- Długoszewskiego. Drugi to Sztandar 2 Batalionu Saperów. Na których ma Pan wypisane motto o którym pisałem.

Kolejny Pana cytat,, 007; a ja cytowałem relacje naocznych świadków. I co?,,. A to , że zarzucił mi Pan fałszowanie historii. Proszę wskazać konkretnie w którym miejscu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 wrz 2015, 09:27 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Proponuję ignorować wszystkie wpisy s...a ....oraz jego samego !
Napisał kiedyś; "...toczyłem boje na wielu forach'' !
Nie ma wpisu , którego by złośliwie nie skomentował, za wyjątkiem wpisów " POKORNYCH " i jemu uległych !
Dialog z tym osobnikiem nie ma najmniejszego sensu, gdyż chorobliwie nie toleruje poglądów innych a przy swoich będzie obstawał z uporem pijaka.
Wszędzie gdzie się pojawi, ( fora i stowarzyszenia) wywołuje kłótnie i forumowe zadymy ! Zawsze ma racje i zawsze ma ... wrogów !
Tam gdzie nie może mieć racji ... oczernia i oskarża wykorzystując inne fora !
Jest jak komputerowy wirus.
Widocznie trudny do usunięcia a pojawiający się zawsze tam, gdzie brak jest "zabezpieczeń" :evil:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 wrz 2015, 20:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
AERO pisze:
Wszędzie gdzie się pojawi, ( fora i stowarzyszenia) wywołuje kłótnie i forumowe zadymy ! Zawsze ma racje i zawsze ma ... wrogów !
Tam gdzie nie może mieć racji ... oczernia i oskarża wykorzystując inne fora !


To jest temat o "Krwawej Niedzieli" a nie o twoich fobiach. Piana , to jedyna rzecz jaka po tobie zostaje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 wrz 2015, 20:59 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Cytuj:
Wszędzie gdzie się pojawi, ( fora i stowarzyszenia) wywołuje kłótnie i forumowe zadymy ! Zawsze ma racje i zawsze ma ... wrogów !
Tam gdzie nie może mieć racji ... oczernia i oskarża wykorzystując inne fora !
Jest jak komputerowy wirus.
Widocznie trudny do usunięcia a pojawiający się zawsze tam, gdzie brak jest "zabezpieczeń" :evil:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 24 wrz 2015, 15:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Zgadzam się z aero. Popieram jego wniosek. Od tej pory wszystkie bluzgi, pomówienia i ataki skierowane do mnie proszę kierować pod link;

viewtopic.php?f=48&t=7667

Blokowanie i zaśmiecanie tematu "Krwawa Niedziela" jest wyrazem braku szacunku dla zamordowanych i zabitych w tych dniach Polaków, Niemców i Żydów. Hańba.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 24 wrz 2015, 21:09 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
... no to w temacie ;

Hańbą i brakiem szacunku dla pomordowanych Polaków, jest próba zrzucenia winy za tą tragedię właśnie na Nich !

Co do blokowania ;
Temat wg. mnie , winien być zablokowany przy pierwszych podejrzeniach o próbie manipulacji prawdą historyczną !

Smuci fakt , że ledwie kilku forumowiczów, prawdziwych BYDGOSZCZAN i POLAKÓW odważyło się stanąć w obronie właśnie tych pomordowanych i tych co przeżyli gehennę okupacji w naszym mieście i kraju !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 25 wrz 2015, 16:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
AERO pisze:
... no to w temacie ;

Hańbą i brakiem szacunku dla pomordowanych Polaków, jest próba zrzucenia winy za tą tragedię właśnie na Nich !

Co do blokowania ;
Temat wg. mnie , winien być zablokowany przy pierwszych podejrzeniach o próbie manipulacji prawdą historyczną !

Smuci fakt , że ledwie kilku forumowiczów, prawdziwych BYDGOSZCZAN i POLAKÓW odważyło się stanąć w obronie właśnie tych pomordowanych i tych co przeżyli gehennę okupacji w naszym mieście i kraju !



Zablokowanie tego tematu, to zwykła cenzura. Temat nie dotyczy okupacji, tylko wydarzeń do 5 września 1939. Proponowałem aby prawdziwi Polacy założyli odrębny temat, dotyczący zbrodni hitlerowskich. Tak się jednak nie stało. Dlaczego? Widać po nerwowych wpisach powyżej. Mam nadzieję, że władze forum nie dadzą się zastraszyć.

Bydgoszcz została narażona na największe w 1939 roku, straty wśród ludności cywilnej. Jedną z przyczyn jest "Krwawa Niedziela". Jak widać, prawda ta jest dla wielu do dziś niewygodna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 25 wrz 2015, 17:49 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: niedziela, 11 sty 2009, 00:00
Posty: 125
I tu się zgadzam z Panem Setem. Bydgoszcz została narażona na największe w 1939 roku, straty wśród ludności cywilnej. Jedną z przyczyn jest "Krwawa Niedziela" wywołana przez Niemców jak i obywateli państwa polskiego pochodzenia niemieckiego , skrycie strzelających do wycofujących się oddziałów Wojska Polskiego . Pokłosiem czego były krzywdy i nieszczęścia doznane przez cywili polskich , niemieckich jak i żołnierzy WP.

Ps.
,, Bydgoszcz została narażona na największe w 1939 roku, straty wśród ludności cywilnej,,. Co prawda samego 25 września 1939 został przeprowadzony nalot Luftwaffe na Warszawę, zginęło wtedy ok. 10 tys. mieszkańców, 35 tys. zostało rannych jednego dnia. Myślę ,że Pan Seth tu trochę popłynął.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 27 wrz 2015, 14:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Pisałem o represjach, i powstałych w wyniku tego ofiarach wśród ludności polskiej i żydowskiej. Żadne miasto w Polsce nie straciło tylu obywateli co Bydgoszcz w miesiącach wrzesień- grudzień 1939.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 28 wrz 2015, 20:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Likwidacja domniemanych czy rzeczywistych dywersantów budzi na różnych forach ciekawe dyskusje.

Na DWS-ie, istnieje temat Rozstrzeliwanie dywersantów-aspekt prawny

http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=5&t=136290


W miesięczniku Odkrywca nr.200 znajdziemy ciekawy artykuł Leszka Adamczewskiego "Aresztowani dla własnego bezpieczeństwa"

http://odkrywca.pl/index1.php?action=home

Czyli o tym, co spotkało aresztowanych profilaktycznie Niemców we wrześniu 1939 roku. Ich los i życie było w rękach polskiej eskorty, a ta nie zawsze była życzliwa. Na plus mogę dodać, że przecież nie wszyscy zginęli ( piszę pod życzenia najbardziej aktywnych użytkowników tego forum, prawdziwych Polaków). Czyli wszytko, mając na uwadze późniejsze zbrodnie niemieckie, było w porządku.
Jeżeli internowany wcześniej przez władze II RP Volksdeutsch, dostał w łeb, bo mógł być potencjalnym dywersantem, to jego śmierć i tak była niczym wobec późniejszych krzywd jakich doznała nasza Ojczyzna. Dobrze rozumuję? Pewnie tak.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 29 wrz 2015, 15:21 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: niedziela, 11 sty 2009, 00:00
Posty: 125
Tak wspomina d-ca plutonu kolarzy ppor. Jan Borysewicz z 35 pp. W połowie sierpnia pełniłem służbę oficera inspekcyjnego garnizonu (Pluton konnych zwiadowców i pluton zwiadowców kolarzy ulokowały się w miejscowości Siciny nad jeziorem Kęsowskim ). O świcie zgłosił się do mnie miejscowy szewc , podoficer rezerwy , mieszkający na poddaszu w budynku nad jeziorem. Zameldował, że drugi dzień obserwuje jakiś oddziałek ćwiczący w parku pałacowym po drugiej stronie jeziora, czego przedtem nie było. Pałac znajdował się w pobliżu dowództwa pułku , był zamieszkały przez dwie stare Niemki, otoczony starym parkiem przylegającym do jeziora , a z trzech stron ogrodzony murem 2 - metrowej wysokości , w którym znajdowała się metalowa brama , stale zamknięta. Wojsko nie korzystało z tego obiektu. Według meldunku naszego informatora w tej chwili ,,turyści,, kąpią się w jeziorze. W trybie alarmowym wkroczyłem z plutonem wartowniczym na teren parku . Wynik był szokujący . Ujęliśmy zaskoczonych 14 młodych mężczyzn w czasie kąpieli. Podczas rewizji , wykryte zostały magazyny broni ręcznej i maszynowej , granaty i amunicję oraz spore zapasy żywnościowe , częściowo pochodzenia niemieckiego. Część ujętych pochodziła z Wolnego Miasta Gdańska , Prus Wschodnich , pozostali z okolic Poznania i Bydgoszczy. ,,Turyści,, oraz obie mieszkanki pałacu zostały odtransportowani do dyspozycji władz sądowych wojskowych w Bydgoszczy. Tyle wspomnień. Już po wojnie ppor. Jan Borysewicz dowiedział się , że po zajęciu przez Niemców Bydgoszczy , właścicielki pałacu wróciły do Kęsowa . One też przyczyniły się do wysiedlenia kilku rodzin polskich , aresztowań i morderstwa Pana Łuczaka z Sicin. Rodzina Łuczaków, u których kwaterowała aż do 1 września kompania zwiadowców , była wzorem ofiarności i patriotyzmu. Zachodzi pytanie , czy był to obóz szkoleniowy dywersantów i ile na terenie Rzeczypospolitej ich było. Czy po przeszkoleniu dywersanci mieli udać się w konkretne miejsce ( Bydgoszcz?). Celowo podkreśliłem stare Niemki i młodych mężczyzn dla statystyki wiekowej Pana Setha. Nie wiemy czy ci młodzi obywatele polski niemieckiego pochodzenia (Jak to z dumą ich nazywa Pan Seth) zasilili statystykę ofiar ,,Krwawej Niedzieli,,. A teraz dylemat moralny dla Pana Setha . Co należało zrobić rozstrzelać, ewakuować na wschód obie stare Niemki wspaniałe obywatelki Rzeczypospolitej i uratować prawdziwego patriotę Pana Łuczaka z Sicin oraz inne rodziny z okolic Kęsowa? Czy zwolnić jak to się stało przed wkroczeniem Niemców. Niech Pan odpowie wszak lubi Pan szafować jedynymi słusznymi wyrokami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 29 wrz 2015, 19:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Można na tą sprawę spojrzeć z niemieckiej perspektywy. 5 września 1939 Bydgoszcz oficjalnie skapitulowała. Ten akt też stawia nasze miasto w wyjątkowej sytuacji. Bowiem niewiele polskich miast podpisało we wrześniu 1939 kapitulację.
A tu meldunki niemieckie mówią o ciągłej, głównie nocnej, strzelaninie.
Raport policyjny Nr 6 a, z 9 września, str.160 :

"(...)Jak można wnioskować z wypowiedzi odszukanych konfidentów wśród volksdeutschów panuje na ogól wielki strach przed aktami zemsty ze strony ludności polskiej. Obawy te wzmagają się jeszcze wskutek krążących w kołach polskich pogłoski, że Bydgoszcz będzie znów odbita(...)
Brak dostatecznej liczby policji polowej i porządkowej umożliwił plądrowanie licznych sklepów niemieckich przez polski motłoch, w czym brali udział żołnierze niemieccy (...) W nocy z 7 na 8 IX w Bydgoszczy napady zbrojne na transporty wojskowe, kwatery w domach prywatnych, niemieckie placówki urzędowe, pojedyncze osoby, patrole wojskowe (...) po stronie niemieckiej 2 ofiary, jeden lotnik i jeden policjant służby porządkowej. Ostrzeliwanie ratusza rozpoczęło się krótko przed 20.00, gdy właśnie kilka ciężarówek policji bezpieczeństwa miało ruszyć. Widocznie chodziło o te wozy. Strzały padały głownie od strony kościoła św. Marcina- św. Mikołaja. Szczególnie z wieży kościelnej. Ponadto strzały z dachu żydowskiego kina " Lido" ( ul. Mostowa, budynek zburzono w 1940, teraz jest tam Lotos). Ostrzeliwanie trwało do wczesnych godzin rannych (...) "

Raport policyjny z 11. IX Nr. 8 a, str. 161 :

"(...)Zapowiedziana w związku z trwającymi jeszcze wciąż napadami na Niemców radykalna akcja oczyszczająca w Bydgoszczy rozpoczęła się dnia 10. IX. 1939 o godz.6.30 przed południem i posuwa się pomyślnie. Na podstawie meldunku o licznych napadach z bronią palną na niemieckie transporty (...)i patrole wojskowe, Reichsfuhrer SS rozkazał wziąć głownie z kół polskiej inteligencji w Bydgoszczy i dodatkowo spośród komunistów 500 zakładników i przy najlżejszych próbach powstania i oporu wkraczać bezwzględnie i rozstrzeliwać zakładników"

Czyli jak to było 007 z tymi uzbrojonymi cywilami? Strzelali w "Krwawą Niedzielę" i później już po kapitulacji miasta?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 30 wrz 2015, 16:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Dosyć interesująco wyglądała sytuacja w naszym mieście, położonym w naszej Ojczyźnie zajętej przez okupanta Bydgoszczy;

Raportu o nastrojach w mieście z dnia 24 września 1939. Raport 14 a, z 26 września, od SS-Stubaf .dr. Roedera do Kreisleitera Kampego, str. 165-167:

" Polska ludność w Bydgoszczy jest chwilowo jeszcze bardzo przygnębiona, ponieważ z tego rodzaju klęską nie liczył się żaden Polak (...)Dla każdego, kto zna polską psychikę narodową, jest więc zupełnie jasne, iż bardzo szybko należy się liczyć z polskimi ruchami powstańczymi lub ich próbami (...) W pierwszej kolejności trzeba będzie zadowolić polskiego robotnika(...) Niebezpieczeństwo tworzenia grup i skupisk Polaków należy oczekiwać zawsze ze strony polskiego kościoła katolickiego, stanu średniego i inteligencji (...) Większość Niemców cierpi jeszcze duchowo wskutek doznanych mordów i krzywd ich najbliższych(...) Najbardziej dotkliwie odczuwają to niemieckie żony i matki, które straciły swoich najbliższych, a teraz widzą, jak polskie dziewczęta z podniesioną głową spacerują z niemieckimi żołnierzami. Niemile odczuwają również volksdeutsche i to, że niemieccy żołnierze odsprzedają Polakom papierosy nabywane w wojskowych punktach zaopatrzenia(...) Otwarcie szkól dla dzieci niemieckich wywołało bezsilną wściekłość u Polaków(...) Śmiertelna nienawiść do Niemców tli się w każdym Polaku. Doniesiono, że Polacy na skutek nowych przepisów szkolnych, które ustanawiają wyłącznie język niemiecki jako przedmiot nauczania, chcą teraz droga nauczania domowego wychować swe dzieci na dobrych Polaków"

Przypomnę jeszcze o tym;


Jak to się stało, że kilkuset zabitych Niemców ciąży nad historią miasta Bydgoszczy po dziś dzień? Czy w aspekcie późniejszych ofiar konfliktu II wojny światowej, można rozpamiętywać śmierć tak nielicznej grupy ludzi? Czym w kontekście powyższych pytań jest prawda i komu ma ona służyć? Pojednaniu? Sytuacja po dziś dzień jest zagmatwana i niewygodna.
5 września 1939 Niemcy nie byli w jakiś szczególny sposób przygotowani na sytuację zastaną w Bydgoszczy. Nie musieli. Kompanie propagandowe i tak podążały za zwycięskim Wehrmachtem. To co zastali na miejscu zostało wykorzystane w sposób profesjonalny, a przez to skuteczny. Można nawet założyć, że Niemcy oczekiwali łamania praw międzynarodowych przez ludność polską. Byłoby to dobre usprawiedliwienie prowadzenia działań wojennych.
Krótko po wybuchu wojny zaczęły spływać meldunki o aktach przemocy wobec Volksdeutschów, na ich mieniu i życiu. Spowodowało to utworzenie w dniu 4 września Die Wehrmacht-Untersuchungsstelle( Oddział Dochodzeniowy WH). To właśnie przedstawiciele tego oddziału przyjechali do Bydgoszczy, aby badać okoliczności śmierci niemieckich mieszkańców miasta. Dołączyła do nich ekipa Sądu Wojennego Luftwaffe.

9 września przyjechał do Bydgoszczy sekretarz Min. Sprawiedliwości Roland Freisler, którego działania doprowadziły do powołania Sondergericht. Sąd ten wydał pierwszy wyrok śmierci już 11 września. Kim był Freisler? Znamy go z procesów pokazowych w których skazywał na śmierć uczestników zamachu na Hitlera.
15 września do miasta przyjechała kolejna komisja, wytypowana przez SS.Była to Kriminalpolizeiliche Sondermmission zur Aufklarung der Polnischen Greueltaten. Działała na terenie miasta do grudnia 39. W jej skład wchodzili policjanci i lekarze sądowi. Przewodniczył komisarz kryminalny dr. Wehner.
Działaniom tej komisji zawdzięczamy znane np. z sieci, makabryczne zdjęcia zabitych w "Krwawej Niedzieli", Niemców. Dla laika, zdjęcia te są dowodem na szczególne okrucieństwo, dla patomorfologa rany postrzałowe i wynikłe z tego powodu zniekształcenia nie są czymś dziwnym. Jednak liczy się uzyskane wrażenie. A to jest bezdyskusyjne.
Drugim, istotnym czynnikiem który zawdzięczamy działalności tej komisji jest ilość przebadanych zwłok- 103. Liczba ta, zaważy w sposób istotny na polskich publikacjach okresu powojennego. Stanie się górną granicą strat na terenie miasta.
Dodatkowo członkowie komisji przesłuchiwali świadków zdarzeń, oraz przeprowadzili badania terenowe, min. na Żmudzkiej ( Schmeide).
W październiku 1939, utworzono w Poznaniu Centralę Grobów Zamordowanych Volksdeutschów
W jej rejestrach znajdowały się informacje o 5482 osobach, które poniosły śmierć we wrześniu 1939. 3453 Volksdeutschów określono jako zmarłych, a 2339 jako zaginionych. Liczba ta, niemała przecież, nie odpowiadała wymogom propagandowym. Szybko przekształcono ją w 58.000 zabitych, podając ponad 12 tys. danych personalnych ( ok.8 tys. fikcyjnych) plus 45 tys. zaginionych ( sic!). Aby liczbę tę uwiarygodnić wycofano z obiegu księgarskiego pracę Hansa Schadewalda pt. " Die polnischen Greueltaten an den Volksdeutschen in Polen" bowiem tam wysokość strat oscylowała w granicach 5,5 tys. osób.
Aparat propagandowy podległy Ministerstwu Oświecenia narodowego i Propagandy Rzeszy, był zarządzany centralnie, a wytyczne i cele były jasno określone w poszczególnych okólnikach.

W Bydgoszczy zginęło 379 Niemców, szybko oficjalna liczbę zabitych określono na 1500 osób. 9 września 1939 , ukazał się w " Deutsche Rundschau" artykuł Mariana Hepke pt" Noc św.Bartłomieja w Bydgoszczy" Jego treść stała się oficjalnie obowiązująca wersją po dziś dzień.

12 września, również w tej gazecie ukazał się artykuł pod nośnym tytułem" Englischer Geheimdienst......" w który dowodzono, że : zbrodnie polskie w Bydgoszczy zostały planowo przygotowane i przeprowadzone przez dwóch agentów brytyjskiej Secret Service"
Trzeba podkreślić, że treść i forma tych, i całej gamy innych artykułów, była jednoznacznie antypolska, nawołująca w niewybrednych epitetach, do nienawiści i potępienia polskich mieszkańców miasta.
Wydarzenia " Krwawej Niedzieli" były nagłaśniane na cała Europę. Dzięki staraniom Niemieckiej Agencji Informacyjnej w dniu 7 września przybyli do miasta dziennikarze z U.S.A, Szwecji , Węgier, Hiszpanii, Włoch, Danii i Norwegii. Ich wizyta nie mogła potwierdzić ostatecznej wysokości strat. Dlatego też w dniu 14 września, cytowany już " Deutsche Rundschau" informował o odkryciu kolejnych masowych miejsc pochówku , których z oczywistych względów nie zdołano pokazać zaproszonym wcześniej dziennikarzom.
Przerażające, nasycone dużą dozą okrucieństwa artykuły dotyczące " Krwawej Niedizlie" ukazywały się głownie na łamach wspomnianego już " Deutsche Rundschau". Przedruki ukazywały się w prasie niemieckiej w Toruniu, Gdańsku czy Kwidzynie. Ponadto w formie książkowej wydano wspomnienia przynajmniej 12 Niemców. Ton tych prac nie odbiegał od ogólnie przyjętego, subiektywnego, obrazu wypadków w naszym mieście. Zarzucano Polakom celowe ostrzeliwanie własnych wojsk, aby spowodować tym samym odpowiednią kontrakcję. Pisano wyłącznie o skrajnym sadyzmie, rabunkach i gwałtach.
Do większych opracowań na ten temat należy zaliczyć np." Der Tod in Polen" , E. Dwinger, 1940, czy pracę pastora Staffehla ( Wilczak) "Ein Augenzeuge. Ein Tatsachenbericht uber die Bromberger Bluttage " 1940. Łączna ilość publikacji, w której zamieszczono relacje, bądź wspomnienia z Bydgoszczy, w latach 1939 - 45, oscyluje w granicach 40 tytułów. Prawdziwy zalew nastąpił już po wojnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 596 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 30  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group