Generalnym wykonawcą elektrowni (jak byśmy to dzisiaj określili) był inż. Theodor Wulff,
i to właśnie z nim, w kwietniu 1894 roku, zawarł umowę Urząd Miasta.
Theodor Wulff
- jeden z braci, będących uprzednio właścicielami „Maschinenbau Anstalt – gebr. Wulff” - firmy mechanicznej uważanej za pierwszą bydgoską stocznię.
Po likwidacji zakładu, działał intensywnie jako konstruktor-projektant maszyn młyńskich i tartacznych. Dzięki posiadaniu stosownej koncesji, stał się też „głównym elektryfikatorem”
na Bydgoszcz i okolicę. W momencie zawierania umowy na budowę elektrowni miejskiej, miał już za sobą inne realizacje w tej dziedzinie:
- elektrownię przy jazie farnym (tartak - wł. R. Schramm; d. Wilhelm’s Muhle) -1881
- instalacje oświetleniowe wraz z liniami zasilającymi dla Młynów Rother-a; destylarni Franke-go; rzeźni miejskiej; rest. Concordia; browaru Grunwald's (lata 80-te)Główna część prac, przy budowie elektrowni miejskiej, na zlecenie Th. Wolff-a, wykonała firma Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft z Berlina (AEG)
Elektrownia powstała, głównie, dla zasilania miejskiej trakcji tramwajowej i to z pewnością miało wpływ na jej lokalizację. Ponad to, w tamtym czasie,
Gammstr.; Petersonstr.; Fischerstr. to jeszcze nadal bardziej dzielnica przemysłowa niż centrum.
Po ukończeniu i uruchomieniu, elektrownia stanowiła własność berlińskiej f-my Allgemeine Lokal und Strassenbahn Gesellschaft.
Część wytwarzanej energii służyła do zasilania oświetlenia ulicznego i zakładów produkcyjnych (główny odbiorca – Królewskie Warsztaty Kolejowe).
Od początku swojego istnienia elektrownia była zbyt mała w stosunku do potrzeb. Była więc sukcesywnie rozbudowywana. Jednocześnie, jednak, postępował
rozwój miasta i przemysłu, budowano/przedłużano linie tramwajowe, tak więc dysproporcja pomiędzy możliwościami a zapotrzebowaniem utrzymywała się.
Duże zakłady przemysłowe, głównie we wschodnich dzielnicach miasta, instalowały, na własne potrzeby, zespoły prądotwórcze (silnik parowy+prądnica).
Torowisko na Gammstr. powstało w 1906 roku. Węgiel dowożono z bocznicy na terenie gazowni.
Rozdzielnia elektrowni ok. 1906
