Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 04:56

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 981 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 50  Następna
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 24 sty 2021, 07:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Myślałem, że tej zimy doczekam się paru bardzo zimnych, wcześniej zapowiadanych w prognozach dni. Że ciekawie wypadnie zestaw, na którym na obu zdjęciach, Brda będzie skuta lodem...
Ale oprócz zmian temperatury w okresach zimowych, są również widoczne inne zmiany. Barki, zabudowa... I tak to wyszło. Miłej niedzieli. 8-)


Załączniki:
S Port B.jpg
S Port B.jpg [ 197.47 KiB | Przeglądany 3289 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 25 sty 2021, 13:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 2 kwie 2012, 15:09
Posty: 243
BYDZIAK 1958 pisze:
Maciej pisze:
(...) Ja dziś jeżdżąc z córką po B-szczy wskazuje jej miejsca mojego wcześniejszego zamieszkania czy inne kluczowe lokalizacje, które np. dziś już nie istnieją, ale na pewno nie mam tak szczegółowej pamięci. (...)
.

W moim przypadku i 'czasach', niemal stale się przebywało w swoim fyrtlu, więc siłą rzeczy, okolica sama się w głowie 'zapisała'. Wspominasz o swoim wcześniejszym miejscu zamieszkania, to też był rejon jakiejś części 'starego śródmieścia'?


Nie,nie. Ja się wychowałem na Nizinach / Wyżynach B4


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 31 sty 2021, 07:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Maciej pisze:
Nie,nie. Ja się wychowałem na Nizinach / Wyżynach B4


^^^
Mieszkałeś w jarze ze strumieniem, tam gdzie teraz jest 'autostrada'?

Zima trzyma. Jest w sieci jedno zdjęcie śluzy II, które utrwaliło ją w zimowej szacie.
Dodam, że to położenie na zestawie, jest 'mniej więcej'. Drzewa i wiadome miejsce z kawałkiem śluzy pod asfaltem przy wiacie, (odkopane, już 10 lat temu!), pomagają ustalic jej miejsce. Ale nie zawsze uda się precyzyjnie trafić 'ogniskową'... 8-)


Załączniki:
śluza i przystanek B.jpg
śluza i przystanek B.jpg [ 175.58 KiB | Przeglądany 3258 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 7 lut 2021, 07:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Właśnie w tych dniach minęła kolejna rocznica wielkiego pożaru...
"Był silny mróz, woda ze strażackich węży szybko zamarzała..." Dziś mamy podobny mróz jak wtedy. Pierwszy zestaw na tej stronie, przypomina o jeszcze większych mrozach, gdy Brda była skuta lodem. Możliwe, że przy takim silnym mrozie, kuciu przerębli i może jeszcze innych niedogodnościach, stracilibyśmy wtedy wszystkie spichrze...


Załączniki:
spalone2 B.jpg
spalone2 B.jpg [ 196.02 KiB | Przeglądany 3234 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 14 lut 2021, 08:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Piaski, zima 1977-78.
Ulica Drzycimska, jeszcze 'gruntowa'. Dom nr 8 w trakcie budowy.
(A na zdjęciu mały Adaś z ciocią i babcią)


Załączniki:
zima Piaski B.jpg
zima Piaski B.jpg [ 174.3 KiB | Przeglądany 3204 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 15 lut 2021, 15:31 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 4 lut 2021, 15:49
Posty: 10
genialne te zestawienia :) gratki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 21 lut 2021, 07:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
Na ogół większość widoków na starych zdjęciach, nie sprawia zbyt dużych kłopotów z ustaleniem ich, w miejscach obecnych. Ale są też takie, które sprawiają trochę kłopotu...
Poniżej jest taki przykład. Po wojnie, po rozebraniu zgliszczy Spichrzy Królewskich, mocno poszerzono 'zakręt' rzeki. Jednocześnie zmniejszył się teren na którym one stały. I choć to wiemy, to mimo to, trochę źle się ogląda, ( w moim odczuciu), tego typu zestawy. No i są niewdzięczne i trudne do składania i nie zawsze to wyjdzie tak, jak by się chciało...


Załączniki:
dawne lodowisko B.jpg
dawne lodowisko B.jpg [ 154.44 KiB | Przeglądany 3160 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 28 lut 2021, 07:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Dzisiaj znów w roli głównej rzeka. Leżące w nurcie przęsło mostu, znane nam z kilku podobnych zdjęć, uświadamia nam bardziej pojęcie 'przeszkoda wodna'. Wyobraźcie sobie, że mieszkacie np w rejonie Babiej Wsi i chcecie się udać w rejon ul 3-go maja... I wtedy musimy powędrować aż do starego Miasta i Mostową udać się na lewy brzeg rzeki, albo jakoś, 'po deskach', przejść po zwalonym przęśle i osiągnąć cel wyprawy szybciej, choć mniej bezpiecznie...
Ja pewnie też wybrał bym tą 'krótszą drogę'... 8-)


Załączniki:
M TD B.jpg
M TD B.jpg [ 198.25 KiB | Przeglądany 3020 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 7 mar 2021, 07:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Jagiellońska. Te widoki obiektów, są nadal niemal takie same. Natomiast sama ulica, po kilku przebudowach, jest już zupełnie inna. Po moim dotarciu do tego miejsca i 'przymiarkach' do wykonania tych zdjęć, byłem trochę zaskoczony... Otóż staram się, aby obszar wokół starego zdjęcia na zestawie, 'powiększał' je i pokazywał jeszcze co nie co z boków, góry i z dołu. W tym przypadku, za plecami miałem już wejście do budynku, więc nie mogąc się bardziej cofnąć, nie mogłem uzyskać szerszego pola widzenia...
No i tak to wyszło. 8-)


Załączniki:
RZ J  B.jpg
RZ J B.jpg [ 194.49 KiB | Przeglądany 2987 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 14 mar 2021, 07:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Ostatni zestaw, przy okazji ukazujący mijającą zimę... 8-)

Choć wszyscy to tu wiedzą to tylko przypomnę, że na starej pocztówce pokazany został tartak Frankego.


Załączniki:
T F B .jpg
T F B .jpg [ 180.1 KiB | Przeglądany 2943 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 15 mar 2021, 00:34 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2924
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Całkiem inny świat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 21 mar 2021, 07:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Pewnie łatwo było obstawić, jaki zestaw będzie dzisiaj... Ostatnio trochę kręciłem się 'obok' przypomnianego przez Was tu na forum, tematu folwarku Grodztwo.
No i powstał taki oto zestaw, pomagający wyobrazić sobie, gdzie stały zachowane na zdjęciu główne budynki folwarku.


Załączniki:
Folwark G b1.jpg
Folwark G b1.jpg [ 190.93 KiB | Przeglądany 2898 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 21 mar 2021, 13:06 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 10:40
Posty: 181
Lokalizacja: Bydgoszcz
Gdybym nie wiedział, że to Twoje porównanie Bydziaku, nie uwierzyłbym w taki widok :D :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 22 mar 2021, 07:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
Dokładniej by było, gdybym przeszedł przez jezdnię i z początku trawnika, przy trochę innej ogniskowej zrobił to zdjęcie. (Niestety, jeździło za dużo samochodów i nie chciałem między nimi biegać...), bo stojąc tam, miałbym 'za plecami' inne budynki folwarku, widoczne na zdjęciach z góry, które wstawiłem tu w tematach w 'Portretach ulic". W przypadku tego porównania, stały się one 'przeźroczyste', bo stały kiedyś, mniej więcej na jezdni, a więc zaraz przed moim aparatem i zasłaniały by mi ten widok w oddali... 8-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 28 mar 2021, 06:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Są miejsca, do wyglądu których jesteśmy przyzwyczajeni i nie zastanawiamy się, co był tu wcześniej. Rzecz dotyczy głównie starych ulic, przy których wśród przedwojennej zabudowy, urosły 'nowe domy'.
Wielokrotnie przechodząc ulicą Marcinkowskiego, z obojętnością mijałem ten budynek. I dopiero nie dawno, gdy zobaczyłem to stare zdjęcie uświadomiłem sobie, że wcześniej było tu inaczej...
Wiem tylko tyle, że miało w nim swą siedzibę mimo nazwy, bydgoskie, Wielkopolskie Towarzystwo Budowlane "Rika" .


Załączniki:
Marcinkowskiego B.jpg
Marcinkowskiego B.jpg [ 198.93 KiB | Przeglądany 2839 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 4 kwie 2021, 06:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
No i mamy Święta...
Być może, w czasie dawnych świątecznych spacerów, jednym z celów był dawny Park Jagieły. Nie wiele zachowało się starych jego zdjęć. (Jedno, z fontanną, gościło już tutaj w moim zestawie, dwie strony wcześniej). Park, a właściwie jego część, jest obecnie małym skwerem, na który mało kto dzisiaj zwraca uwagę.
Zdrowych i Wesołych Świąt.


Załączniki:
JAGA B park J .jpg
JAGA B park J .jpg [ 195.54 KiB | Przeglądany 2777 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 5 kwie 2021, 06:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Dwie strony wcześniej, przypomniałem dwa widoki dworca kolejki wąskotorowej w Koronowie. Znalazłem w sieci jeszcze jeden widok tego miejsca, 'proszący się', o złożenie w zestaw porównawczy.
Oto on 8-)


Załączniki:
KOR 3 B .jpg
KOR 3 B .jpg [ 172.04 KiB | Przeglądany 2767 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 11 kwie 2021, 06:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Nie wiem jak to jest, ale pewne gatunki 'młodych' drzew, (chyba dębów), nie do końca maja ochotę zrzucać stare liście. Krążę co jakiś czas w kilku miejscach, by upolować na takowych gołe gałęzie. Przez nie lepiej widać obiekty za nimi, które latem zasłania zieleń liści.
Poddałem się. Mimo, że mamy już wiosnę, 'to' drzewo, wciąż przyodziane jest w liście zeszłoroczne. Skutecznie zasłania bryłę kościoła, która jest w tym przypadku punktem odniesienia. (Zresztą budynek hotelu, również trochę przeszkadza...)
I tak oto, wygląda z tego samego mniej więcej miejsca dzisiejszy widok, bez mostu... Bo wiadomo, ten 'dzisiejszy most', zbudowany został w nieco innej osi ulicy.


Załączniki:
B most c  B.jpg
B most c B.jpg [ 165.12 KiB | Przeglądany 2703 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 18 kwie 2021, 06:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Dzisiejszy zestaw, powstał dzięki mojemu wkroczeniu w 'niebezpieczne miejsce'. 8-)
Tylko w ten sposób, mogłem uzyskać ujecie podobne do tego, zrobionego ponad sto lat temu...
Dla formalności, to widok na 'śluzę II', która bywała nazywana śluzą I, - jak to widać na obrazku.


Załączniki:
kolejne śluza II widok na wschód B .jpg
kolejne śluza II widok na wschód B .jpg [ 197.09 KiB | Przeglądany 2091 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 18 kwie 2021, 18:38 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2924
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Bobrze że jest punkt odniesienia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 981 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 50  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group