Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 19:48

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 10 sty 2023, 19:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Porównując tymi zdjęciami viewtopic.php?f=103&t=7108&start=20#p77347 tu widać jasny kolor wypełniania całego podjazdu. Czyli w tym czasie most był w pełni czynny dla ruchu pieszego i przejazdu ładunków do młynów. Gdyby podjazd nie był normalnie usypany, to światło słoneczne dawałoby jakieś cienie za deskowaniem widocznym od strony rzeki. Zastanowiły mnie dziwne góry i stożkowate wieże za miastem na tle nieba. To jakieś artystyczne dodatki domalowane przez wydawcę pocztówki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 12 sty 2023, 06:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Na wielu pocztówkach z tamtych czasów, 'kolorowanych', da się zauważyć tego typu 'abstrakcje'. Chyba głównie wynikają z tego, że 'malarze' nie znali detali danych miejsc. Szczególnie tych mniej wyraźnych. W tym przypadku, to rejon ul Stromej, początku Wzgórza Dąbrowskiego i wieży ciśnień. Kolorującemu, pewnie łatwiej było zrobić 'plamy', niż malować małe, a więc trudne do wykonania w tej skali drzewa itp. (Z wieżą kościoła św. Trójcy, jakoś sobie poradził). Znane są inne pocztówki, gdzie np Brda w oddali jest zieloną łąką, zamiast błękitna rzeką. Właściwie w tym przypadku, również jest 'łąka' w rejonie kaszarni...
Jak wspominałem, robię 'widok na most M' i analizuję jego wszystkie inne, znane mi widoki. Na poprzednie stronie, drugie zdjęcie, też ma coś 'pominięte'. Uważam, że został częściowo 'zamalowany' fragment 'przyczółka zjazdu' z mostu, tam po prawej stronie. Wskazuje na to zaczynający się 'skos balustrady', a więc pod nim, powinno chyba to wyglądać tak, jak poniżej...


Załączniki:
Bnsp 9.jpg
Bnsp 9.jpg [ 188.9 KiB | Przeglądany 697 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 23 sty 2023, 10:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Wspomniany na poprzedniej stronie 'obrazek', z widokiem za 'zjazd' z niego, (lub 'wjazd'), po stronie Spichrzy Królewskich, jest już zrobiony na około 90%... Jednocześnie uświadomiłem sobie, że także nie wiemy, jak ten 'zjazd' z niego, wyglądał po stronie wyspy. Dotąd zakładałem, że np. idąc nim na wyspę, przy białym spichlerzu 'skręcał' w lewo, by dalej równolegle do niego, połączyć się z końcówką ulicy Mennica, tuż przy obecnym wjeździe do kaszarni. Tymczasem, na zdjęciu poniżej, chyba z najlepszym widokiem na tą część mostu, wygląda on tak, jak by był również i tam, 'prosty', czyli w całości ustawiony w jednej osi... Może to widzicie jeszcze inaczej ? Piszę o tym dlatego, bo równocześnie zacząłem robić drugi 'obrazek', z również nie utrwalonym na zdjęciach widokiem jego 'początku', po stronie wyspy. I co najgorsze, zacząłem od założenia, że przy białym spichrzy, był do niego równoległy i po 'minięciu go','skręcił' lekko w prawo, ku spichrzom Królewskim... (Kupa 'grzebania' i czasu poszła na marne :oops: )


Załączniki:
strona wyspy.jpg
strona wyspy.jpg [ 138.44 KiB | Przeglądany 671 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 23 sty 2023, 20:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Z datą 19 grudnia cytowałem mapę: https://kpbc.umk.pl/dlibra/publication/ ... 55/content gdzie są takie mylące domki jak po stronie opery. Może to w czymś pomoże.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 24 sty 2023, 10:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Bardzo dobrze, że to przypomniałeś. Tam, z datą 19sty, są dwa wpisy. Ja, pewnie wtedy wchodząc na forum, odczytałem chyba tylko ten drugi wpis, jako 'ostatni', z myślą, że 'wcześniejsze' już czytałem... I przez to go 'nie widziałem'... :oops:
Na mapce dobrze widać, że cała 'zachodnia balustrada mostu', również po stronie wyspy, jest 'prosta'. Choć 'oś drogi', po zejściu z mostu na wyspę, lekko odbija w stronę wschodnią...
Zrobiłem szybko gifa z widokiem części tej mapy. (Tu on nie wejdzie). Poniżej jedna z jego klatek, 'pół na pół', - widok stary i obecny.


Załączniki:
MM 1860 z gifa.jpg
MM 1860 z gifa.jpg [ 53.47 KiB | Przeglądany 653 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 26 sty 2023, 09:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
BYDZIAK 1958 pisze:
(...)
Ale zapomnieliśmy o jeszcze jednej, dodatkowej, (a może najważniejszej), przyczynie, o decyzjach likwidacji mostu. Otóż tabliczki na młynie Rothera, upamiętniają dawne powodzie. Tak wysoka woda, musiała mieć bardzo szkodliwy wpływ na drewnianą konstrukcję mostu. Mogła co najmniej bardzo go osłabić, albo i zabrać część np. jego przęsła... Ponadto, miała też destrukcyjny wpływ na drewnianą konstrukcję umocnienia brzegu rzeki.
(...)


^^^
Pierwsze zdjęcie z tamtego wpisu, pokazuje fragment 'wypłukanego', zapewne powodzią nabrzeża, na zakolu. Poniżej fragment innego zdjęcia. Tu prowadzone są prace przy odbudowie umocnienia brzegu, w pobliżu mostu. Widać, że w tym miejscu woda, (pewnie w czasie powodzi), również zabrała parę metrów ziemi...


Załączniki:
łatanie.jpg
łatanie.jpg [ 199.9 KiB | Przeglądany 641 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 28 sty 2023, 14:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
W Wikipedii w opisie Wyspy Młyńskiej napisano, że most rozebrano w 1934 roku. W innym miejscu piszą, że w 1945. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyspa_M%C ... %80%931939
To chyba nie jest prawda. Wtedy rozebrano groblę kanału z Młynów Rothera. Most zniknął znacznie wcześniej, około 1920.
viewtopic.php?f=103&t=7108&start=20#p77344


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 28 sty 2023, 15:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
1921 to chyba ostanie plany z tym mostem.


Załączniki:
1921.JPG
1921.JPG [ 162.9 KiB | Przeglądany 629 razy ]
21.JPG
21.JPG [ 135.08 KiB | Przeglądany 629 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 sty 2023, 08:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Ta informacja o rozbiórce mostu w 1945 jest na pewno błędna. Na pewno nie pojawił się już on po 'pierwszej' przebudowie linii brzegu zakola. 'Ścięta' została wtedy ta część z dawnym przyczółkiem i 'małym domkiem'. (Linia czerwona) Czyli gdy poznamy rok tej przebudowy, będziemy jednocześnie znali czas, po którym mostu już tam nie było. Przy okazji, rodzi się kolejne pytanie. Otóż po wojnie, po rozbiórce zgliszczy Spichrzy Królewskich, 'ścięto' jeszcze bardziej zakole, (zielona linia, 'mniej więcej'). Ta inwestycja mogła trwać co najmniej rok. Dlaczego nie ma zdjęć, pokazujących jakieś etapy tych prac? A może gdzieś są, tylko jeszcze nie zostały upublicznione?


Załączniki:
zmiany linii brzegu.jpg
zmiany linii brzegu.jpg [ 108.03 KiB | Przeglądany 623 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 5 lut 2023, 07:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Można założyć, że celem zbudowania tego mostu, było skrócenie drogi transportowej, między S.K., a 'młynami' na wyspie. 'Większe', ówczesne ładunki, wożono zapewne furmankami, więc ten most, przynajmniej pierwotnie, musiał być na tyle wytrzymały, by swobodnie mogły one po nim przejechać.
Piszę o tym dlatego, bo na obu powstających 'obrazkach', pojawiły się furmanki...

(Właśnie cofnąłem się do pierwszej strony tematu i przypomniał mi się widok Ewinga, wstawiony 15 II 2015, na którym dostrzec można wjeżdżającą na most furmankę)

Ostatnio, coraz więcej starych, czarno białych zdjęć, pokazywanych jest w wersji 'kolorowej'. Ten pierwszy 'widoczek' który zapowiedziałem, jest właśnie kolorowy. Konstrukcję mostu, zapożyczyłem z właśnie nie dawno 'pokolorowanej', starej pocztówki. Właściwie, obrazek jest już gotowy. Ale nie do końca jestem pewien, czy kolorowany widok, nie jest jakąś nie potrzebną 'cukierkowatowością'... Na dodatek, codziennie, gdy włączam komputer i spoglądam na ten obrazek, dostrzegam kolejne drobne elementy, które poprawiam...
Równocześnie powstający drugi widok, z " wjazdem od strony wyspy", robię już w wersji czarno białej.

Niedługo będzie premiera 'kolorowego'. Lękam się o Wasze odczucia... :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 14 lut 2023, 06:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Dzisiejszy dzień... Dobry dzień, na premierę, na prezent dla 'zakochanych w swoim mieście'. :D

Jak wcześniej pisałem, niemal codziennie było choć drobne, poprawianie i uzupełnianie obrazka. Wczoraj, dla urozmaicenia, przyszedł tam ktoś łowić ryby... Choć nie wiem, czy przy naszej, małej rozdzielczości, będzie go widać, (w lewym rogu). Mam zamiar, (pewnie za parę minut), wstawić ten obrazek również u siebie na FB. (Tam będzie on nieco większy).
Przypomnę, że to podpowiedziany przez wyobraźnię, widok na zjazd z mostu magazynowego, po stronie Spichrzy Królewskich. Z miejsca, w którym za plecami mamy budyneczek 'wartowni'. Cała ta 'prawa strona', jest obecnie poszerzonym nurtem zakola rzeki...
(Pewnie około Wielkanocy, obrazek wystąpi również w zestawie porównawczym, chyba, że wcześniej będzie jakieś święto... 8-) )


Załączniki:
MM B.jpg
MM B.jpg [ 158.33 KiB | Przeglądany 576 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 17 lut 2023, 17:37 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Fajna rekonstrukcja :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 18 lut 2023, 08:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
W beczkach są solone śledzie. Dostawa do magazynów prowiantowych. Albo wysyłka dla wojska,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 lut 2023, 12:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Ale mnie zaskoczyłeś. Pozytywnie. :D
Gdy 'turlałem' tam, w to miejsce te beczki, to nawet zapomniałem o tym, że są w nich śledzie... I się teraz zastanawiam, czy się domyśliłeś co mają w środku, czy po prostu rozpoznałeś je... Bo przyturlałem je z innego znanego zdjęcia, z Placem Solnym... :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 lut 2023, 19:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Rozumiem, że na Solnym wziąłeś je hurtowo, bo na Rybim był detal. Drożej.
https://fotopolska.eu/742198,foto.html


Załączniki:
Rybi.JPG
Rybi.JPG [ 73.07 KiB | Przeglądany 530 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 25 kwie 2023, 12:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Dzisiaj nadszedł dzień premiery obrazka, o którym pisałem tu wcześniej.
To domniemany widok z wyspy, w kierunku mostu magazynowego.
Znane nam widoki z przeciwnej strony, (od Spichrzy Królewskich), pokazują dosyć gęsto zadrzewioną okolicę Białego Spichlerza. W czasie tworzenia obrazka, miałem w tym miejscu 'kłopot'. Bo gdybym rejon międzywodzia 'obsadził drzewami', zgodnie z ich ówczesnymi miejscami gdzie rosły, to dosyć mocno zasłoniły by przeciwną stronę zakola, wraz ze S.K. Wybrałem, jak mi się wydaje 'mniejsze zło' i świadomie zrezygnowałem z drzew przy międzywodziu. Dzięki temu, część Spichrzy Królewskich i zakola, jest lepiej widoczna. Ale do końca nie wiem, czy w takich przypadkach, słuszne jest wprowadzanie tego typu 'przekłamań'...
I tak to wyszło. 8-)


Załączniki:
MM B .jpg
MM B .jpg [ 171.38 KiB | Przeglądany 393 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 25 kwie 2023, 16:59 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 10:40
Posty: 181
Lokalizacja: Bydgoszcz
BYDZIAK 1958 pisze:
To domniemany widok z wyspy, w kierunku mostu magazynowego...
...Ale do końca nie wiem, czy w takich przypadkach, słuszne jest wprowadzanie tego typu 'przekłamań'...

Słuszne i wręcz pożądane :)
Głęboki ukłon w Twoją stronę Bydziaku za to, że uszczęśliwiasz nas takimi wizualizacjami. :1

Sztuczna inteligencja puka do drzwi, ciekawe jak poradziłaby sobie z tym zadaniem. :D

Pozdrawiam, Grzegorz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 28 kwie 2023, 09:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Już chyba nawet jedną nogą się wcisnęła... Widziałem gdzieś niedawno 'zdjęcie', które zrobiła, z tematu Bydgoszcz. 'Wiedziała' konkrety o kanale, zabudowie itp. No i zdjęcie było ładne, ale miasto wyszło 'nieznane', ani kawałka naszej Bydgoszczy tam nie było... Na razie lepiej jej idzie z postaciami, np słynne już "aresztowanie Trumpa".

Dodam tylko, że ten obrazek, już nie długo, wystąpi również w 'zestawie'.
I również Pozdrawiam :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group