Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 16:34

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Regulamin forum


Uwaga !!! W tym dziale prezentujemy pamiątki PRLu związane z Bydgoszczą



Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 22 mar 2010, 03:08 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 15 lis 2009, 03:00
Posty: 13
Witam, czy ma ktoś może jakieś zdjęcia zrobione w przejściach podziemnych pod Rondem Kujawskim?? Czy były tam miejsca na sklepy jak pod rondem Jagiellonów?? Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 22 mar 2010, 09:43 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Zdjęć nie posiadam, ale na 100 % miał tam być pasaż handlowy, podobnie jak na rondzie Jagiellońskim,( dawniej XXX-lecia). Na początku lat 90 , Z.D.M. , ogłosił przetarg na lokale handlowe w tym miejscu, i z tego co pamiętam ,było paru chętnych handlowców. Chyba nawet rozpoczął się handel, ( tylko w pobliżu wejść) ale wkrótce okazało się, że mimo zabiegów, punkt ten ,jakoś nie przyciągał klientów. W ok 1992\93 r . wejścia zamurowano, aby uniknąć dewastacji tego miejsca. Tak się złożyło, że akurat w tamtych latach pracowałem w tym zarządzie.
Nadzór budowlany tego przejścia, był w gestii mojego nieżyjącego już, kolegi po fachu.
Być może,że zachowały się jakieś fotografie w archiwum, wtedy Zarządu Dróg Miejskich.
Obecnie Z.D.M.i K.P. ul. Fordońska 120


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 22 mar 2010, 16:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 18 sty 2010, 23:43
Posty: 159
Lokalizacja: Bydgoszcz Błonie
Moze nie do konca na temat ale moj kuzyn kiedys wspominal mi ze tam squaty byly, jakas oblawa policji,ganianki itp ale ile w tym prawdy nie wiem bo to nie moje lata juz ;)

_________________
Audentes fortuna iuvat decoratque corona !!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 24 mar 2010, 09:36 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Z powodu właśnie podobnych wydarzeń, wejścia zamurowano.
Swoją drogą było to irracjonalne, niewytłumaczalne. Zachodziliśmy w głowę, ( jako Z.D.M.) , dlaczego to miejsce, tak podobne do tego, pod rondem Jagiellonów, nie przyciąga handlujących, mimo dużej populacji mieszkańców,w tym rejonie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 24 mar 2010, 09:42 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 23:00
Posty: 627
Bo nie jest w centrum?
Bo nie krzyżuje się tam tyle linii komunikacyjnych?
Bo mało kto tam chodzi pieszo (bo za duże odległości na piesze wycieczki, samo rondo też dość potężne)?
To oczywiście tylko moje podejrzenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 24 mar 2010, 09:54 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Hmmm. No może ? Z drugiej jednak strony, "to" wszystko tam jest, co wymieniłeś.
Może odległości to "robiły", ale ludzie w tamtym czasie, (w dobie przed marketowej) potrafili nawet jeździć do hurtowni, na ul. Kielecką ???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 25 mar 2010, 04:47 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 15 lis 2009, 03:00
Posty: 13
Z tego co słyszałem, tamtędy miała iść linia tramwajowa aż na błonie, skończyła się jednak na pętli tramwaju 2, gdyby było połączenie z osiedlem Błonie może to miejsce by się "rozruszało". Z moich obserwacji wynika że wszystkie wejścia oprócz jednego są zamurowane, to jedno jest zaspawane. :-) więc pozwolenie od władz na wejście może nie było by problemem, z racji gęsto wybudowanych wieżowców w tym rejonie, podejrzewam że w przejściach jest ciekawa i rozbudowana sieć energetyczna, wodociągowa itp, może nawet jakieś stacje trafo. Czy "boksy" na sklepy były już wykonane? Warto by to udokumentować fotograficznie. ;-))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 25 mar 2010, 20:21 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Byłem tam służbowo, bodaj 2 razy. Miejsce to, wg. mnie, nie posiada walorów "poznawczo-odkrywczych". Jest wręcz "nudne". Wyobraź sobie "gołe" , betonowe przejście podziemne ,takie jak np. rondo Jagiellonów, bez reklam, sklepików , oświetlenia, czy podwieszanych ozdobnych sufitów. O ile pamiętam, nie było tam nawet jeszcze boksów i innych zakamarków, gdyż zostawiono to do wyk. handlowcom. Do obiektu tego, były jednak doprowadzone media, ale tylko doprowadzone, bez detali takich jak; drzwi, kontakty, klosze, umywalki itp.
Kiedyś ,jedno z wejść było zamknięte kratą i zaspawane, w celu umożliwienia tam wymiany powietrza.
Moim zdaniem, szkoda miejskiej kasy na budowę linii tramwajowej, na Błonie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 26 mar 2010, 21:48 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 19 wrz 2009, 23:43
Posty: 2
Będąc jeszcze młodym chłopakiem miałem okazję spędzić w tym miejscu trochę czasu. Przejście zostało otwarte w "ciszy" i bez żadnej reklamy.Lokalne gazety umieściły jedynie lakoniczne informację w różnych odstępach czasowych na podrzędnych stronach.Znalazło się kilku handlowców (około 5-6 osób), którzy wydzierżawili tzw. boksy handlowe.Boksy owe zostały zbudowane z ocynkowanej blachy drobno falistej, miały drzwi i otwierany tzw. daszek, który umożliwiał szczelne zamknięcie boksu na kłódkę podczas nieobecności dzierżawcy.Były bardzo ciasne i nie nadawały się do eksponowania towaru.Według mojej skromnej opinii ktoś chciał uzyskać maksymalny zysk kosztem komfortu handlowców.Ciąg boksów rozpoczynał się przy wejściu od pętli tramwajowej a kończył przy wyjściu do ul.Kujawskiej do Starego Miasta.Przejście podziemne wg. gazet miało zapewnić bezpieczne pokonanie ronda, jednak nikt nie zamknął istniejących naziemnych przejść dla pieszych.Efekt finalny był taki ,że nikt nie chciał pokonywać stromych schodów i wędrowania smutnym i pustym tunelem.Najtwardsi handlowcy wytrzymali około 1,5 miesiąca dalszą historię już znacie.Tutaj ukłon dla władz miasta , ten obiekt naprawdę może przynosić zyski boksy idealnie nadają się do tzw. giełd udostępnijcie go mieszkańcom , a będzie przynosił zyski nawet jak będzie otwarty tylko parę godzin w tygodniu.To jest idealne miejsce wymiany-handlu dla wszystkich kolekcjonerów i innych pasjonatów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 27 mar 2010, 15:07 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 15 lis 2009, 03:00
Posty: 13
Jakiś czas temu czytałem artykuł w jednej z bydgoskich gazet, że znalazł się inwestor który chciał tam stworzyć "centrum rozrywki" miał być pub, klub oraz co ciekawe "tor/hala" do gry w paint ball z przeszkodami itp. Z opisu w gazecie wyglądało to na poważną inwestycje z wysokim standardem, nie miała to być jakaś osiedlowa pijalnia piwa. Miasto podobno było chętne ale wszystko wstrzymała rada osiedla Wyżyny z obawy o hałas, i zakłócanie spokoju, dziwne ponieważ najbliższe budynki są dosyć daleko.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 cze 2011, 16:45 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 11 maja 2011, 13:40
Posty: 45
Lokalizacja: Bydgoszcz
W dniu dzisiejszym radio Eska donosiło że rozpoczęło się zasypywanie tuneli pod Rondem Kujawskim.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 cze 2011, 17:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 10:49
Posty: 227
Lokalizacja: Bydgoszcz
Nie tuneli, a wejść do nich i jedno wejście zostawią dla ekip konserwujących instalacje telekom.

_________________
Pozdrawiam Artur


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 cze 2011, 18:02 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
slawek pisze:
W dniu dzisiejszym radio Eska donosiło że rozpoczęło się zasypywanie tuneli pod Rondem Kujawskim.


napisałem to pół godziny wcześniej :D ale już wykasowałem, bo zrobiłem to w złym wątku.

Trzeba tam śmigać zdjęcia robić, póki jest jeszcze co ;)

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 cze 2011, 18:50 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Misia i Agnisia donoszą, że w dni wczorajszym, czyli 7 czerwca kopara zaczęła zasypywać wejście do tunelu na radzie i nikomu nic nie powiedziała! Widziałyśmy ją na własne oczy :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 lip 2011, 05:06 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 15 lis 2009, 03:00
Posty: 13
Może pozwolili by wejść porobić zdjęcia, skoro teraz coś tam się dzieje, i pewnie robotnicy się kręcą. ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 4 lip 2011, 15:41 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 4 lip 2011, 15:31
Posty: 1
Jako że zasypują te wejścia pozwolę sobie skomentować ten wątek.
Tak, zgadza się, w latach 90tych oraz w 2001r mieścił się tam squat punkowy.
Ja miałem okazję przebywać tam wielokrotnie właśnie w 2001r. Pierwsza ekipa z tego squatu organizowała zresztą koncert Green Day-a w Bydgoszczy. Koncert ten odbył się w nieistniejącej już hali Modusu (tam gdzie jest Kaufland) Tu jest info: http://pl.wikipedia.org/wiki/Green_Day Powiem tak, squat czynny był prawie rok czasu. Oczywiście po za wąskim gronem 30paru osób nikt o tym nie wiedział.
Całe rondo jest w środku wykończone. Na podłodze jest kostka przypominająca marmur. Oświetlenie również jest (było w 2001r) ale nie było świetlówek. Musieliśmy sami kupić około 30sztuk. Kolega elektryk wpadł kiedyś i podłączył nam prąd. Oczywiście bez licznika. Tak jak już pisałem rondo jest wykończone, są toalety, było nawet lustro, pomieszczenia gospodarcze, była bieżąca woda itp. W jednym ze sporych pomieszczeń urządziliśmy pokój. Były 2 kanapy, fotel, oświetlenie, stół, dywan i radio Kasprzak na kasety :) Pomieszczenie to mieściło się mniej więcej pod tym grzybkiem który jest na rondzie Kujawskim. No i najważniejsze, miejsca w/g mnie było wiecej niż pod rondem Jagiellonów. Posiadam sporo zdjęć, ale nie mam zgody innych ludzi którzy tam się znajdują na ich publikację. Ale samo rondo robi dużą furorę. Wystarczy środek wyczyścić, odmalować, wkręcić świetlówki i można teoretycznie z niego korzystać.
Zasmuciło mnie że je zakopują, no ale pewne rzeczy kiedyś się kończą.
Szkoda, bo miejsce jest idealne na jakiś bazar, giełdę czy np kręgielnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 5 lip 2011, 22:55 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
ciekawe miejsce na jakieś wystawy artystyczne!

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 8 lip 2011, 17:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
wejścia już zasypane. Zostały 2

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 8 lip 2011, 19:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 19 cze 2010, 13:54
Posty: 35
Lokalizacja: Bydgoszcz (Fordon)
Ja się tam w wojnę bawiłem z kumplami :D - to były czasy. Jeszcze ul. Chołoniewskiego była cała, nie była podzielona jak dziś


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 7 gru 2013, 20:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 6 mar 2013, 21:29
Posty: 396
Lokalizacja: Bydgoszcz, Szwederowo
Dziś tam byliśmy !!!

_________________
"Wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy" - Kubuś Puchatek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group