Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest środa, 6 lip 2022, 22:42

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Gość

Witam

Czy ktoś posiada mapę Dag Bromberg, lub plan rozmieszczenia wszystkich budynków ? Plan jakiegoś budynku ? Schemat technologiczny ?
W jaki sposób ktoś zrobil kilka modeli budynków bez schematu ? zgadywał ? wróżbita Maciej ? :-d

Nie z google maps , Geoportal itd itp

Istnieje mapa zwiedzania na stronie explozeum. Sam opracowuje więc pare rzeczy mi się nie zgadza w porównaniu z explozeum dlatego to pytanie.

Gość
Awatar użytkownika

iRadek pisze:
Czy ktoś posiada mapę Dag Bromberg, lub plan rozmieszczenia wszystkich budynków ? Plan jakiegoś budynku ? Schemat technologiczny ?

Mapa budynków D.A.G. Fabrik Bromberg(mojego autorstwa), powstała na podstawie badań terenowych oraz dostępnych map i schematów poszczególnych wydziałów. Plany budynków D.A.G. wykonałem wraz z Robertem. NGL ma pełną dokumentację, inne wydziały również. Posiadam też oryginalne plany kilkunastu budynków.

Schemat technologiczny, jakiej instalacji?

iRadek pisze:
W jaki sposób ktoś zrobil kilka modeli budynków bez schematu ? zgadywał ? wróżbita Maciej ? :-d

Modele są w skali 1:20, wykonano je na podstawie dokumentacji technicznej, którą robiłem wraz z Robertem.

iRadek pisze:
Istnieje mapa zwiedzania na stronie explozeum. Sam opracowuje więc pare rzeczy mi się nie zgadza w porównaniu z explozeum dlatego to pytanie.

Co się nie zgadza?

Załączniki:
Komentarz: Plan mocno pomniejszony z oczywistych względów ;)
Mapa mala.jpg
Mapa mala.jpg [ 77.04 KiB | Przeglądany 509 razy ]
Komentarz: Jedna z kart budynku stabilizacji.
Budynek 141.jpg
Budynek 141.jpg [ 26.88 KiB | Przeglądany 509 razy ]
Komentarz: Model budynku nitracji budowany na podstawie planów.
Model.jpg
Model.jpg [ 55.63 KiB | Przeglądany 509 razy ]

Gość

interesuje mnie orginalny plan, obojętnie jakiego budynku rozumiem iz z roku 1939- 1945 ? Nie wykonane przez siebie .

Mam plan projektu instalacji produkcyjnej firmy Bamag - Meguin Ag dla D.A.G Fabryk .

W książce Pan Michał Pszczółkowski wszystko ładnie opisuje , tylko z materiałów z innych fabryk ? Dag Krummel , Dunerberg itd itp .

Czyli nie mamy żadnych zdjęć jak wyglądała (instalacja ) produkcja w Bydgoszczy ?

W budynku stabilizacji 1141 ? Jest jeszcze jedno pomieszczenie widoczne z zewnątrz do którego nie ma wejścia ? Czy jest to pomieszczenie na jakiś zbiornik ?

Załączniki:
nitracja .jpg
nitracja .jpg [ 52.75 KiB | Przeglądany 472 razy ]

Gość
Awatar użytkownika

iRadek pisze:
interesuje mnie orginalny plan, obojętnie jakiego budynku rozumiem iz z roku 1939- 1945 ? Nie wykonane przez siebie .

Tak jak wspominałem, posiadam też oryginalne plany.

iRadek pisze:
Mam plan projektu instalacji produkcyjnej firmy Bamag - Meguin Ag dla D.A.G Fabryk .

Instalacji do produkcji H2SO4, która miała powstać w innej części zakładu. Ten plan z książki jest skopiowany z mojego oryginału.

iRadek pisze:
W książce Pan Michał Pszczółkowski wszystko ładnie opisuje , tylko z materiałów z innych fabryk ? Dag Krummel , Dunerberg itd itp .

Nie tylko.

iRadek pisze:
Czyli nie mamy żadnych zdjęć jak wyglądała (instalacja ) produkcja w Bydgoszczy ?

Mamy.

iRadek pisze:
W budynku stabilizacji 1141 ? Jest jeszcze jedno pomieszczenie widoczne z zewnątrz do którego nie ma wejścia ? Czy jest to pomieszczenie na jakiś zbiornik ?

O które pomieszczenie chodzi? Do wszystkich pomieszczeń są wejścia, nawet do wentylatorowni.

Gość

To czy mógłbym poprosić o 1 oryginalny plan na emaila ? Bo rozumiem na forum nie można tego wrzucić ? Obojętnie jaki . Dziś zrobię zdjęcie i pokarze o co mi chodzi .

Gość

ok już wiem o co chodzi (chyba ) .... Patrząc na to z innej perspektywy ale Nobla temu kto te pomieszczenia tak zaprojektował.... Ale i tak mi się wydaje ze powinno być jeszcze jedno pomieszczenie ? Nad nimi ? Czyli nad napisem Wanne 2 .

Załączniki:
IMG_0177.JPG
IMG_0177.JPG [ 168.96 KiB | Przeglądany 438 razy ]
IMG_0179.JPG
IMG_0179.JPG [ 122.58 KiB | Przeglądany 438 razy ]
IMG_0183.JPG
IMG_0183.JPG [ 164.44 KiB | Przeglądany 438 razy ]

Gość

Czyli rozumiem ze kolega tego nie ma ? Schemat technologiczny ? Jak wyglądała produkcja ? Jak stały urządzenia ? Rzut budynku ? Przekrój ?? Nie interesuje mnie to jak wyglądało to w innych Fabrykach a konkretnie w Bydgoszczy bo jak narazie to Nic nie mamy .

BSMZ Bunkier

Nic nie mamy bo po odpuszczeniu fabryki nikt nie poszedł i nie porobił zdjęć zanim rosjanie weszli.

Gość
Awatar użytkownika

iRadek pisze:
Ale i tak mi się wydaje ze powinno być jeszcze jedno pomieszczenie ? Nad nimi ? Czyli nad napisem Wanne 2 .

„Nad nim”, nie ma pomieszczenia, za ścianą jest pomieszczenie małych kaskad(patrz rzut).
Będąc na miejscu wystarczy dobrze się przyjrzeć, otwór prowadzi do niższej kondygnacji która łączy się z tunelem.

iRadek pisze:
Czyli rozumiem ze kolega tego nie ma ? Schemat technologiczny ? Jak wyglądała produkcja ?

Czego nie ma? Schematy i opis produkcji, dawno temu ukazały się w publikacjach na temat D.A.G. Fabrik Bromberg.

iRadek pisze:
Jak stały urządzenia ?

Urządzenia stały na postumentach, które zachowały się do dnia dzisiejszego.

iRadek pisze:
Rzut budynku ? Przekrój ??

Jest kilka postów wyżej, rzut jednej kondygnacji. Tam wszystko dokładnie widać. Więcej rzutów i przekrojów wraz z rozmieszczeniem instalacji być może ukaże się w publikacji.

iRadek pisze:
Nie interesuje mnie to jak wyglądało to w innych Fabrykach a konkretnie w Bydgoszczy bo jak narazie to Nic nie mamy .

Nic nie mamy? Wystarczy poczytać literaturę na ten temat, a będzie wiadomo o co chodzi.

jaras pisze:
Nic nie mamy bo po odpuszczeniu fabryki nikt nie poszedł i nie porobił zdjęć zanim rosjanie weszli.

Mamy dużo, nawet zdjęcia. Technologia Schmida-Meissnera była również stosowana w innych fabrykach, np. w Liebenau. Wszędzie używano identycznych urządzeń.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]