W 1912 roku przedsiębiorca z Gościeradza Ernst Berndt zakupił wolny teren przy dzisiejszej ulicy Jackowskiego 26/28. Obiekt mleczarni połączonej z piekarnią został wybudowany przez bydgoską firmę J.H.Fricke na podstawie projektów firmy H. Lanza z Monachium.
Firma od uruchomienia używała nazwy Schweizerhof - Molkerei und Dampf Bäckerei. Jako piekarnia i mleczarnia parowa dysponowała kotłem i maszyną parową uzyskując dzięki tym urządzeniom napęd do wszelkich mieszadeł i podgrzewanie kotłów.
Nazwa Schweizerhof funkcjonowała do 1920 roku i w czasach ostaniej wojny. Natomiast w okresie 1920 – 1939 używano polskiej nazwy Dwór Szwajcarski.
Firma prosperowała dobrze i w 1931 roku zakład budowlany J.H.Fricke wykonał prace związane z rozbudową i modernizacją zakładu.
Wprowadzenie na rynek popularnych produktów, w tym firmowych keksów, umożliwiło kolejną rozbudowę zakładu wg projektu architekta Herberta Samulowitza sporządzonego w 1937 roku
Asortyment i punkty dystrybucyjne, które prowadziły sprzedaż i zaopatrywały sklepy w Bydgoszczy można znaleźć na zamieszonym niżej zdjęciu ogłoszenia reklamowego.
Po II wojnie obiekt był prawdopodobnie przez jakiś czas użytkowany jako siedziba i mleczarnia Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej – do kiedy? Czy do czasu wybudowania zakładu na Osowej Górze? Potem zakład zasiedliła firma Mlecz- Masz będąca producentem wyposażenia mleczarni i innych zakładów przemysłu spożywczego.
Informacje o tym obiekcie można znaleźć na stronie Rady Osiedla Okole (stąd zaczerpnąłem większość przytoczonych tu danych):
http://okole.bydgoszcz.pl/gfx/ksiazka.pdfJednak autorzy zostawili tam niedomówienia z których można wywnioskować, że w budynku nie ma już piekarni, ale dalej działa mleczarnia.
Przydałoby się wyjaśnić jak długo naprawdę brzęczały tam jeszcze butelki z mlekiem.
Z budynkiem związane są też historie poruszane w wątku Krwawej Niedzieli.
Zdjęcie z wiosny 2012:

Ogłoszenie reklamowe z Gazety Bydgoskiej z 1929 roku:
