W dniach od 11 do 17 października śluzy nr 3 Okole i nr 4 Czyżkówko zostały odwodnione.
Z obu śluzu spuszczono wodę w celu przeprowadzenia inwentaryzacji projektowej.
Aby przeprowadzić inwentaryzację postawiono szandory poniżej dolnych i powyżej górnych wrót. Następnie z komór śluz wypompowano wodę.
Jak informuje rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Anna Małysz, prace związane z odwodnieniem wynikają z potrzeby przeprowadzenia inwentaryzacji części podwodnych pod kątem planowanych remontów. – To pierwszy etap prac związanych remontami śluz. Po przeprowadzeniu inwentaryzacji przez projektantów zostanie określony zakres prac i wysokość kosztów. Wcześniej w miesiącu wrześniu podobną inwentaryzację przeprowadziliśmy na śluzie Prądy i Osowa Góra – dodaje.
W tym roku przygotowane zostaną projekty modernizacji śluz Okole, Czyżkówko, Prądy oraz Osowa Góra. Projektanci określą stan techniczny czterech śluz. Remont kolejnych czterech śluz ma zostać przeprowadzony w 2015 roku.
W przyszłym roku śluzom Okole i Czyżkówko minie dokładnie 100 lat. Obie zostały oddane do użytku jesienią 1915 r. Są to bliźniacze śluzy. Różnica między nimi to miejsce umieszczenia zbiorników oszczędnościowych, które gromadzą część wody spuszczanej do rzeki. Na Okolu zbiorniki wybudowano po północnej stronie śluzy, na Czyżkówku po stronie południowej. Obie śluzy są w złym stanie technicznym. Widoczne ubytki i rozszczelnienia widoczne są gołym okiem w czasie śluzowania. W zeszłym roku obie śluzy były pierwszy raz odwodnione od kilkudziesięciu lat. Wtedy wymieniano drzewo uszczelniające w dolnych wrotach wspornych.
Obecnie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku rewitalizuje śluzę w Brdyujściu. W tym roku remontowi mają zostać poddane śluza nr 2 miejska i Jaz Farny.
Poniżej zdjęcia z odwodnionej śluzy Okole.
Śluza Okole. Widok od dolnej wody. Szandory umieszczone poniżej dolnych wrót zatrzymują wodę od strony awanportu dolnego
Śluza Okole. Komora śluzy poniżej dolnych wrót. Zdjęcie wykonane z ujścia lewego kanału obiegowego do komory śluzy. W głębi kadru ujście prawego kanału obiegowego. Po lewej stalowe szandory od dolnej wody.
Śluza Okole. Próg śluzy w kierunku górnych wrót pochylnych. W tym miejscu na dnie śluzy gromadzą się śmieci płynące rzeką.
Pusta komora śluzy. Widok w kierunku wrót wspornych. Po prawej i lewej widać ujścia korytarzy obiegowych. To tędy woda jest nalewana i spuszczana z komory śluzy.
Śluza Okole. Prawe wrota wsporne. Widok od strony wewnętrznej
Śluza Okole. Komora śluzy w kierunku górnych wrót pochylnych. Na ścianach widać poziom wody w komorze śluzy.
Śluza Okole. Komora śluzy poniżej dolnych wrót. Zdjęcie wykonane z prawego ujścia kanału obiegowego do komory śluzy. W głębi kadru lewe ujście kanału obiegowego. Po prawej stalowe szandory od dolnej wody. Dwie pompy wodne wypompowują wodę na zewnątrz.
Śluza Okole. Dwuteownik zapierający szandory. Po prawej naturalny poziom wody w kanale. Po lewej wrota i syfon zbierający wodę z komory.
Śluza Okole. Widok na śluzę z sterowni.
Śluza Okole. Górne wrota pochylne. Woda do kory śluzy wlewa się poprzez wlewy znajdujące się przed wrotami po prawej lewej stronie.
Komora śluzy bez wody.