Dom na wodzie ciąg dalszy.
Czy w Bydgoszczy będzie się budowało tak nowoczesne domy na wodzie?
Futurystyczny dom na wodzie stanął nad Brdą. Wygląda niesamowicie.
Prototyp zrealizowała polsko-angielska firma Floatinghouses.eu, która zdobyła doświadczenie w budowie pływających domów w Wielkiej Brytanii. Projekt wykonała pracownia projektową DFD.studio. Dom wybudowano na torze regatowym w Bydgoszczy. Zajrzałem do jego wnętrza. Dom robi wrażenie.
Zdjęcia prezentowane poniżej są autorstwa Piotra Nalewajka FOTOPRIMO.


Dom floodule na wodzie ma 80m2 powierzchni. Jest przycumowany niedaleko ul. Witebskiej. Z zewnątrz nie przypomina typowego budynku. Kolorystyka biało-czarna. Do wnętrza wchodzi się przez pływający trap. Korytarz z oszklonymi drzwiami i jesteśmy wewnątrz. Pływający apartament wyróżnia ultranowoczesny design, porównywalny bardziej z designerskim sprzętem elektronicznym niż domem mieszkalnym. Widać wyraźnie dbałość o każdy detal. Futusytyczna bryła odsłania nowatorskie wnętrze. Można się tu poczuć jak w filmie sci-fi.
Wewnątrz obiektu konsekwentnie zastosowano proste formy o zaokrąglonych narożnikach. Architektura wnętrza jest spójna z jego zewnętrznym kształtem. Przeważa biel i czerń oraz szarość. Kolor zastosowano w postaci delikatnych akcentów. Ścian od strony wody jest całkowicie oszklona. Do środka światło dostaje się dodatkowo poprzez okrągłe i owalne otwory które są rodzajem małych okien.






Wnętrze stanowi otwarte studio mieszkalne połączone z kuchnią i jadalnią o powierzchni 60m2, oraz dużym 12 metrowym salonem kąpielowym z jacuzzi. Z części mieszkalnej wychodzą drzwi do klatki schodowej prowadzącej na dach, gdzie znajduje się 80 m2 użytkowy taras. Latem będzie dodatkowo wyposażony.
Natomiast kuchnia jest w pełni wyposażona w lodówkę, zmywarkę, płytę indukcyjna, pochłaniacz. Wszystko ukryte w estetycznych wykończeniach wnęk i szafek. Całość jest dyskretnie eksponowana.
Sypialnię również z widokiem na wodę można odgrodzić od salonu poprzez opuszczenie rolety. Wnętrza są oświetlone przez nowocześnie zaprojektowaną instalację LED.
W całym obiekcie zastosowano ogrzewanie podłogowe zasilane powietrzną pompą ciepła, natomiast ścieki odprowadzane są do oczyszczalni biologicznej wbudowanej w pływaku. Prąd doprowadzony jest z przystani. Wodę doprowadzana specjalnie podgrzewany waż, który chroni przed zamarzaniem.
Umieszczę jeszcze kilka zdjęć. Wnętrza są godne pokazania.
Przedpokój

Otwarte studio



Kuchnia





Paweł Dąbrowski architekt z DFB.studio, autor projektu mieszka w Poznaniu. Właśnie przeprowadza się Bydgoszczy. – Nad prototypem od projektu do jego wykonania pracowaliśmy 4 lata. To jest nasze dziecko uśmiecha się i dodaje: - Dom na wodzie zbudowany jest prefabrykowanych modułów o wymiarach transportowych 12 x 2,45 m. Zostały wykonane na bazie laminatu epoksydowego, który odznacza się wysoką wytrzymałością mechaniczną i z powodzeniem stosowany jest w elektrowniach wiatrowych, przemyśle lotniczym, kolejowym i oczywiście marinistycznym. Ograniczyliśmy do minimum zużycie stali. Praktycznie nie ma mostków termicznych. To jest nowoczesny energooszczędny budynek który ma zaledwie 20cm zanurzenia i waży tylko 15 ton – wylicza Dąbrowski
Łazienka jest równie imponująca. Tworzy całość z resztą pomieszczeń. Brakuje jeszcze stanu nieważkości i jesteśmy w "Odysei kosmicznnej" Stanleya Kubricka




Andrzej Wątorek jest Bydgoszczaninem i współwłaścicielem firmy floatinghouses.eu. Z dumą oprowadza po apartamencie na wodzie. – Chcemy tym projektem zachęcić do mieszkania nad rzeką, która daje nieporównywalne możliwości. Pokazujemy, że taki dom nie ustępuję w niczym tradycyjnym budynkom, a mieszkanie na wodzie czy spędzanie w nim wolnego czasu w niczym nie ustępuje tradycyjnym budynkom. Dodatkowo możemy dom holować lub przepchać dowolne miejsce – wylicza.
- Wielkość, kształt oraz wzornictwo domu wybudowanego dla potencjalnego inwestora jest właściwie dowolne. “Sky is the limit”! Tworząc tak nowatorski obiekt pod względem rozwiązań technologicznych jak i samego wyglądu chcieliśmy podnieść poprzeczkę wśród podobnych tego typu inwestycji nie tylko w europie ale i na świecie – opowiada architekt Paweł Dąbrowski.
Dom jest prototypem, na bazie którego firma ma zamiar budować podobne obiekty w całej Europie. W tym roku firma mamy w planie kilka kolejnych realizacji. Koszt budowy domu na wodzie w stanie deweloperskim rozpoczyna się od 4 tyś. zł.
Obecnie dom pełni funkcję domu pokazowego oraz biura. W przyszłości będzie można studio mieszkaniowe wynająć.
Na sam koniec. Tradycje nad rzeką są:
- Bromberger Schleppschiffahrt F. W. Bumke
- Bromberger Schleppschiffahrt Aktien Gesellschaft
- Lloyd Bydgoski, Bromberger Schleppschiffahrt, Towarzystwo Akcyjne
- Lloyd Bydgoski Towarzystwo Akcyjne
- Żegluga Bydgoska
- Floatinghouses.eu
Dla takiego widoku z okna warto.
