Pracownia Archeologiczna ,,Imladris” Roberta Grochowskiego oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Bunkier zapraszają na kolejny rajd w ramach ,,TRYLOGII ZIELONEJ PUSZCZY”
Druga z wycieczek to ,,SIEDEM GÓR, SIEDEM RZEK”. Urozmaicona geograficznie i przyrodniczo trasa obejmuje północny skraj Puszczy Bydgoskiej oraz malowniczy obszar Doliny Wisły. Po drodze czekać na nas będzie szereg niezwykłych miejsc, jak również zdarzeń z burzliwej przeszłości tych ziem. Zagościmy w mennonickich wsiach Otorowo, Plątnowo, Makowiska, Żółwin, Rudy, tudzież środleśnych, nieistniejących już osadach Wypaleniska, Kobyle Błota, Prośnianka i Łażyn. Odwiedzimy miejsca, gdzie onegdaj toczyło się życie, na strumieniach terkotały młyny wodne, na traktach handlowych działały karczmy, a w osadach szkoły i cmentarze. Na źródliskach w Rudach poznamy jeden z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej cennych przyrodniczo zakątków Zielonej Puszczy. Ponoć bywają tu Rusałki i Utopce. Kto wie, może owe słowiańskie dziwy zobaczymy na własne oczy
Historia na dotyk … Na naszej drodze odnajdziemy również liczne relikty umocnień ziemnych, stanowiących północną część polskiej linii obronnej z 1939 roku. Usiądziemy pośród dołków strzeleckich, wejdziemy na Górę Czat, posłuchamy o dramatycznym, nocnym wypadzie porucznika Brunona Wesphala, będziemy w miejscu, gdzie atakiem na bagnety zatrzymał nacierających Niemców odwodowy batalion majora Stanisław Liszka. Dowiemy się o przebiegu ,,leśnej” linii obronnej, rozciągającej się od Solca Kujawskiego, poprzez Emilianowo, Piecki, Brzozę do Łabiszyna. W dniach 5 – 6 września 1939 roku, po wycofaniu się z Przedmościa Bydgoskiego, pozycję obronną obsadziły jednostki Armii Pomorze, ze składu 9 i 15 DP. Na odcinku ,,Łażyn” walczył i zatrzymał nacierającego nieprzyjaciela 62 Pułk Piechoty Wielkopolskiej z Bydgoszczy, na odcinku ,,Solec Kujawski” 59 Pułk Piechoty Wielkopolskiej z Inowrocławia, wsparty Batalionem Obrony Narodowej ,,Bydgoszcz”, zaś na drugiej linii obrony, w rejonie Makowiska – Otorowo, 22 Pułku Piechoty z Siedlec.
P.S. Marsz poświęcam pamięci mojego dziadka Czesława Dzięgla, żołnierza 62 Pułku Piechoty z Bydgoszczy, który 6 września 1939 roku walczył w rejonie Emilianowa. Chwała Żołnierzom Września!

TERMIN: sobota 30.04.2022 r.

ZBIÓRKA: przystanek autobusowy Plątnowska/Przejazd

MOŻLIWOŚĆ DOJAZDU: autobus linii 73

GODZINA WYMARSZU: 7:20

TRASA RAJDU: Żółwin, Wypaleniska, Emilianowo, Piecki, Łażyn, Rudy, Makowiska, Otorowo, Solec Kujawski

DŁUGOŚĆ TRASY: około 27 km

ZAKOŃCZENIE MARSZU: stacja kolejowa Solec Kujawski

POWRÓT: pociągiem z Solca Kujawskiego o godzinie 15.35 lub później, w zależności od tempa marszu
Biorąc udział w rajdzie akceptujesz zapisy regulaminu:
viewtopic.php?f=55&t=2242